abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:00 | IT novinky

    DuckDuckGo AI Chat umožňuje "pokecat si" s GPT-3.5 Turbo od OpenAI nebo Claude 1.2 Instant od Anthropic. Bez vytváření účtu. Všechny chaty jsou soukromé. DuckDuckGo je neukládá ani nepoužívá k trénování modelů umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    18.4. 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    18.4. 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (11%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 566 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup

    15.10.2017 11:24 Standa | skóre: 21 | blog: Linux prakticky
    HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    Přečteno: 2926×
    Zdravím,

    po delším zvažování a několika testech starého železa co tu mám jsem zjistil, že na můj server pro lokální provoz a vývoj Django aplikací, zálohování a sdílení dat mi nejspíše bude stačit HP ProLiant MicroServer Gen8. Přestože je venku verze Gen10, nějak mi nepřijde lepší a Gen8 si časem rozšířím. Nicméně čím více čtu, tím více ve mě hlodají určitá témata na která jsem našel buď obrovsky rozporuplné reakce nebo nemám odpověď. Pro lepší přehlednost dotazy očísluji a budu rád i za částečné odpovědi. Moje dotazy a rozpory, co nacházím různě po netu:
    1. Jak složité je donutit server bootovat z SD karty či interního USB, rád bych totiž všechny 4 pozice využil na disky a OS měl zcela bokem. Podle všeho server bootuje z první pozice (vlevo) a BIOS to nativně přehodit neumí (podle toho co jsem nalezl). Řeší se to tedy GRUBem? Nebo musím nainstalovat OS na disk na první pozici a pak přenést na kartu/USB klíčenku?
    2. Jak je to s rychlostí čtečky SD karty/USB, není vhodnější systémový disk osadit do 5.pozice, DVD mechaniku neplánuji. Lze z 5. pozice bootovat?
    3. Jaké distribuce máte odzkoušeny a případně doporučíte? Hodně jsem našel příznivců CentOS, ale zaráží mě mizivé zmínky Ubuntu 16 vs tento server. Jsem zvyklí, že Ubuntu je všude a existuje už návod na každý běžný problém/vlastnost. Ostatně pro další distra není situace o nic lepší. Je tedy nějaký problém s jinými distry, resp. je nějaký problém s Ubuntu server 16 LTS? Ubuntu server 16 LTS silně preferuji, protože ho mám na VPS a tudíž bych měl jednotné prostředí a mohl přenést zkušenosti i nastavení.
    4. Jak problematický je řadič SATA RAID B120i v serveru. Asi nejvíce mě děsí spousty příspěvků co neustále řeší, jak VMware x.y, distro x.y etc nebootuje, nevidí disky apod. Většina pak končí v dlouhé řadě příspěvků ladících typ ovladače, verzi ovladače, verzi instalátoru, BIOS nastavení apod. Někteří se zbaví problému zrušením RAID pole v BIOSu, někteří přepnutím do AHCI, někteří přeuspořádávají disky... no prostě hrůzné pokusy aby dokopali systém k naběhnutí nebo bojují i s instalací. Jako provizorní servery mi tu sloužilo kde-co (aktuálně starý notebook s AMD chipsetem :) ) a popravdě nikdy jsem neměl problém s instalací nebo polem RAID. Max. bylo třeba pro boot instalátoru vložit nějaký parametr. Je tedy osazený řadič tak problematický a generuje tolik problémů a limituje i užití na verze distribucí či OS nebo spíše je třeba se smířit s SW RAIDem/AHCI a je vyřešíno? Je někde nějaký seznam podporovaných nebo plošně ověřených řešení? Nedaří se mi nic takového najít, přitom zrovna ve vztahu k Ubuntu lze najít milión návodů snad i na to jak vložit USB pravou nebo levou rukou. U takto obecně známého a staršího serveru bych očekával doslova záplavu ověřených uživatelských návodů, doporučení atd. Nebo to možná všem funguje a tak píší jen ti něšťastní :)
    5. Hodně lidí instaluje na server VMware ESXi a OS teprve až do něj. Jakou s tím máte zkušenost a kolik takové řešení stojí pro malý server? Přestože linux hravě pokryje všechny mé potřeby a nemám tedy potřebu virtuálu (snad jen kvůli snazší záloze), hodila by se mi možnost příležitostně pouštět Windows 7 s MS Office 365 (nemám PC s Windows, ale potřebuji v MS Excel se specifickými mobuly zpracovávat větší objemy dat). Je vůbec možné na takto slabém železe (G1610T) se pouštět do virtualizace aniž bych nezabil celý server? Linux se bude drtivou většinu času nudit, ale bojím se, aby virtualizace server nezaměstnala natolik, že na samotný OS už výkon nezbyde.
    6. Jak je to s iLO konektorem, co jsem četl je to opravdu příjemná věc, ale údajně je k němu jen jakýsi demo klíč na 60 dní a pak je nutné koupit licenci. Na Alze jsem něco našel, ale roční licence za cenu 8k je asi něco co fakt oželím. Na fórech jsem našel (včetně eBay prodejců) nějaké klíče za cca 20 euro, nějaká extended licence, je to potřeba a je to ono, co je třeba? Je iLO opravdu tak nutné nebo lze řešit jinak? Doposud používám SSH k plné spokojenosti.
    7. Je HP Proliant Gen8 dobrá volba z dnešního pohledu? Osobně se mi líbí vše od velikosti až po rozšiřitelnost, ale možná mi něco uniká co jsem ani nezvážil.

    Jinak budu rád za linky na nějaké ozkoušené tutoriály. Bohužel většina dobrých návodů co jsem našel byla pro Windows server. Našel jsem nějaká fóra a pročítám je, bohužel kvalita informací je různorodá a někdy jsou informace i protichůdné.

    Díky a těším se na zkušenosti.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    Řešení 1× (Standa (tazatel))
    15.10.2017 14:14 Ondro
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    1.Jednoduche. Aby to fungovalo potrebujes v BIOSe vypnut B120i(prepnut do AHCI). Z hlavy si to nepametam(musis to nastavovat na dvoch miestach) ale v pripade potreby viem pozriet(mam 3ks tychto serverov). Pouzivam na nich Proxmox a instaloval som to priamo na microSD.

    2. Rychlost zalezi od viacerych faktorov. Osobne som pouzil 32GB microSD od kingstonu v priemyselnej uprave(vecsi teplotny rozsah) a priznam sa, ze som to zrusil, lebo to bolo pomale. Mam v plane vyskusat tam nejaku rychlejsiu micoSD kartu aby som zisitil, kde je uzke hrdlo.

    3.Bude tam fungovat v podstate cokolvek. HW je tam dost stary (Ivy Bridge a sietovky BCM5720).

    4.B120i je v podstate pseudo HW RAID. Na vsetko ine ako Windows by som ho vypol a pouzil AHCI a linux SW RAID.

    5.Aj na takomto slabom CPU je mozne virtualizovat, samzorejme, ze ten Celeron limituje takto vyuzitie. Ak by si chcel trochu serizonejsie virtualizovat, tak je mozne v nom CPU vymenit za vykonnejsi(je tam klasicky soket a osobne som uz na jednom menil povodny Celeron za Pentium G2030, ktore som mal doma a ktore podporuje ECC RAM). Osobne na tom mam naistalovany uz spominay Proxomox a v nom par virtualok na testy. V ulohach narocnych na CPU je citit chybajuci vykon ale da sa to.

    6.iLO doma extra nevyuzijes a je tam zakaldna verzia(ziadne demo) a vies si dokupit vyssiu licenciu. Pri troche snahy vies najst na internete licencny kluc. Oproti zakladnej verzi ale neprinasa nic extra zaujimave pre domace pouzitie.

    7.Je to dobra volba a v akcii bol za velmi dobru cenu. Osobne som tie moje 3ks kupoval za asi 200Eur kus. V tej cene nekupis nic porovnatelne. Za lacny peniaz som v nich rozsiroval RAM na 8 alebo 16GB a chystam sa vo vsetkych postupne upgradovat CPU. Osobne ich mam na vselijake testy. Hlavne proxmoxu a HA.
    15.10.2017 20:05 Standa | skóre: 21 | blog: Linux prakticky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    Moc děkuji za vyčerpávající odpověď, nejen že se mi ta bedna líbí, ale jak vidno je to dobrá volba.

    Proxmox vůbec neznám, ale co jsem se tak díval, asi to bude cesta a určitě to vyzkouším. Nějaká doporučení jak konkrétně Proxmox na tomto serveru nastavit, provozovat či nějaký ideální řešení, tutoriál respektující tvou zkušenost? Osobně to plánuji nějak takto: do 5.slotu SSD disk (asi bude stačit 120GB) s OS, tedy Proxmox + Ubuntu server 16 LTS + Windows 7 (polovina disku, cca 50GB musí na Win + Office stačit, natož pak linuxu). 4 hlavní disky budou starší SATA (2x 1TB + 2x 750GB) co mi tu leží a asi si to nebudu komplikovat a prostě každý bude kopat za sebe. Kritických dat bude minimum a stačí mi nastavení aby se jednou za čas sesynchronizovala data na jiný disk. Navíc kritická data budu zároveň synchronizovat i do Dropboxu, adresáře synchronizovaného pouze na serveru.

    Četl jsem, že hodně lidí volí XFS, nicméně nějak nevím co by mi to přineslo a hlavně to prý nese i značné nároky na paměť, takže toto si nechám na jindy. Nebo je to v této konfiguraci nějak výhodné a měl bych se tím také zabývat už nyní?

    Co se týče rozšíření kvůli výkonu, asi nejvíce bude tlačit paměť. Pro linux 4GB jsou paráda, ale tím že zvažuji virtuál i s Win7, už to není taková balada. Myslím, že upgrade na 8GB (přikoupit další 4GB) by mělo bohatě stačit na dané nasazení a ještě zůstane prostor na případné další pokusy. Uvidím jaké budou ceny, možná bude doplatek na 8GB modul minimální. 16GB bych asi neužil a na výkonu by se to nejspíše také vůbec neprojevilo. Nějaký tip na osvědčený modul či doporučení kolik paměti dát? Nevím kolik paměti vyžaduje Proxmox či jaké má nároky. Upgrade CPU bude asi taky časem na místě, hlavně pro moje pohodlí, co je z možných CPU ideální volba, když přihlédnu k "potřebě" provozovat Win7? Ubuntu server mám ověřený že mi perfektně běží i na šílenosti typu AMD E-350, o něj strach nemám, ale co to udělá v souběhu to už odhadnout neumím. Virtualizuji na svém notebooku, ale tam jsem na i7 s 16GB RAM.

    Ještě jednou díky a už se těším, až server oživím a budu mít data v bezpečí.
    Řešení 1× (Standa (tazatel))
    15.10.2017 22:17 Ondro
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    Za tu cenu nekupis nic podobne. Neviem, co na tom HP zarobi, mam pocit, ze to dotuje. Dost s proxmoxom experimentujem, takze ti idealnu konfiguraciu neprezradim. Na kritickejsie veci pouzivam 1xmaly SSD na samotny proxmox a SW RAID1 na data. Proxmox oficialne nepodporuje SW RAID ale kedze Proxmox je v podstate Debian, tak nieje problem to rozbehnut. XFS som osobne este nikdy nepouzil. Riesit to teraz nemusis. Nieje problem to riesit neskor. Proxmox mas preistalovany za par minut a virtualky sa daju jednoducho odzalohovat a obnovit. Osobne som kupoval rozne pouzite RAM (z bazaru alebo zo servershop24.de). Oproti novym cena ovela prijatlenejsia, s funkcnostou nebol problem ani u jednej. Kompatibilitu som extra neriesil, hoci vecsina RAM bola od HP. 8GB by ti malo stacit. 16GB mam len v jednom, lebo som narazil na lacne 2x8GB RAM. Co sa tyka CPU upgradu, tak tam mas viacero moznosti. Vies tam dat vsetko od Celerona az po Xeon. Limit je TDP(oficialne je 35W ale na internete najdes ludi, co tam maju CPU s TDP 65W-riziko vecsieho hluku). Tak napriklad idelany 35W Xeon si drzi celkom slusnu cenu. Niektore CPU zase nepodporuju ECC (i3 a i5). Ja som sa vybral cestou kompromisu a ako som spominal vsetky 3ks planujem upgradnut na Pentia bud G2030 alebo G2130 s podporou ECC, co su take CPU, na ktorych by mal bezat aj Win 7 obstojne.
    17.10.2017 10:05 Standa | skóre: 21 | blog: Linux prakticky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    Ještě k tomu Proxmoxu, koupil jsem SSD a USB flashku. SSD jsem zapojil do 5. pozice, flashku dal do interního USB konektoru.

    Jak a kam co umístit? Je lepší dát Proxmox na USB flash (mám 16GB) a Ubuntu server + Windows na SSD nebo je lepší (asi kvůli rychlosti) dát Proxmox na SSD k systémům? Nevím jak moc Proxmox může chtít psát a číst a těžko říct jak rychlý je ten USB port.
    16.10.2017 08:15 xxl | skóre: 25
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    Když máš ty tři kusy, jakou to má spotřebu? nemáš to změřeno?
    15.10.2017 14:57 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    1. Je to hovadina, ktorou si zbytocne znizis spolahlivost a vykon. Preco pouzivat nespolahlive a pomale SD karty alebo USB flash disky ked staci na diskoch vytvorit particiu na OS?
    15.10.2017 18:46 Ondro
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    Nieje to hovadina. Na beh hypervizora idealna vec. Bez problemov su dostupne spolahlive a ryche SD karty a aj USB flash disky. Vyhod maju viacero - su male, jednoducho vymenitelne, menej energeticky narocne,...
    15.10.2017 19:48 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    Akakolvek spolahliva karta je z principu menej spolahliva ako RAID. Jednoducho vymenitelna mozno, ale jej poruchu zistis az ked server prestane fungovat... Pri RAIDe poruchu zistis, server nadalej bezi a disk mozes vymenit bez vypadku.
    15.10.2017 21:54 Ondro
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    Je menej spolahliva ale je potrebna ta vyssia spolahlivost ak na tom disku ma byt len OS alebo Hypervisor? To je uz otazne a zalezi od konkretneho pouzitia. Moznosti je vela. Ja sam niekde pouzivam RAID a niekde nie lebo sa mi to neoplati. p.s. "Pri RAIDe poruchu zistis, server nadalej bezi a disk mozes vymenit bez vypadku. " Take jednoduche to v reale stale nieje. Pred par dnami som riesil RAID1, kde sa disky neposkodili ale len data na nich. Problem som zisitl az ked server prestal fungovat. Bez zalohy ani neviem aky RAID ti nepomoze.
    15.10.2017 22:37 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    Preco by mal na disku byt len OS? Ved tam normalne dam OS a data.
    17.10.2017 10:17 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    S mdraidem to dělám úplně stejně. Všechny disky mají na začátku malý oddíl na root/OS pod raid1 a pak už jsou jenom data. Výměna disku je triviální - partišny zkopírovat přes sfdisk/sgdisk, přidat partišny do příslušných polí, na disk nainstalovat grub. Takový root je takřka nesmrtelný, protože je na všech discích.
    15.10.2017 20:23 Standa | skóre: 21 | blog: Linux prakticky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    Osobně se bojím hlavně o rychlost a proto plánuji OS dát na SSD (konkrétně na 5.pozici). Případná porucha je nepříjemná, ale nebude to řídit odpalování raket, takže to případně vyřeším. Občasně zazálohuji virtuál a to pro případ nouze stačí. Aspoň doufám :)
    15.10.2017 22:09 Václav Vanc | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    Z 5. pozice se nedá bootovat. Já to řeším tak, že mám GRUB na SD kartě.
    15.10.2017 22:59 Standa | skóre: 21 | blog: Linux prakticky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    Ano, to jsem se dočetl, adresář /boot musí jít na USB nebo SD kartu, podle toho co jsem četl. To bych měl vyřešit už během instalace linuxu (tuším, že Ubuntu se rovnou ptá kam instalovat GRUB), neočekávám žádný problém. Očekávám, že se změní /dev 5.disku po umístění dalších disků do 1.-4. pozice, ale to by neměl být větší problém tipnout a po bootu na tu hodnotu upravím GRUB a natrvalo hotovo. Nebo je tam více háčků?
    16.10.2017 09:51 Václav Vanc | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    Jo písmenka v /dev se při přidání disků posunou. Ubuntu ale myslím používá UUID, takže by při přidání disku nemělo být potřeba nic upravovat a mělo by to fungovat.

    Jinak větrák co je v serveru osazený má speciální konektor. Takže může být problém s jeho případnou výměnou.
    Řešení 1× (Standa (tazatel))
    Max avatar 16.10.2017 12:43 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    1) B120i není oficiálně vmwarem podporován, nejede tedy pod ESXi. Není to ani plnohodnotný hw řadič, takže asi proto.
    2) osobně bych se na ESXi vybod, nevidím v tom přínos, obzvláště né na domácí účely, použij proxmox, nebo web virt manager, nebo samotné kvm s virsh nástrojem.
    3) Prolian DL380 Gen8 i 9 mají na desce uvnitř serveru slot na microsd kartu, kam si právě můžeš nainstalovat hypervisor (ESXi), nebo cokoli jiného. Provozuji spoustu ARM desek ve venkovním prostředí, nakupuju Sandisk microsd karty, jedny z těch rychlejších (extreme) a spokojenost, neodcházejí. Logy, temp, run a pár dalších adresářů mám přesměrovaných do ramdisku, abych minimalizoval zápisy na kartu (měla by to i tak vydržet, ale jistota je jistota).
    V systému na microsd kartě tedy nevidím problém. Dávat systém na usb je podle mně zbytečná komplikace.
    4) nevím, jak u toho microserveru, ale velkého serveru je to tak, že máš základní licenci, se kterou vidíš stav serveru, funguje ti vzdálená plocha po dobu asi 10s (možná déle, už nevím), máš k dispozici logy ze serveru atd. Nevidím v tom problém. Plná licence pak přináší neomezenou funkčnost vzdálené plochy, možnost virtuální mechaniky (vzdáleně bootovat z iso image apod.) + propojení ilo všech serverů (v jednom rozhraní máš dostupné všechny ila všech serverů) + další věci. Pro domácí použití zbytečnost.

    Suma sumárum, koupil bych sandisk microsd kartu, naladil na ní debian (kvůli lepší aktuálnosti sw i jeho množství oproti centos). Pak bych udělal z těch 4x disků jedno softwarové mdadm linux pole (nebo btrfs/zfs) a na tom bych si už hrál. Tzn. pokud bych potřeboval virtualizaci, tak kvm + virsh na management.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    17.10.2017 16:52 tomasi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    bude bootovat z pci express m2 karty? https://www.czc.cz/delock-pci-express-karta-1-x-interni-m-2-ngff/191020/produkt z toho 5-teho sata portu (ODD), co ctu jsou problemy.
    17.10.2017 20:14 Standa | skóre: 21 | blog: Linux prakticky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    Zatím mám Proxmox na 1.disku, bootovat z USB se mu moc nechce. Něco mám s těmi USB disky špatně, protože jsem zkusil 4 různé a ani 1 se nechytil. Tak uvidíme, buď přijdu na to co dělám špatně nebo OS bude na 1.disku a vyřešíno. Virtuál pak osadím na SSD v 5. šachtě a basta :)
    17.10.2017 21:33 Ondro
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    Proxmox ma mesi problem bootovat z USB. Je potrebne po instalacii urobit nejake nastavenie v systeme. Bohuzial nepametam si presne ake ale pomocou googlu sa to da najst.
    18.10.2017 09:20 tomasi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    co pouzit PCI-Express SATA radic a bootovat z toho SSD? bude to fungovat?
    18.10.2017 09:46 Standa | skóre: 21 | blog: Linux prakticky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    Ano, to funguje a je to dobré řešení. Dokonce je ideální koupit nějaký slušnější HW raid a z boku (uvnitř) pak namontovat 2x3.5 disk a mít další 2 disky a opravdový HW RAID či prostě jen více prostoru. Napájení se dá vzít z MOLEXu. Nicméně, než zainvestuju do tohoto, tak chci využít co je dostupné.

    Zatím bootuju z 1.pozice a není s tím problém, to bootuje perfektně. Proxmox je na 1.disku (1TB WD red) a virtuály pak přesunu na SSD. Ten 1TB disk není tak pomalý a hlavně předpokládám, že se Proxmox do virtuálu nějak výrazně neplete abych to výkonově poznal.
    18.10.2017 10:03 tomasi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    ok, tak to vypada nadejne. protoze chci na tom provozovat freenas ze zfs, takze aby vsechny sata fungovaly v AHCI je pozadavek. Zatim v konfiguraci 3x4TB disky, pozdeji predpokladam dokoupeni dalsiho 4 TB. Bootovat z USB/(u)SD karty nechci.
    5.11.2017 14:33 Dundee5 | skóre: 17 | blog: Dundee5 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    Provozuju pár let ProLiant ML310e Gen8 s Proxmoxem a znovu bych do toho asi nešel.

    Chtěl jsem bootovat z jiného disku než z prvního, takže bylo potřeba bootovat ze Smart Array, který umí zvolit jiný disk. Smart Array sice umí udělat RAID 0 pole pro každý disk, takže ve výsledku tam žádný RAID není a dá se použít dm-raid, ale Smart Array má jednu drobnou chybičku - velmi rád zapomíná po rebootu svojí konfiguraci, takže server pak nenajede a je potřeba ruční zásah.

    Příště chci zkusit raději Fujitsu, např. TX1330 M1, který se dá sehnat také za velmi lidovou cenu a doufám, že podobnými dětskými nemocemi trpět nebude.
    Kdo se vzdá svobody, aby získal jistotu, ztratí nakonec obojí. --Benjamin Franklin

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.