Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Na Quake4 som písal recenziu, sú pod ňou nejaké užitočné odkazy, špeciálne na stránky TTima z id software.
Ono je to pri nízkych detailoch hrateľné na všeličom; testoval som na Athlon 64 2800+, nVidia 6600 GT 128MB a 512 MB RAM na 1024x768 s nastavenou vyššou kvalitou a šlo to relatívne bez problémov. Bohužiaľ, akákoľvek ATI karta je vďaka "skvelým" ovládačom na takto náročné hry len veľmi málo použiteľná. (X2 je napríklad prakticky nehrateľná na starších ATI kartách technicky porovnateľných s nVidia modelmi, na ktorých sa dá hrať ešte relatívne bez ťažkostí.)
Každopádne demo má identické požiadavky ako plná hra, takže sa to možno oplatí aspoň vyskúšať.
Update: Tak som sa spýtal priamo Timothee Besseta:
<TTimo> well. in 1.3 we added an option to disable dynamic lighting, so it might actually run decently on older crap .. though that's not really how we would want anyone to experience the game
...takže áno aj nie...
Nie.
"There are no amd64 builds planned at this time. However the 32 bit binaries will run in a native amd64 environement."
Ak si správne spomínam, tvrdil, že by to nemalo takmer nijaký praktický efekt.
Heh, to hovorí T. Besset, nie ja -- okrem toho, závisí to od typu aplikácie a od vecí, na ktorých jej výkon stojí, niektoré natívny build pre amd64 ovplyvniť môže, iné bohužiaľ nie (typicky middleware); ja by som mu to každopádne veril, myslím, že sám používa 64bitový Debian.
Většina dnešních her je psaná tak, aby si člověk musel kupovat stále nový hardware.
Vážně?
Mám 3 roky starý stroj: Athlon XP 2400+, 1G RAM, tehdy GF5700, dnes GF6600GT. Tehdy byla novinka UT2004, dnes v pohodě hraju Quake4, což je hra tohoto roku. Hrát se to dá celkem bez problémů (samozřejmně na high kvalitu můžu zapomenout, ale s tím se počítá). Nevím, odkud berete ty (s prominutím) žvásty o náročnosti. Pochopitelně grafická úrověň her se neustále zvyšuje a s tím i nároky na HW, což je ale v pořádku. Ale každá současná hra se dá nastavit tak, aby byla hratelná i na staré mašině.
Tiskni
Sdílej: