Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Co rika mount? Neni ten oddil montovan jako read-only? To potom by ti ani root prava nestacili na vytvoreni adresare. Oddil bys musel remontovat s option rw.
[admin@server /]$ mount
/dev/root on / type squashfs (ro)
none on /dev type devfs (rw)
proc on /proc type proc (rw)
ramfs on /tmp type ramfs (rw)
usbfs on /proc/bus/usb type usbfs (rw)
/dev/discs/disc0/part1 on /tmp/mnt/disc0_1 type ext3 (rw,noatime)
[admin@server /]$
Takze neviem, v tom navode sa o tom nic nehovori a najma preco sa neprimontoval swap?
Nenajde sa nik so skusenostami s WL-500 a Olegovym softom?
No, s Olegovym "distrem" ne, nicmene na routeru pouzivam OpenWrt...
Pastni sem obsah /etc/fstab , pripadne zkus mountnout swap rucne a pastni sem pripadne errory...
fstab sa nezapise ani po opakovanom postupe. Pripojenie swapu prebehne bez problemov:"
[admin@server etc]$ swapon /dev/discs/disc0/part2
[admin@server etc]$ mount
/dev/root on / type squashfs (ro)
none on /dev type devfs (rw)
proc on /proc type proc (rw)
ramfs on /tmp type ramfs (rw)
usbfs on /proc/bus/usb type usbfs (rw)
/dev/discs/disc0/part1 on /tmp/mnt/disc0_1 type ext3 (rw,noatime)
[admin@server etc]$ free
total used free shared buffers
Mem: 30164 17016 13148 0 2384
Swap: 524276 0 524276
Total: 554440 17016 537424
tohle celkem fungovalo, co si pamatuju
Dakujem ale to je len preklad zdroja ktory som uviedol v povodnej otazke. Takze stale zostava otvorene, preco nejde:
mkdir /opt/tmp
vytvorit fstab
instalovat ipkg
Mam WL520G, Asus prestal vydavat updaty uz pred 4 roky. Koukal jsem na ty Olegovy stranky, ale nikde jsem nenasel shrnuti, co ten Oleguv firmware vlastne, je a cim se lisi od toho Asusackeho. Z changelogu jednotlivych releasu to nepoznam. Jaky by to pro mne melo realny prinos? A jak se to konfiguruje, take pres webove rozhrani?
V oboch uvedenych zdrojoch je kompletna odpoved. Webove rozhranie je zachovane, konfiguracia je mozna aj cez telnet a pre mna je dolezite ze cez ssh a moznost doinstalovat software.
Nejaka rada?
Olegův firmware neznám, ale např. v openwrt je /etc/fstab symlink do /var/tmp/.... Pravděpodobně se ten soubor vytváří při bootu.
Tiskni
Sdílej: