Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Řešení dotazu:
No není to žádná prdel, skládat PC :) nikdy by mě nenapadlo, že se to může projevit takto. Myslel jsem si, že CPU prostě jednoho dne umře na přehřátí, ale totok? No zajímavé...
dělala to klávesniceTuto zcela nepravděpodobnou verzi mohu jen potvrdit. Dnes za mnou přišel kolega, že mu naskočila BSOD a počítač poté v polovině startu Windows restartuje. Zkoušel jsem tam rvát linuxová liveCD, nenaběhlo žádné - některé končily panicem, jiné prostě zatuhly v půlce startu. Zkusil jsem memtest a začala lítat hromada chyb - zajásal jsem - je to jasné. Narval jsem tam svoje naprosto bezchybné paměti - a šok. Bylo to stejné. Ale nechtěla mi pak reagovat USB klávesnice, tak jsem přinesl PS/2 a připojil ji. Také nereagovala. Opět jsem rozdělal počítač, vytáhnul jednu RAM a odpojil HDD a bez nějakého záměru jsem připojil jen tu PS/2 klávesnici. Vše naběhlo bez problému. Zapojil jsem HDD, vše fungovalo. Zapíchnul jsem opět druhou RAM a vše fungovalo… Žádné chyby. Nechápu, jak může klávesnice v USB generovat chyby RAM, ale prostě může…
byla to jen chvilka, bez chladiče... chtěl jsem jen zkusit, co to udělá :)I ta chvilka někdy stačí, protože samotné pouzdro není dělané na takový přenos tepla bez chladiče. PS. Taky jsem provozoval CPU bez ventilátorku pod linuxem se nehřál, stačil to chladič uchladit, pod windows to skolabovalo hned na úvodní obrazovce, tak jsem hledal čím to a odešel ventilátorek na chladiči, windows ho rozpalovaly hned během 1s na něms neudržel ruku, pod linuxem když jsi neprováděl překlad jádra to fungovalo, jak jsi chtěl výkon tak se zahřál a pokud jsi pak pouze psal tak zase schládnul.
Tiskni
Sdílej: