Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Pratele,
Nejspise toto bude offtopic, ale stejne se zeptam tak prominte. Uvazuji o zalohovacim ulozisti a velmi se mi libi WD my book world tim, ze je v nem linux a je na nej spousta hacku. Mam pozadavek: LAN a dva fyzicke disky (RAID 1). Coz splnuje my book world II. Mate nekdo zkusenosti s timto diskem? konkretne: power managment, jak je to ze zarukou po nahrani "hacku" atd. Dekuji
Vepro
Lze:) U power managementu mam konkretne namysli, zda se disk pri necinosti "uspi". Se zarukou konkretne to, jestli prehrani firmware (sve pomoci) se bere jako "neodborny zasah" a konci tim pripadna zaruka.
Osobně mám verzi jen s 1 diskem. Po hacknutí jsem sním max. spokojen. Běží mi tam torrent client, záloha apod. nesmysly :) Když disk nic nedělá tak se uspí a při požadavku se zase vzbudí, ale toto rozchodit byla pro mě noční můra, ale povedlo se :) Jen škoda pomalé přenosové rychlosti. Hold USB disk to není :(
Koukam na stranky vyrobce a vypada to, ze uz se nevyrabi a zadny ekvivalent bohuzel neni:( LANkove pouze jedno diskove a dvoudiskove pouze USB. Je mi to divne, spatroval sem vyhodu v tom RAIDu z duvodu zalohy, kdy clovek nemusi mit dva oddelene disky se zalohami, ale pouze dva v jedne krabici:). Skoda, kdybych se mylil (v tom ze se jiz nevyrabi) tak me pls upozornete.
Tiskni
Sdílej: