Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Dobrý den, potřeboval bych poradit s lokálním přesměrováním domény v síti. Abych vše osvětlil. Zakoupil jsem modem Dlink DSL-2741B. Tento modem mi fičí v pohodě, co se týče venkovní sítě a umožňuje normální přístup k FTP a webovému serveru, který mám postavený na Debianu. Když však chci přistoupit na doménu např. www.adacopy.cz, která je umístěna na tomto linuxovém serveru, tak se mi načte stránka s přihlášením do nastavení modemu. Modem jakoby striktně rozděloval venkovní a interní síť a v případě dotazu na doménu umístěnou za modemem se prostě přepně na sebe. Bohužel co se týče nastavení modemu, tak tam jsem nenašel žádný způsob, jak tento problém překlenout. Bohužel to nefunguje jako u předchozího modemu smcbarricade, kde jsem zadal adresu ve virtual servers a už vše jelo. Pro vnitřní účely tedy k FTP přistupuji normálně přes lokální adresu, taktéž s SSH, z venku přistupuji přes veřejnou IP a v práci přes lokální IP a jede to. To samé bych chtěl aplikovat i na webové domény. Tzn. z venku mi adresa www.adacopy.cz funguje a totéž bych chtěl nastavit v http.conf i na interní síti. Můžete mi pomoct s konfigurací http.conf pro lokální síť. Už jsem zkoušel některé návody na internetu, ale vždy to skončilo jen tím, že jsem načetl vlastně index.html, tj. úvodní stránku, ale když jsem na ní klikl na jakýkoliv odkaz tam mi zase naběhla stránka s přihlášením k modemu. Jenom bych chtěl ještě dodat, že na serveru mám více domén i domény třetího řádu, takže bych to potřeboval na všechny, ale předpokládám, že nastavení je pak shodné už pro jakoukoliv další doménu. Předem děkuji za váš čas a vaše rady.
Buď vlastní DNSko áááánebo pro jedno až tři vnitřní PC
vi /etc/hosts 192.168.0.2 www.adacopy.cz 192.168.0.2 adacopy.cz
PS: Mám 4-6pc a udělal jsem na serveru i DNS abych se z více /etc/hosts nezbláznil :).
áááánebo na routeru změnit web konfigurační port na 81 či 8080 (nevím jestli to lze), či web konfiguraci zakázat.
Tiskni
Sdílej: