abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 732 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: kde se nachází všechny fonty a co je vlastně spravuje?

    19.11.2005 14:30 Jack Raven | skóre: 8 | blog: RavenBlog | Trutnov
    kde se nachází všechny fonty a co je vlastně spravuje?
    Přečteno: 124×
    Ahoj,

    tohle se může zdát jako docela banální dotaz, ale věřte, že po chvíli pátrání v tom mám takový zmatek, že vlastně nevím co je co.

    V Debianu[Sarge 3.1 stable/testing] jsem si ke xorgu nainstaloval fonty xfonts-biznet(100,75,base), msttcorefonts, terminus ... a různé další balíky, které podporují kódování ISO8859-2 nebo CP1250. Nainstaloval jsem si také defoma a dfontmgr a různé další nástroje pro správu fontů. V xfontsel je vidět opravdu všechno, co jsem si do počítače nainstaloval, ale v ovládacím centru KDE je jenom pár základních fontů + msttcorefonty. Nenajdu tam ani Helveticu ani nic podobného. Stejná situace například s konzolí(konsole), kde si můžu nastavit také jenom pár základních písem + naštěstí Terminus.

    Nevím, jak mám do programů jako konsole, kontrolcenter a dalších přidat všechny fonty, které v počítači mám. V konfiguraci xorgu mám několik řádků s údajným umístěním fontů, ale myslím, že by měl stačit pouze řádek s "unix:7100", protože když zapoznámkuju řádky s umístěním ostatních fontů a xka restartuju, nemá to na to prakticky žádný vliv - žádné fonty nepřibudou ani nezmizí.

    Může mi teda prosím někdo říct, jak to vlastně je?
    Časem zjistíš, že mít něco není tak příjemné jako toužit po tom.

    Odpovědi

    19.11.2005 23:46 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kde se nachází všechny fonty a co je vlastně spravuje?
    K té poslední části: unix:7100 znamená, že se X server má připojit k X Font Serveru, který mu fonty poskytne. Ty další řádky jsou pro případ, že by XFS neběžel - pak se načtou odtud (všimni si, že při startu X se zobrazí několik varovných hlášek, že font už je načten - X Server prohledává zadané cesty a nachází tam jenom fonty, které už mu XFS poskytnul)
    Quando omni flunkus moritati
    20.11.2005 00:06 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kde se nachází všechny fonty a co je vlastně spravuje?
    X Font Server je drtivé většině uživatelů úplně na nic, doporučuju jej vyhodit a rovnou odinstalovat.

    Způsobů, jak vykreslit písmenka na obrazovku v X-Window, je hodně. Lze využít starších služeb X. Pak lze použít rastrové fonty i škálovatelné fonty, ale bez vyhlazování. Zpravidla se to týká programů využívajících Xaw, Xaw3D, Motif, GTK+ 1. K tomu se využije nastavení samotného X serveru, tedy cesty k písmům v /etc/X11/XF86Config či xorg.conf. Potom lze použít rozšíření X serveru pojmenované Xft, které vnitřně používá Fontconfig a FreeType. Lze využít stejná škálovatelná písma, jako v předchozím případě, ale s vyhlazováním. Vliv má nastavení Fontconfigu, tedy soubory /etc/fonts/fonts.conf a local.conf. Uplatní se to v programech využívajících GTK+ 2, Qt, FLTK a těch, které využívají přímo Xft.

    Jak v tomto vystupuje X Font Server, to netuším, ale mám takový pocit, že se využije jen v prvním případě, tj. že je pro GTK+ 2, Qt a další k ničemu.
    20.11.2005 10:47 Jack Raven | skóre: 8 | blog: RavenBlog | Trutnov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kde se nachází všechny fonty a co je vlastně spravuje?
    Děkuji, vyzkouším to. A jak se tedy dodávají další fonty do Xek tak aby je mohli vnitřně využívat všechny aplikace (konsole, OpenOffice atd.)? Protože přestože třeba msttcorefonts v systému mám, konsole je prostě nevidí. To samé helvetica a to jsou fonty, které dost používám.
    Časem zjistíš, že mít něco není tak příjemné jako toužit po tom.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.