Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Co si myslite, ze je nezbytne aby na serveru bezelo, aby mohl mit admin aspon castecne dobry pocit:)? S cim mate dobre zkusenosti? Trochu se tu rozepisu o tom, jak se snazim zabezpecit server ja :)
samozrejme iptables - stavovy fw...proti dosu etc..mate jednoduse omezene syn pakety na nejaky pocet za cas? Nebo pouzivate i modul recent? (ten pouzivam na omezeni pokusu na sshcko), hlidate i odchozi spojeni? Jeslti to chapu dobre..tak pokud se pouzije limit, tak velmi jednoduse par synpaketu zablokuje dany port..je to tak ? Nikdo jiny se na neho poradne nepripoji...Takze dos sice nezahlti system, ale nikdo nemuze vyuzivat jeho sluzeb..
AIDE - popr jiny software na kontrolovani kontrolnich souctu souboru, zmen v souborech atd...? logcheck - analyza logu portsentry - nechavam si poslat na mail, kdo zkousel scanovat porty..odstrihnout ho rovnou mi prijde trochu krute :).
u apache modul mod_security..fajn..kontroluje inputy z formu i v POSTu a hleda tam spinavosti... chrootkit,rkhunter
Pouzivate distribucni kernel? Me to prijde nejsnazsi :)..aspon clovek nemusi patchovat vanilku a nemusi sledovat paranoidne co se kde sustne..bohuzel na to neni moc cas..nevyhoda, ze pak je v kernelu neco co tam byt nemusi..ale vetsina jsou stejne moduly..takze co..:)
grsecurity - co myslite? Je to nutnost? a nebo to neni az tak treba? Zvlast za predpokladu, ze na serveru nema pristup nikdo neduveryhodny. Popr co selinux?:)..
mate neco na hlidani preteceni bufferu? stack guard ci co vsechno existuje..zatim jsem s tim neexperimentoval..
Jak se ujistit ze nemam nikde diru? :)
obcas si pustim nessuse..ale to neohali asi nic moc..kdyz clovek drzi aktualni balicky..jen to pripomene jestli se nezapomnelo na neco pri konfiguraci..jako treba at clovek netroubi do sveta jakou verzi apache pouziva etc.
tiger - docela fajn...najde dalsi veci na ktere se pri konfiguraci mohlo zapomenout.. hrali ste si s bastille? co na to rikate? :)
Bylo by hezke, kdyby zkuseni spravci trochu pomohli, prispeli svymi typy etc :)...snazim se nastudovat si co se da o volnem case...ale takhle se o tom bavit nemam moc s kym :) Dik...
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
U mna je na prvom mieste vzdy vyber distribucie
Podstatná je konfigurace a správa, volba distribuce je důležitá snad jen v tom, aby si člověk nezvolil nějakou, která nevydává updaty v dostatečné míře nebo kvalitě. Jinak na ní naprosto nezáleží.
Tiskni
Sdílej: