Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
10.2.10.1 server1.mojadom.net server1tak by mal odpovedat spominany zaznam : host server1 Pokial som to spravne pochopil tak /etc/resolf.conf urcuje kde sa bude co hladat
cat /etc/host.conf order hosts,bind multi onAle nefunguje to
dnsmasq
bere zaznamy z /etc/hosts, a proto je prikaz host
v DNS vidi, ale jinak je jeho urceni uplne jine nez urceni BINDu. Jestli puvodni pisatel potrebuje funkcnost BINDu, tak ho dnsmasq
nespasi.
/etc/host.conf
je historický relikt, který používají pouze aplikace linkované protli libc verze 4 nebo 5. Je velmi nepravděpodobné, že tazatel ve své instalaci nějakou takovou má. Všechno novější používá konfiguraci podle /etc/nsswitch.conf
# The following option is only used by binaries linked against # libc4 or libc5. This line should be in sync with the "hosts" # option in /etc/nsswitch.conf. # order hosts, bindNavic jsou tam ale i volby, ktere se stale pouzivaji. Napr. kdosi kdysi definoval jednu mistni domenu jako xxx.local. My jsme pak museli v /etc/host.conf definovat "mdns off", protoze jinak jsme meli ohromne timeouty kvuli multicast DNS. (Byl to administrator Windows, ktery na internetove RFC dlabal.)
Myslel jsem, že i multicast DNS se řeší v nsswitch.conf
- aspoň já tam mám (z distribuce)
hosts: files mdns4_minimal [NOTFOUND=return] dns
host server1.mojedom.net
. Pokud ovšem zónu v BINDu nemáte, tak to bude zvenku trochu problém se na Vás dostat.
Tiskni
Sdílej: