abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:00 | IT novinky

    DuckDuckGo AI Chat umožňuje "pokecat si" s GPT-3.5 Turbo od OpenAI nebo Claude 1.2 Instant od Anthropic. Bez vytváření účtu. Všechny chaty jsou soukromé. DuckDuckGo je neukládá ani nepoužívá k trénování modelů umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    18.4. 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    18.4. 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (11%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 566 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: SAS radic pre FreeBSD8

    20.1.2010 04:59 Fero Taraba
    SAS radic pre FreeBSD8
    Přečteno: 1140×
    Zdravim,

    potreboval by som poradit pri kupe SAS radica. Chcel by som dat do servera SAS radic a 15-tisic otackove disky, avsak lacny Adaptec 1405 v cene okolo 150 eur nie je podporovany FreeBSDckom. Aj ked som nasiel nejake diskusie, ze tam podpora je, prilis jasne mi to nie je. Vie niekto poradit slusny radic za nizku cenu, ktory bude mat podporu pre 2 SAS disk vratane mirror RAIDu, pricom ostatne 4 disky by som pripojil do SATA slotov na doske.

    Dakujem.

    Odpovědi

    20.1.2010 16:09 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SAS radic pre FreeBSD8
    Pokud je mi známo, hardwarový SAS RAID pro 2 disky neexistuje. Dobrá je Areca ARC-1200, ale SATA-only. Taková Areca ARC-1212 už SAS umí - ale je to čtyřkanál = drahá legrace. Obyčejné SAS řadiče (bez RAIDu) taky mívají aspoň čtyři kanály a jsou docela drahé (LSI SAS 3801 series - FreeBSD driver mpt). Vcelku nakonec ta čtyřkanálová Areca není špatná volba. Od Adaptecu bude nejlevnější 2405 (taky čtyřkanál). Další kompatibilní hardware viz FreeBSD 8 Hardware Notes (compatibility list).

    Hmm. Tak koukám, že ARC-1200 ani ARC-1212 nejsou zmíněny v seznamu, dokonce nemají explicitní záznam ani ve zdrojáku driveru. Žeby usnula údržba ovladače "arcmsr"? Nene, neusnula, zdání klame. ARC-1212 se hlásí jako PCI Device 1680 (tj. Areca ARC-1680 series) a teprve subdevice je 1212. A konkrétně ARC-1200 má PCI Device ID 1201. Osobně jsem ARC-1212 vyzkoušel bootem FreeBSD 8 z boot-only ISO CDčka. Ostatně i changelog na začátku zdrojáku zmiňuje nějaké nedávné updaty pro ARC-1200. Zdá se, že ten driver je ve skutečnosti příjemně aktuální.

    Zas na druhou stranu Adaptec se zřejmě potácí nad propastí jakožto firma.

    Dvoukanálový SAS bez RAIDu dělá Marvell (88SE6320) - ale driver pro něj je jenom v Linuxu (mvsas.c), ve FreeBSD chybí, a navíc se ten čip vyskytuje spíš onboard na motherboardech, než na přídavných kartách.
    Kartu bez RAIDu se čtyřkanálovým Marvellem (patrně 88SE6440) dělá Areca (ARC-1300) - ale má svoje vlastní IDčka, patrně jiný firmware a nejde ji spřáhnout ani s vanilkovým Linuxovým ovladačem mvsas.c (a driver od Arecy je closed-source, a není pro FreeBSD).

    Značky jako SiliconImage nebo JMicron dělají jenom SATA (ne SAS) a ani jejich SATA čipy nemají ovladač ve FreeBSD.

    Existují SAS HBA z rodiny Tachyon (momentálně výrobce PMC Sierra, původně HP/Agilent/Avago), dokonce i SAS 2.0 / 6 Gbps. Pro ty ale nejsou vůbec žádné free & open-source ovladače (svého času se daly najít zmínky o experimentálním driveru "tach" pro FreeBSD), vyskytují se spíš na RAID řadičích jako RAID-private HBA (viz např. ATTO) a i dotyčné RAIDy mívají uzavřené ovladače. Čili taky pešek.

    Suma sumárum, doporučil bych asi Arecu 1212. Dá se spřáhnout přes SGPIO s "TQ" šuplíky SuperMicro nebo přes diskrétní failure dráty třeba s kastlí Chieftec SST3141SAS (nebo 2131 SAS = jenom tři šuplíky). Navíc má vyvedený Eth.port na management, nezávislý na hostitelském OS => nemusíte řešit, jak tu věc správcovat z hostitelského OS.
    [:wq]
    21.1.2010 03:44 Fero Taraba
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SAS radic pre FreeBSD8
    Dakujem za perfektnu odpoved, taketo zhrnutie som ani necakal. Ked sa tak pozeram na cenu toho Adaptecu 2405, ktory som dival aj potom neskor po odoslani mojho prispevku, tak sa mi zdala cena dost vysoka. No teraz ked pozeram ten Areca 1212, tak to je uz veru drahy spas. Mozno by som to na zaciatku risko a isiel by som do toho servera aj bez raidu, cize by som mal len jeden 15K RPM disk na ktorom by bezal system a MySQL databaza.

    Koniec koncov, pri mojom rozpocte servera to asi nakoniec nepojde, zrejme by mi bolo vyhodnejsie kupit znackovy HP server, trebars ProLiant ML150G6, ktory ma uz HP radic pre SAS a aj SAS 15K RPM disk. Ibaze ma slabsi procesor, no ma podporu pre dva procesory a taktiez nema 8GB ako chcem, ale len 2GB, takze dokupenie 6GB by stalo este nejake tie eura. Ak by som sa nahodou dostal k vacsiemu mnozsvu penazi a rozhodol sa pre dane HPcko s tym, ze by som chcel napriklad o rok dokupit dalsi procesor, tak postaci jeho kupa a vlozenie do servera alebo je potrebne este prekompilovat FreeBSD, nastavit mu, ze ma dva procesory alebo co treba spravit?

    Co by si mi ty odporucil, aby som dostal pozadovany vykon, ist do draheho radica a SAS disku alebo trebars ostat pri Raptoroch, ktore mam (pripadne kupit vacsie Velociraptor), ktore maju 10K RPM a MySQL nastavit tak, aby sa vyuzivali cache a buffre vo velkom, teda by ta databaza bezala najma z pamate. Teda aspon myslim, ze ked to nastavim pre velke vyuzitie pamate, tak to pojde najma z pamate a citanie/zapis disku nebude taky potrebny. Alebo sa mylim?

    Dakujem
    21.1.2010 09:45 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SAS radic pre FreeBSD8
    Koukám, že Proliant ML150 G6 má zřejmě od přírody SATA HBA s minimální podporou RAIDu (SW RAID) - říkají tomu "Smart Array B110i", podle mého je to klasický Intel Matrix Storage integrovaný v south bridgi čipsetu (patrně ICH10[+X58] nebo P55). HPčka neznám, takže netuším, jaký soft-RAID stack se s tím dodává (zatím jsem viděl Intel nebo Adaptec, možná má HP nějaký svůj). Každopádně podporu ve FreeBSD to nemá, ani v Linuxu (je to takové šidítko pro neznalce s Windowsama).
    Pouze nejvyšší modely mají v PCI-e slotu plnohodnotný hardwarový RAID zvaný SmartArray P410 (8kanál) - zřejmě docela dělo a má podporu ve FreeBSD 8.

    Pořizovat si server s hardwarovým SAS RAIDem (P410) a mít v něm jenom jeden disk jsou vyhozené peníze.

    Pořizovat si server s dvěma CPU paticemi a pouze jedním procesorem jsou podle mého do značné míry vyhozené peníze. Stejný druhý procesor za rok na volném trhu dost možná už nekoupíte a od HP může být v té situaci pekelně drahý. Buď kupte rovnou osazené dva procesory, nebo kupte jednoprocesorovou mašinu, ušetříte peníze za server i za elektřinu. (Jenom aby to šlo pořídit se SAS diskama - to není jisté.) Teoreticky by tam mohl být ještě rozdíl v průchodnosti čipsetu (sběrnic) mezi 2CPU a 1CPU čipsety, ale to bývalo spíš u předchozích generací (serverové čipsety i7520 nebo i5000), v dnešní době (X58 všude a Nehalem CPU s on-chip řadičem RAM) se to stírá a každopádně i u dnešního desktopového hardwaru v roli serveru je úzkým hrdlem 1Gb Ethernet.

    Pokud byste přesto zvolil variantu, koupit dvouprocesorový server s pouze jedním CPU osazeným, a za rok byste sehnal druhý procesor, tak stačí ten procesor jenom zasunout a nastartovat. FreeBSD rekompilovat ani rekonfigurovat nemusíte, není tam co štelovat.
    Před pár lety, kdy druhý procesor znamenal druhé CPU jádro v systému, mohlo být potřeba překompilovat kernel kvůli podpoře SMP (pokud už jste ho neměl beztak nahozené kvůli "vedlejším efektům", jako je podpora APICů i na jednojaderném stroji). V dnešní době většina i jednopaticových strojů obsahuje vícejádrový procesor, a SMP je v kernelu by default zapnuté. Linux a FreeBSD si detekují počet procesorů (a případně další návazné ACPI srandičky) při každém startu, neukládají si na disk žádné stavové informace, které by se týkaly počtu jader/procesorů v systému (ani ACPI) a o které by systém mohl v případě upgradu "zakopnout". Pro srovnání Windows teoreticky mají ACPI HAL připasovaný na míru konkrétnímu hardwaru při instalaci a při následné změně ACPI hardwaru může být problém - ale mám pocit, že zrovna přidání pár procesorových jader nerozhodí ani Windowsy (navíc každá nová verze Windows mi přijde ke změnám hardwaru tolerantnější než ta předchozí, blíž "linuxové filosofii").

    Jsou to asi dva týdny, co jsem viděl trojici mrtvých Raptorů, po roce provozu. Byly v serveru právě jenom 3, nakonfigurovány na RAID5. Pole degradovalo, zákazník se pokusil o rebuild, a vzápětí pole zhavarovalo (druhý disk fuč). Nakonec v servisu na stole (už mimo RAID) zlobí všecky tři. Když jsem je přepsal všecky nulama, tak potom natočily asi 150 bezchybných průchodů čtecím testem, pak začaly znovu házet chyby. Slyšel jsem už dříve podobné zvěsti odjinud. Takovou poruchovost jsem třeba u Cheetahů zdaleka nepozoroval, a prodali jsme jich víc.
    Velociraptor dává vynikající, až šokující špičkový výkon (IOps) - ale po zkušenostech se starším bráchou bych se měl na pozoru :-) Pokud máte pravidelné zálohy dat, a nejlíp ještě nastavíte řadič RAIDu, aby pravidelně kontroloval povrch, tak by to asi mělo být bezpečné.

    Podle čeho posuzujete / porovnáváte výkon CPU, potřebnou RAMku a disky? Máte nějaký dosavadní server, který už nedostačuje, a snažíte se ho nahradit něčím lepším? Máte konkrétnější představu, kolik výkonu těchto tří součástek reálně potřebujete? Aby nakonec ten Váš server nechodil úplně spokojeně na ATOMu s jedním SATA diskem :-) Čím jednodušší hardware a čím nižší spotřeba elektřiny, tím vyšší spolehlivost / delší životnost.

    Pokud koupíte HPčko (nebo nějakou jinou velkou značku), tak máte velice solidní šanci, že ten server za pár let vyhodíte pro naprostou morální zastaralost - že se jí ten server dožije. U velkých značek jsou solidně dimenzované elyty a další součástky ve všech stupních napájecích zdrojů. Teď mě napadá, že tohle se týká jenom echt serverů (Proliant sem patří) - pokud se týče desktopů, v našich končinách velké značky v minulosti často prodávaly levné kastle s noname motherboardem, které byly co do spolehlivosti a podpory někdy vysloveně pod úrovní kvalitní noname stavebnice (= značkový hardware pro rozvojové země).
    Pokud si server postavíte po svém z levnějšího hardwaru, tak se zamyslete, co budete dělat, až Vám dva měsíce po záruce shoří zdroj. Jedna možná odpověď je, že za dvacet EURO koupíte nový (nebo vytáhnete připravený náhradní ze skříně) a jede se dál. Totéž s motherboardem - koupíte na ulici nový (ještě vyřešíte kompatibilitu s CPU a RAM), vrazíte do skříně, připojíte disky, a pojede to.
    S tím taky souvisí otázka, co budete dělat, když server klekne v záruce. Standardní záruka na noname hardware je "best effort" a nemáte moc šanci získat nějaký lepší servisní režim ani za příplatek. U značkových mašin je rychlý servis za příplatek dostupný, v některých případech i v základní ceně.

    Nejsem odborník na ladění databází. Možností je jistě spousta, a přidat RAMku je jedna z nich. Upozorním snad na jednu mezní situaci: write-back cache (která mimochodem datařům zrovna nevoní kvůli bezpečnosti) pomůže rozložit kolísavou zátěž v čase a pod zátěží měnit pořadí požadavků, tj. optimalizovat (zkracovat) průměrnou délku seeku (což u dobrých disků zvyšuje efektivní IOps, u levných desktopových moc ne). Nicméně, pokud trvalý tok požadavků od databáze je v průměru vyšší než reálný IOps výkon disků, tak to není dlouhodobě konvergentní a sebevětší WB cache Vám nepomůže. V takových případech (databáze s intenzivním rozdrobeným zápisem na disky, kde disky nestíhají) pomůže jediná věc: větší počet disků (spindles), rozumí se v nějakém rozumném RAID levelu (1/10). Je na Vás, abyste posoudil, v jaké oblasti zátěže se pohybujete :-)

    Spousta dnešních menších serverů se procesorově fláká. Pokud máte nějakou složitější aplikaci, která více chroupe data, nebo třeba server-side Javu, nebo špatně napsanou aplikaci, tak můžete mít vytížené i procesory - ale je to méně běžný případ.
    Naopak investice do RAMky dává velmi dobrý smysl. Cena pamětí pro danou generaci/technologii a kapacitu klesá v čase relativně pomalu. Ve spektru RAM modulů pro danou generaci bývá nějaký zlom (aktuálně cca 2GB/modul pro unbuffered DDR2/3, resp. tuším 4 GB pro ECC Registered DDR3), nad kterým začne být cena za GB příšerně vysoká a dostupnost mizerná. Takže má smysl, pokud chcete hodně RAMky, brát moduly o velikosti "těsně pod zlomem" - tak se do serveru vejde maximální objem RAM za rozumnou cenu. Pozor na balení "kit of 2" (nebo "kit of 3"), kde je udávaná celková kapacita, ale kupujete 2 resp. 3 moduly (= zaberete odpovídající počet DIMM slotů). Dále, pokud to ženete na hranu, je třeba dávat pozor na povolený počet "ranků" na DIMM a na kanál, což je omezení charakteristické pro daný motherboard resp. model procesoru. Nehalem má totiž řadiče paměti on-chip. Zajímavou vlastností Nehalemů je, že u Xeonů s tímto jádrem lze použít v jednom boardu jak ECC Reg. tak unbuffered paměti. Vedle samotné opravy chyb se prakticky vyskytuje zajímavý jev: do určité hranice jsou levnější unbuffered paměti, ale v určitém rozsahu osazených kapacit se vyplatí ECC registered :-) Ostatně už jsem tady o tom jednou klábosil...

    Zkuste se mrknout na tyhle boardy, jestli byste si nevybral :-) Některé modely mají 8x SAS na bázi LSI 1068 (FreeBSD driver mpt), šlo by to rozjet se softwarovým RAIDem ve FreeBSD. Pozor na jeden kus co má 8x SAS2 LSI2008, pro ten ještě není podpora ani ve FreeBSD CVS (ostatně ani driver pro Windows na LSI webu).
    Ale fakt je, že ta cena od HP za kompletní server je hodně dobrá.
    [:wq]
    22.1.2010 02:52 Fero Taraba
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SAS radic pre FreeBSD8
    Vytrvala odpoved, velmi pekne dakujem.

    Hlavnym problemom mojho servera su financie. Je to projekt, ktory nejaky ten rok uz ma, ale nemozem ho oznacit za prosperujuci, momentalne je to take moje hobby a preto by som bol rad, aby to bezalo pekne. Nechcem to prilis rozoberat, co sa projekt to je, je to vsetko legalne, ale aj tak by som nerad uverejnoval adresu. Mozno by som to prirovnal k najznamejsiemu ceskemu warez foru, taktiez mam velke forum, aj ked postavene na trochu inom systeme ako oni, ale prakticky ako priklad je to velmi dobre pouzitelne.

    Tazko zhodnotit, ze ci je problemom disk, procesor alebo samotna pamat. Pamat je urcite jednym z cielom do ktoreho chcem investovat a dovod na to, preco potrebujem server prehodit na 64-bit system. Pri 64-bit systeme a velkej pamati si uz budem moct dovolit zvysit spojenia a limity pre MySQL databazu, ktora ma momentalne 1,2GB. Okrem toho tam bezi este par mensich databaz, cize celkovo to zhrniem do velkosti 1,5GB. Viem, ze to nie je vela, pretoze co som sledoval niektore stranky, tak tam sa spominali databazy o velkosti radovo giga, dokonca som natrafil na nejaku strankou, ktorej databaza mala 55GB a taktiez to bolo MySQL. Mozno je problem u mna s obycajnym odladenim, skusal som rozne nastavenia, pouzil som MySQLtuner pre optimalizaciu a nastavil to podla neho, ale aj tak to robilo problemy, pretoze moj limit na 32-bit systeme je aj tak len 2GB. Pocitam, ze s 8GB pamate a 64-bit systemom si budem moct dovolit toho rozhodne viac, budem moct zvysit buffre jednak pre jednotlive spojenia a jednak pre celu databazu. Tym padom by to podla mojich odhadov malo ist urcite rychlejsie. Otazne je vsak, ako sa v tomto zachova disk, pretoze ak ma WD Raptor hladat napriklad v tabulke, ktora ma 500MB nejake data, tak to asi nejde cele z buffera, ale je potrebny zasah disku a to nieco trva. SAS radic a disk je draha polozka, hlavne ak potrebujem kupit lepsi radic, ktory stoji nemale peniaze.

    Je mi jasne, ze servre ako Siemens, IBM, HP ci DELL mi ponuknu uplne iny server ako pri pocitaci, ktory si sam poskladam, za priplatok alebo pri cenovo drahsich serveroch mozem dostat Next bussines day zaruku, pripadne nieco na ten sposob, ale vsetko je to o financiach a na rozdavanie nemam. Tri roky fungujem na poskladanom pocitaci, su tam dva 36GB Raptory s pridavnym chladenim k disku, je to umiestnene v serverovi (takze nejaka spotreba energie ma nezaujima) a samozrejme je to cele klimatizovane. Zatial som nemal ziadny problem, musim si zaklopat, klop, klop, klop. Je to vsak elektronika a co nebolo teraz, moze sa stat pri kupe noveho pc behom dvoch dni, potom sa to moze opakovat, ale som ochotny to riziko podstupit.

    Otazka, podla coho posudzujem vykon, tak tazko povedat, pretoze som sa riadil strankou cpubenchmark.net, aj ked musim uznat, ze tie testy v pripade web+databazoveho servera su asi ine ako v pripadne testov, ktore su na stranke. Ak si vsak pozriem vykon, ktory sa tam udava, tak trebars desktopovy AMD Phenom II X4 965BE, ktoreho cena je priblizne 150 eur, tak je vykonnovo na tom lepsie ako napriklad niektore Xeony, ktora stoja 2x tolko, nehovoriac o tom, ze treba investovat 3x viac do dosky, pretoze na taketo AMD mi postaci doska od Asus ci Gigabyte v cene 50 eur, ak uz sa pozriem po novsom chipsete, tak 80 eur. Doplnkova vybava ako 8-kanalove audio, 12x USB a podobne su nepodstatne, proste sa to vypne v biose, nech to tam zbytocne nestrasi. Momentalny procesor Intel C2D E6400 nie je na tom az tak zle, stale dokaze podat svoj vykon, avsak Phenom 965BE je na tom takmer 3x vykonnejsie, co urcite spravi svoje, napokon ked si vezmem, ze ma 4 jadra, k tomu by bolo spominanych 8GB RAM a hlavne 64-bit system, ktory tu RAMku dokaze plnohodnotne vyuzit, tak je to o inom. Su dni, ked v grafoch vytazenia vidim priemerne pocas poobednych a vecernych hodin zataz procesora na 80 percent, ale su dni, ked je to 120 percent, hodnota load average sa pohybuje na 2.0-3.0, vtedy je to uz proste citit. S vykonnejsim procesorom a vacsou pamatou by sa situacia urcite zmenila, aj ked by mi ostal limitujuci faktor a tym je disk. Ale o tom som uz pisal vyssie.

    Ked si zratam pre a proti, tak sice musim podstupit riziko, ze sa nieco pokazi, odide trebars procesor alebo doska, no dokazem zariadit za jeden ci dva pracovne dni, aby sa kupila nova doska a vymenila. Ak to bude disk, tak to bude horsie, pretoze instalacia nieco potrva. Tu by vsak bola jedna alternativa a priprava na toto riziko, ze by som na nainstalovanu a nastavenu verziu FreeBSD pouzil program, ktory mi spravi obraz disku, trebars Acronis True Image a v pripade, ze by sa poskodil disk, musel by sa kupit novy a nahodit obnova cisteho systemu zo zalohy + pouzit zalohu suborov a databazy zo zaloh, ktore sa budu robit. Pripadne kupit opat 2x Raptor a pouzit SW RAID, tak ako je tomu teraz.

    Myslim, ze uz som sa zrejme definitivne rozhodol pre to, ze ten server bude pre mna z financneho hladiska lepsie poskladat, aj ked nedostanem pozadovanu kvalitu a kompatibilitu.

    Dakujem za rady a nazory.
    22.1.2010 09:39 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SAS radic pre FreeBSD8
    Ještě pár poznámek, omlouvám se, pokud jsou to všechno samozřejmosti :-)

    V databázovém enginu a v operačním systému, na kterém databáze běží, můžete jistě ladit nastavení VM, velikost bufferů apod... nicméně základní věc, na které stojí a padá výkonnost databáze, je definice indexů na atributy=sloupce, podle kterých se vyhledává / pomocí kterých se propojují tabulky v dotazech. A taky konstrukce dotazů (to je větší "makačka na bednu"). Tím jste se zabýval? Nebo jste použil hotový "redakční systém", u kterého se předpokládá, že toto je v pořádku, a jeho střeva do těchto detailů neřešíte?

    Přijde mi zajímavé, že potřebujete pokud možno dostat celou databázi do RAMky, aby to chodilo použitelně. To může znamenat dvě věci: 1) při špičkové zátěži (která je dána aktivitou uživatelů) disky prostě nestíhají, ani při pečlivé optimalizaci. Může to být dáno skutečně velkým počtem uživatelů. 2) špatná optimalizace indexů nebo dotazů

    Rád slyším, že o vytížení procesoru máte představu. Máte v těch grafech taky vidět IOps disků? V této souvislosti, pokud někde chybí index, tak to bude zvyšovat zátěž jak disků, tak procesoru. Finta s indexem spočívá v tom, že držíte v RAMce především data "identifikátorových" sloupců, která jsou krátká, takže nezaberou moc místa, a lze je snadno organizovat do binárních stromů pro rychlé porovnávání/vyhledávání (jsou takto v RAMce organizována). Koncová data (dlouhé texty, bloby) se pak tahají podle potřeby z disku.

    Tradičně se databáze skutečně do RAMky nevejde, může zabírat třeba o řád nebo o dva větší prostor na disku, než kolik má stroj RAMky. Pak už záleží na zátěži aplikace v poměru k IOps disků, jestli bude výsledná latence pro koncového uživatele subjektivně snesitelná, nebo k nepoužití. Fakt je, že u mnoha internetových aplikací pro masu uživatelů prostě není jiná šance, než držet v RAMce celou databázi. Disky pak poskytují víceméně perzistentní uložení dat pro případ výpadku napájení.

    RAID nenahrazuje zálohy. Netuším, zda jste schopen zazálohovat nastojato celý systém, a zase ze zálohy obnovit - třeba Ghost tuším neumí UFS, ale dobrý admin dokáže zazálohovat a obnovit systém nastojato i holýma rukama z bootovacího instalačního CDčka :-) Dobrý nápad je, zazálohovat si alespoň konfiguráky, které Vám daly hodně práce (pro urychlení případné reinstalace) a pak samozřejmě data - statický obsah webu a obsah databáze. Záloha by měla probíhat někam mimo server. Stačí třeba nějaký obyčejný SATA disk v externím USB rámečku - důležité je, aby to zálohovací zařízení mělo svůj vlastní napájecí zdroj, protože když Vám v serveru shoří zdroj, tak poměrně často vezme ssebou board a disky. Když Vám shoří elektronika všech disků v RAIDu, tak je Vám parita na plotnách jaksi k prdu :-) Ještě lepší je, zálohovat po síti někam kus dál, mimo stojan/místnost/budovu (pro případ požáru) - stačí mít někde k dispozici kus místa na fileserveru. Bavíme se řádově o gigabajtech, to je vcelku legrace.

    Pokud se týče CPU (dnes Nehalem vs. Phenom): s procesory AMD nemám mnoho zkušeností, kvůli kompatibilitě mám radši Intel (CPU i čipset) - nicméně než přišel Nehalem, tak AMDčka kralovala v obasti latencí přístupu do RAMky (protože mají on-chip řadič RAM). To je přesně vlastnost, která hraje roli v databázové zátěži (práce s indexy, běh obecných aplikací). V případě FreeBSD bych měl možná maličko strach z kompatibility integrovaného SATA řadiče (v ne-intelském čipsetu) s operačním systémem, ale na 95% je ten strach abstraktní/zbytečný. AMDčkové stroje mívají oproti intelským čipsetům nižší strop sekvenční průchodnosti na disky, ale ve Vašem případě na ten sekvenční strop nenarazíte, protože úzkým hrdlem bude IOps strop disků a dva disky jsou s tím stropem čipsetu i sekvenčně tak nastejno.

    Pokud si budete stavět server ze součástek za málo peněz, tak určitě má smysl pořídit si rozumně kvalitní motherboard s AMDčkem (nebo nějaký entry-level Nehalem v rozumném boardu), hodně RAMky a 1-2 Velociraptory + nějakou Barracudu nebo Caviar Green v externím USB rámečku (pokud nemáte někde na LANce spřátelený fileserver). U externích USB rámečků pozor na dostatečnou ventilaci (nemívají větrák) - buď použijte jednoplotnový disk (třeba aktuální Barracudu 7200.12 až do 500 GB), nebo ten externí USB boxík trochu klempířsky upravte, aby se disk nepřehříval (nebo oboje).

    Ohledně RAMky, pokud je na výběr: na shodném taktu má DDR2 nižší latence než DDR3 (resp. si vydělte CL/hodiny a dostanete hodnotu v sekundách). "ECC Registered" paměti na shodném taktu jsou pomalejší než unbuffered. V některých případech latencím pomůže, připojit na relativně pomalý řadič RAM (třeba s podporou DDR2/533) nějaké DIMMy, které mají vysoký jmenovitý takt (třeba DDR2/800) - na nižším taktu běží s kratším "CL". Je to proto, že v obchodní dokumentaci se sice CL udává v jednotkách taktů, ale v SPD EEPROM na DIMMu je ve skutečnosti uložen v nanosekundách - takže si ho BIOS při nižším taktu spočítá na odpovídající nižší počet cyklů. Vlastně z toho plyne, že ta latence v nanosekundách je pro daný modul fixní... je to víceméně vodítko, jak porovnávat latenci modulů o různých jmenovitých taktech. Taky se může stát, že paměť s příliš rychlým jmenovitým taktem nepůjde v "pomalejším" motherbordu použít (i to se stává, těžko říct, jestli je to impedančním nepřizpůsobením, nebo demencí BIOSu). Většina výrobců DIMMů (klasicky třeba Kingston) mívá jednak "obyčejnou" řadu výrobků, druhak "vyladěnou gamesáckou" řadu s vyšším taktem a trochu nižší latencí (třeba Kingston HyperX), a v některých případech jsou v nabídce dále moduly s ještě kratší latencí (Kingston HyperX "LL" nebo "ULL") - bývají dražší a hůře dostupné. Kratší latence se Vám projeví nižším vytížením resp. větším výkonem procesoru - protože řadič paměti vkládá wait staty transparentně a instrukční pipeline procesoru se po dobu čekání na data zablokuje, takže dané jádro nemůže dělat nic jiného (pokud neuvažujete HT).

    Pouvažujte o solidní síťové kartě - já bych sáhl po Intelu, ostatní mohou mít jiný názor... ušetří Vám to taky nějakou zátěž CPU. V desktopových boardech, zejména s neintelskými čipsety, se dobré síťovky Intel nebo třeba Broadcom onboard prakticky nevyskytují (spíš nějaký Realtek, Marvell nebo VIA). Čili může Vám pomoci, pokud do PCI nebo PCI-e slotu přidáte síťovku od Intelu, podle mého ani nemusí být echt serverová, snad stačí desktopová (stojí asi čtvrtinu).
    [:wq]
    22.1.2010 10:13 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SAS radic pre FreeBSD8
    BTW, hodně dobré napájecí zdroje dělá Chieftec. Prakticky ale u všech značek je to otázka ceny. Dobrý napájecí zdroj se podle mého pozná podle toho, že má full-range vstup BEZ přepínače rozsahu (110/220) = aktivní PFC, a že je poměrně těžký. Pozor na zdroje s "pasivním PFC" (uvnitř je vidět vstupní tlumivka s jádrem z trafo-plechů) - tam je ta váha dána vstupní tlumivkou :-) Nemusíte ani honit stovky wattů, stačí dobrá čtyřstovka - ale cena bude mezi 30-50 Euro.
    [:wq]
    22.1.2010 12:02 zzxx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SAS radic pre FreeBSD8
    Zeby bol Chieftec az tak dobry vyrobca zdrojov by som netvrdil a u nas je k tomu malo rozsireny. Dobry zdroj ma aktivne PFC ale najtazsie zdroje su prave zdroje s pasivnym PFC. Drzal by som sa osvedcebych znaciek aspon Fortron, lepsie Enermax, Seasonic, Corsair....
    22.1.2010 14:59 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SAS radic pre FreeBSD8
    Taky mi přijde, že Chieftec je spíš taková německá obchodní značka, která dělá hlavně kastle, a ty zdroje vyrábí bůhví kdo v číně (nejedná se o fabriku specializovanou vysloveně na zdroje, jako je Emacs/Zippy, Fortron, Sunpower nebo Ablecom) - nicméně lepší modelové řady Chieftecu nejsou podobné ničemu jinému co jsem držel v ruce a železo je to solidní. Nám občas nějaká ta 410tka zbyde v práci z nějaké Chieftecovic skříně (třeba když zákazník chce stejnosměrné napájení do toweru) a jsou to naprosto nejmíň probémové zdroje co znám. Když řešíme problém a chceme mít jistotu, že to není zdrojem, použijeme tenhle Chieftec. Reklamací zatím nula. Co se týče váhy, tak tenhle Chieftec je stejně těžký, jako právě ty levnější čtyřstovky s železnou tlumivkou. Tenhle relativně obyčejný Chieftec má tu váhu v kondíkách, v hliníkových chladičích a v tlustě ocínovaném plošáku. Držel jsem v ruce i nějaký výkonnější kousek od Chieftecu (tuším něco přes 500W) a byl ještě znatelně těžší.

    Je jasné, že třeba serverové zdroje Ablecom(Supermicro) jsou s váhou někde jinde - ten výkon se někde projevit musí, a třeba 4A na +5VSB taky nejsou zadarmo. Co se týče spolehlivosti, tak bych volil spíš ten Chieftec.

    Enermax a Seasonic neznám. Fortron tady prodává (prodával?) právě ty "značkové krasavce s PFC" za cca 500 Kč, které ale mají místo PFC právě tu železnou cívku (navrch huj, vespod fuj). Na webu Fortronu se tehdy ten zdroj vůbec nedal najít (= OEM šrot pro rozvojové země). Dobrý fortron začíná řekněme o dvě stovky výš.

    Corsair, to je ta firma co prodává barevné gamesácké RAMky a Flashky pro puberťáky? Co je tohle za výrobce zdrojů? :-b Ale jo, podle dokumentace jsou to taky hezké kousky.

    Svého času zdroje s 12cm větrákem byly automaticky vyšší třída, a opravdu drsné železo mělo nějaký hezký lak namísto standardního pozinku - dneska má 12cm větrák a modrou barvu kdejaká levná plechovka. Je potřeba být trochu vybíravý...
    [:wq]
    22.1.2010 15:30 kyytaM
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SAS radic pre FreeBSD8
    Vacsina nasich rackovych serverov su max 1-1,5 roka stare SuperMicra (vacsinou 1U, zopar 3U) a v jednom uz stihol odist zdroj (rana a potom uz len smrad a pipanie :D) , ale nastasie su vsetky redundantne(zapojene 1 na UPS a 1 na priamo). :) Tym nechcem povedat, ze to ma zle zdroje (na to nemam ziadnu statistiku), ale ze mat 2 zdroje v serveroch je investicia, ktora sa naozaj oplati (hlavne v pripadoch, ze nejde o bezny off the shelf ATX zdroj, ktorych sa vsade valaju desiatky). :)
    22.1.2010 15:51 Fero Taraba
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SAS radic pre FreeBSD8
    Chieftec urcite do servera nedam, ako aj ty pises, su to najma bedne a zdroje budu vedlajsi produkt. Momentalne tam mam Fortron z druhej rady Blue Power, v tom case jeho cena nieco okolo dvoch tisiciek. Dnes by som siel uz skor do Corsairu, najskor rada HX. Su spolahlive, minimalna poruchovost (reklamacie). O Enermaxe ci Seasonicu uz moc nie je pocut, rovnako aj Tagan, pred nejakymi tromi rokmi to bola spicka na trhu, dnes uz prakticky ani neviem, ze nieco predavaju. Legendou bol v tom case Seasonic S12.

    Ako som uz napisal, moj vyber je v tomto smere viacmenej jasny a je to Corsair HX, pripadne mozno by som sa pozrel aj po OCZ (udajne su ale niektore kusy dost kazia), ci ostat pri vyssej rade Fortronu.
    22.1.2010 22:30 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SAS radic pre FreeBSD8
    Fortron BlueStorm 400W FSP400-60THN-P měl pasivní PFC (šunka v modrém kabátě pro rozvojové trhy). Pokud správně koukám, tak BlueStorm II 400W a 500W už má aktivní PFC (teprve tohle je u mě Fortron).
    Je fajn že máte přehled o trhu, já jsem dobrých desktopových zdrojů zase tolik nepotkal...
    [:wq]
    22.1.2010 12:48 kyytaM
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SAS radic pre FreeBSD8
    fajn info, oplati sa citat diskusie (thx :))

    Este by som dodal k tej dobrej rade o sietovkach - tam kde sa predpoklada seriozne sietove zatazenie, oblukom sa vyhnut realtekom a podobnym obludnostiam z halierovej kategorie - co som sa stretol, aj tie lacnejsie onboard Marvell mali podstatne lepsi offloading, respektive aspon nejaky (prave spominane zatazenie procesora - realtek "softverova" sietovka :D). Intel sietovkou sa neda nic pokazit, pokial su funkcne ovladace pre dany OS.
    22.1.2010 14:25 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SAS radic pre FreeBSD8
    Zrovna Marvell mě dost pije krev. Konkrétně postarší gigový čip 88E8053. V Linuxu 2.4 se pravidelně kouše - údajně se jednalo o hardwarový bug ve zpracování "Eth flow control" (802.3x), nicméně já mám flow control ze zásady vypnuté jak na switchi tak na síťovce, a přesto to hnije... pomáhá jenom reset portu. Upgradovat se mi z jiných důvodů nechce, nakonec nejmíň bolestivé řešení bylo spáchat krátký skript, který pingá na mngt IP switche a když se párkrát nedopingne, tak resne port ethtoolem.
    Nevím jak ve 2.6, tam jsem Realtek zatím netestoval, ale ovladač historicky taky prodělal pěkných pár patchů kvůli tomuto problému.
    Pod Windowsama je to údajně ošetřeno driverem, aniž by si toho uživatel všiml.

    #!/usr/bin/perl
    use Net::Ping;
    
    my $ping_target = "192.168.2.8";
    my $patience = 6;
    my $timeout = 1;
    
    
    
    my $num_timeouts = 0;
    
    #my $p = Net::Ping->new();
    my $p = Net::Ping->new("icmp",$timeout);
    
    while (1)
    {
       if ($p->ping($ping_target))
       {
          #print "okay, reachable :-)\n";
       }
       else
       {
          #print "unreachable!\n";
          $num_timeouts++;
       }
    
       if ($num_timeouts == $patience)
       {
          print "Going to reset eth0: ";
          system("LANG=en_US date");
          system("ethtool -r eth0");
          $num_timeouts = 0;
          sleep(6);
       }
       else
       {
          sleep(1);
       }
    }
    


    Pokud se 1Gb Eth týče, moji důvěru má Intel, nebo ještě Broadcom TG3.
    [:wq]
    22.1.2010 16:02 Fero Taraba
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SAS radic pre FreeBSD8
    Zrejme ostanem pri klasike DDR2, znacka bud Kingston alebo Corsair, teraz je tam tusim Kingston HyperX DDR2 800MHz, doma mam Corsair Dominator DDR2. Tak urcit neviem, musim sa pozriet co je na trhu, ale bude volit nizsie casovanie, tych par eur si za to doplatim. Napokon vykon pri take 667 ci 800MHz bol minimalny, neviem ako je to pri vyssich, dlho som nepozeral ziadne taketo testy a zrovnania, takze si to este strucne prebehnem. Ale na tych pamatiach az tak nezalezi. A mozno sa nakoniec rozhodnem aj pre nejake spominane gamer (ci games?) edition od A-Daty, kto vie? :) Skor ten Kingston...

    Sietovka je mi jasna, ist do servera s nejakou on board bucorou s Realtekom, to veru nie, to je tak sietovka na domace pouzitie. Teraz je tam doska Intel s intelackou sietovkou, takze som nemusel kupovat inu, nebol ziadny problem. Ak vsak pojdem do AMDcka, tak rozhodne s pridanou sietovou kartou, tych 30 eur za desktopovu Intel kartu ma nezabije a viem, ze sa mozem na to spolahnut. Alternativou by mohli byt este HP karty, tie maju tiez chipset Intel.

    A ked uz takto piseme a presli sme od diskov az k pamatiam a diskom, dnes som prave riesil otazku systemu. Momentalne fungujem na 32-bit verzii FreeBSD 6.2, ale zda sa, ze je mozne, ze sa pojde tentokrat do 64-bit Ubuntu server edition. Testy na internete, kde sa porovnavali posledne, aj ked len RC verzie Ubuntu a FreeBSD 8 ukazali, ze Ubuntu je na tom lepsie a na rovnakom PC dosiahol lepsi vykon. Pre Ubuntu hovori aj komunita a jednoduchsia sprava. Mozno nastal cas po troch rokoch vymenit FreeBSD, ved aj podpora pre SAS radice o ktorych sme sa bavili zo zaciatku je o dost horsia, pricom na tom Ubuntu by sa niektore kusky aj dalsi rozbehat.
    22.1.2010 22:53 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SAS radic pre FreeBSD8
    U aktuálního procesoru Intel nebo AMD bych hledal spíš DDR3 než DDR2.

    Pokud se týče SAS řadičů, tak jediné co v Linuxu (snad) funguje a ve FreeBSD ne, je Marvell. A ten je většinou onboard na dost drahých boardech => je to jedno :-)

    Obecné srovnání výkonu databáze na Linuxu vs. FreeBSD, to je tenký led, na který se nebudu pouštět. Ta databáze asi nepojede přímo na holý disk, ale skrz VM+filesystém - a ty se posledních pár let dost bouřlivě vyvíjejí, hlavně na Linuxu... Pokud Vás ten rozdíl opravdu zajímá, možná uděláte nejlíp, když na tom stroji nainstalujete oboje a zkusíte nějaký benchmark :-) Ačkoli podle mých zkušeností se reálná zátěž simuluje dost těžko...
    [:wq]
    24.1.2010 04:41 Fero Taraba
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SAS radic pre FreeBSD8
    To, aby som nieco take testoval, to to veru nie. Bud tam pojde Ubuntu alebo FreeBSD, zalezi od toho, ci si to budem instalovat ja + kamarat pomoze (Ubuntu) alebo zaplatim ineho kamarat a ten tam da FreeBSD. Skor sa priklanam k tomu, ze to zaplatim, lenze clovek sice spravi svoje veci, ale treba ho nahanat, otravovat, proste je taky, ze povie, ze zajtra..., potom o nom tri dni nepocut a nakoniec to spravi o mesiac. Druhy kamarat vravi, ze mi s tym pomoze, pripadne mi to cele nahodi a nastavi, ale ze najlepsie bude, keby som si to robil sam a on mi bude radit, ze Ubuntu ma dobru komunitu a vela rad a navodou najdem na internete. To je sice pekna vec, ale server by mal podla mna instalovat niekto, kto sa do toho poriadne vyzna, dokaze to nastavit a zabezpecit.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.