Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
SELECT timediff(now(), a.close_time) AS estimate , p.nazov_t, a.start_price, a.start_price+sum(b.bid) AS actprice, a.* FROM app_aukcia a right join tovar p ON a.id_tovar=p.id JOIN app_aukcia_bids b ON b.id_aukcia=a.id WHERE a.closed='n' ORDER BY close_time DESC;ďakujem pekne
Řešení dotazu:
left OUTER join app_aukcia_bidsnebo mozna
right outer
, s timhle vzdycky trochu bojuju SELECT SUM(b.bid) AS spolu,a.* FROM app_aukcia a LEFT OUTER JOIN app_aukcia_bids b on b.id_aukcia=a.id WHERE a.closed='n' ORDER BY close_time DESC;teraz sa to správa tak isto, teda zobrazuje iba riadky, pri ktorých je v druhej tabulke bid
OUTER
nemá na vykonávání joinů vliv; je prostě nepovinné. LEFT [ OUTER ] JOIN
a RIGHT [ OUTER ] JOIN
:
LEFT JOIN
: to, pro co napravo od klauzule neexistuje odpovídající entita, je nahrazeno NULL
y.
RIGHT JOIN
: to, pro co nalevo od klauzule — tedy řídící množina je ta napravo — neexistuje odpovídající entita, je nahrazeno NULL
y.
FULL OUTER JOIN
, kde jsou řídícími množinami obě strany. Pak se lze v dokumentaci dočíst o CROSS JOIN
, což je kartézský součin. INNER JOIN
, což znamená: dej mi to, co je vlevo a zároveň v pravo. Co na libovolné straně přebývá, zahoď.
GROUP BY
klauzule, byť MySQL (a potažmo i do určité míry i SyBase ASE) ji odpouští. To ale na věci nic nemění. Uvádět se má. Když ji vynecháš, databáze si groupuje jak chce — to znamená, že ztrácíš kontrolu.
OK, rozeberme si ten dotaz:a.start_price
versus a.*
. Hvězdička je jen pro ten nejtvrdší devel.TOVAR
, protože RIGHT JOIN
. K ní se dohledají aukce. Pak to celé omezíš (JOIN
znamená INNER JOIN
!) těmi přihozeními.
NULL
stejně jako operátory. To znamená, že 1 + NULL
je prostě NULL
. A i tak SUM()
NULL
ů je NULL
. Takže když k NULL
u vráceným agregační funkcí přičteš konstantu, výsledek je NULL
. NULL
ový výstup agrgační funkce se tedy musí převést na nějakou hodnotu.
Tím končím.
V příloze máš skript (ano, pro Oracle, protože tu nic jiného nemám), který by ti mohl být užitečný. Víc dát nemůžu, protože jsi neposkytnul testovací data.
P.S.: V diskuzi uvádíš, že ti nefunguje ani dotaz jen nad tabulkami aukcí a přihozeními. Zkontroluj si integritu dat. Tyhle primitivní spojení fungují i v Excelu a Accessu!
Tiskni
Sdílej: