Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Zdravím Vás, jelikož se chystám měnit systém souboru na serveru, potřebuji zálohovat všechna data, které mám na /var a /home.
Zeptal bych se odborníků na následující. Co je pro mě nejlepší, pokud mám Debian 4, dva stroje připojené do internetu na páteři, z jednoho serveru bych potřeboval poslat data na druhý, kde je více místa a pak se stejnými oprávněními a atributy data vrátit zpět na server ze kterého jsem zálohu dělal.
Velice děkuji i za případný návod.
Používáš ACL, nebo standardní unixová práva? Pokud ne, pak doporučuji obyčejný tar s gz kompresí, aby se odlehčilo lince, posílat přes ssh.
Popis např. http://www.cyberciti.biz/faq/howto-use-tar-command-through-network-over-ssh-session/
Používám standardní unixová práva, jde mi hlavně o chmod a chown ... Ať nemusím všechny adresáře zase zvlášť nastavovat a přidávat jejich vlastníky apod.
Tar si pamatuje práva, při rozbalování pod rootem je opět nastaví do původního stavu.
Paráda, existuje nějaký způsob kde bych viděl příklad využití TARu přes SSH? Abych to mohl sypat přímo z konzole? Díky
tar
a netcat
.
Určitě to má nejvyšší výkon, jen bych aspoň ten otevřený port s poslouchajícím netcatem ochránil firewallem na konkrétní IP adresu. Přeci jenom je to volně do internetu. Proto jsem navrhnul ssh.
rsync -a -e ssh --progress --stats /home/ root@remote.server.sk:/backup/home/
Pri opakovanom zalohovani pridat pripadne aj --delete. Pripadne ako backup riesenie pouzit dirvish.
Tiskni
Sdílej: