Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Lze zaridit aby se na kazdem monitoru rozbehl zvlast xserver, budes tak mit dva screeny. A na jednom si nechas zobrazit (prepnes na) plochu 1 a na druhem plochu 2.
Ale tedka nevim do jake miry to budou dva screeny, respektive jestli kdyz okno z screenu1/plochy1 posles na screen1/plochu2, to znamena ze to bude i na screenu2/plose2. Ale nejspis ne...
Jsem to chtel nedavno zkusit(dva monitory), ale externi monitor se rozhodl ze se rozbije :).... takze nevim.
Todle mi pomohlo:
www.root.cz/clanky/klonovani-obrazu-a-dva-monitory-v-linuxu/
Dost podle me potom jeste zalezi na WindowsManageru - ja pouzivam 'awesome' a ten mi dava velkou kontrolu nad tim co se kde zobrazi a jak se to kam bude presouvat....
Virtual W H
v xorg.conf) a monitory jsou jakoby pohledova okna na tuto plochu. Tento zpusob chovani je podle me doslova nepouzitelny. Problem je, ze jedine reseni v pripade ovladace intel
je, jak to tady bylo uvedeno window manager.
V tehle veci kraluji tilovaci window managery. Co vim - podporuje to awesome a xmonad. Z "normalnich" windowmanageru nevim snad o zadnem, ktery by toto podporoval.
Česky by se daly pojmenovat jako dláždící správci plochy podle toho, že se snaží pomocí oken vydlážit celou viditelnou plochu. Jedno okno se tedy roztáhne na celou plochu, dvě se o ni podělí atd. Při větším počtu oken je vidět,o jak názorné pojmenování jde. Příkladem je třeba jed na krysy (ovládá se klávesnicí).
P.S.: Slova jako „tilovací“ jsou ukázkovým příkladem zbraně hromadného prznění jazyků, v tomto případě češtiny a angličtiny.
Pokud chceš nasměrovat tak tato funkce není v moderních driverech podporovaná, zkus sehnat někde drivery řady 1.7 tam to ještě šlo, bohužel v portage už nejsou.
Nastavení xorg.con bylo nějaké takovéto, něco podobného mi fungovalo
Section "ServerLayout"
Identifier "double"
Screen 0 "Screen0"
Screen 1 "Screen1" LeftOf "Screen0"
InputDevice "Mouse0" "CorePointer"
InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard"
EndSection
trochu víc informací je tady http://www.gentoo-wiki.info/HOWTO_Dual_Monitors ale počítej s tím, že okna nejdou přesouvat z jedné obrazovky na druhou a navíc s nejsem úplně jistý jestli mi mi šlo DRI, ale to mohlo být i nčím jiným. Navíc na takhle starý drivery je potřeba starší xorg-x11, xorg-server, libdrm, ... Abych to shrnul, nemá to cenu :) Na co vůbec potřebuješ DRI? Já bez toho žiji celkem spokojeně.
Tiskni
Sdílej: