Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Dobry den,
mate prosim nekdo zkusenosti s bootovanim notebooku ibm X40 z usb klicenky?
Proved jsem toto na jinem pocitaci s linuxem:
1. stazeni boot.img.gz z zde
2. zcat boot.img.gz > /dev/sdb1
- sdb1 je fat16 partition
3. mount /mnt/usbkey /dev/sdb1
- probehlo vporadku, na partition jsou prislusne soubory
4.
umount /mnt/usbkey
5.
syslinux /dev/sdb1
Nasledne jsem se pokusil nabootovat X40 z teto klicenky, ovsem dostanu hlasku:
Missing operating system
syslinux je verze 3.11-3, klicenku jsem tvoril na stroji s debian amd64, ovsem bootovat chci notebook i386. Jestli to ale dobre chapu, s tim by nemel byt zadny problem, protoze jsem zvolil spravne boot.img.gz. Moc dekuji za pripadne rady...
Zdravi Michal
Ahojda
dovolim si nesouhlasit, kdyz jsem notebook kupoval, pozadal jsem prodavace, aby mi nabootoval knoppix z usb-cdromu. Vse bezelo nadherne. Takze minimalne z usb-cdrom nabootovat lze.
Nicmene uznavam, ze to stale neresi problem s klicenkou. :(
Zdravi Michal
nakonec jsem to vyresil nakupem externi usb-cdrw. Nabootoval jsem, nainstaloval linux a ted vesele konfiguruji a uzivam si :)
...mimochodem, tenhle notebook je podporovan systemem plan9. Zkousel jste ho nekdo takto provozovat?
Tiskni
Sdílej: