Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Řešení dotazu:
Btw, zde je videoNo, kde?
Škoda, že tam není nikde napsáno, při jaké intenzitě záření se začnou tečky objevovat v povšimnutelné koncentraciIMHO stačí jedna dobře mířená γ-částice, která se zachytí aby měla dost síla na to aby ovlivnila jednu foto-buňku, ne? Samozřejmě při větší koncentraci také roste pravděpodobnost, že projde veškerým materiálem a že se chytne.
Myslíš jako že ta střecha byla teplá jo?Jestli je ta střecha z plechu, asfaltu a nebo i blbé keramické pálené tašky a celý den na ni peče slunce tak docela určitě. To lze měřit po setmění i rukou.
tak je tmaJen tak čistě pro zajímavost: V teoretické fyzice žádný pojem jako tma nebo ticho ani vůbec neexistuje. Existuje jen práh citlivosti (S/N – třeba v dB) a síla vysílaného signálu. Tma a ticho je jen vjemový práh, který už není schopný člověk vnímat. V reálném světě nic takového neexistuje už tuplem (furt tu bude nějaké vesmírné pozadí záření nebo různá umělá vysílání o člověkem-nevnímatelných vlnových délkách).
To je klasický digitální šum, který sice může způsobovat i radiace, ale její hlavní příčinou je teplota.Nemusí to být ani přímo samotná teplota, ale klidně i jen nějaké zbytkové světlo (kolem nás jsou ho v noci tuny), IR, UV nebo i jiné tepelné záření (a nebo i jiný typ jevu). Též mám na notebooku takové VGA šumítko (čti Webcam SuperCrystal HD Extra) a neměl jsem jednou večer tak co dělat, tak jsem z toho prvně dostal stream, udělal si sumační plochu (podobně jako expoziční deska) a nakonec jsem to ještě nechal všechno průměrovat abych z toho odstranil náhodnou složku (náhodný bílý či jinak tvarovaný šum, způsobený právě nějakým tím teplotním rozdílem nebo bůh ví čím) a po delší době expozice ve tmě se zdálo, že z toho skutečně začali vyskakovat nějaké tvary.
Čekal jsem, kdy se tady objevíš
Jen tak ze zajímavosti jsem, na základě tohoto dotazu, zkusil vyexponovat tmu (zakrytý objektiv), Canon 50D, ISO 3200 a 30s. Výsledek je uložen na mém serveru. Dvakrát tentýž snímek, original a posunutý +4EV (v RAW editoru). Je to bez jakéhokoliv odšumování jak ve foťáku, tak v editoru. V podstatě každý pixel si vymyslel nějakou hodnotu.
Také tam převládá červená a jsou tam jasné patrné vodorovné intezivnější pruhy (což se ale dá očekávat).
Čekal jsem, kdy se tady objevíšA po mě chceš konkrétně co? Abych ti určil šumový profil a nebo na základě tepelných proudů vydávaných z plošňáku foťáku nákresy toho foťáku? Sorry, ale to je druh černé magie, který je dostupný až od úrovně mistr nebo velmistr (budeme-li se držet stupnice úrovně čarování podle Might & Magic) a který jde zcela mimo mě.
No, podle mě si ionizující záření nevybírá jenom „červené“ pixely
+1
Ta červená složka tam nepochybně je a ta mi osobně přijde mnohem záhadnější než celý šum.Ta červená složka tam nepochybněA, tak zase omyl. Ne červená, ale oranžová. Není třeba po levé straně té kamery někde (a nebo třeba i někde u switche) oranžová blikající LEDka? To by záhadu docela dobře vysvětlovalo.
Večer pod lampouna STV2. Tohle davové šílenství už mě docela obtěžuje.
Tiskni
Sdílej: