Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
/etc/nsswitch.conf
neres, problem je urcite v konfiguraci PAM. Pokud je LDAP server nedostupny a chces se prihlasit, musis bud pouzit cachovaciho daemona (nscd
), nebo se overit proti lokalnimu uctu. V tom pripade musi byt konfiguraku PAM neco jako
auth sufficient pam_unix.so auth required pam_ldap.so(neni to uplne presne, nemuzu se ted napichnout na server kde to mam presne).
/etc/nsswitch.conf
. Jinak pokud mas v nsswitch.conf
LDAP napr. i pro passwd a group apod., pak je jasne, ze se ceka, protoze tyhle zakladni funkce musi byt dostupne. Jde to obejit napr. pomoci
passwd: ldap [UNAVAIL=continue] filesa podobne.
bind_policy soft
?
/etc/ldap.conf
nastavit bind_policy soft
, ať se při neúspěchu nepokouší připojovat stále dokola, a snižte bind_timelimit
. Teoreticky by mohlo pomoci i nss_connect_policy oneshot
.
auth sufficient pam_unix.so auth sufficient pam_ldap.so auth required pam_deny.so
Tiskni Sdílej: