Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Mam notebook z rodiny Asus F5R a sietovku attansic l2 = nechodi. Po prestudovani a vyskusani driverov patchov atp. som zistil, ze s jadrom 2.6.27-7 generic je to neriesitelny problem. Ale podla mudrych v 2.6.28 podpora uz je priamo v jadre. Prosim, ako dostanem do slepeho Ubuntu 8.10 (nevidi siet ani svet) toto jadro. Sorry nikdy som to nerobil...
Integrovany nie je, po instalacii som spravil vypis, ako pozadujes a atl je len atl1. Podla inych zdrojov som stiahol prislusny driver a skompiloval. Teraz vo vypise uz bude (nie som v tejto sekunde pri tom stroji). Stroj konecne sietovku `vidi` ale nefunguje, pretoze ako som vygooglil je tam bug, ktory by mal byt odstraneny vo vyssej verzii jadra. Preto vznikla moja otazka...
1. Prosim ta naozaj neviem o co ti ide. mam problem potrebujem poradit. Ty sa mi snazis dokazat, ze vlastne ziadny problem nemam.
2. Neviem o com rozpravas (pises). Ja ma problem s ubuntu 8.10 (interpid), ktory ma jadro 2.6.27-7. Ty mas uz podla jadra iny system. V mojej verzii je bug! V predchadzajucej verzii mi vsetko fungovalo. Zial pri ubuntu 8.10 atl2.ko nieje a po dokompilovani a zavedeni modulu sice system kartu uvidi, ale nechodi. Je to poznamenane aj v oficialnom bugliste.Chyba je vraj odstranena v jadre 2.6.28 Z roznych dovodov nechcem robit downgrade a zial neviem dostat do kompu bez siete vyssie jadro. Nikdy som jadro nekompiloval. Vsetky how to pocitaju s pripojenim na siet a co som skusal `sedlackym rozumum` vzdy zhaslo na zavislostiach...
3. Ak mi vies naozaj poradit budem ti velmi vdacny.
Stiahol som, nainstaloval som, vyhodil stary modul z cesty, prebootoval, natiahol sa novy modul a pomohlo to )))))))))))))))))))))
Dakujem a prajem krasny vikend.
Tiskni
Sdílej: