Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Přeji pěkný den,
hledám několik informací o IDN a nemohu nějak najít.
1. Není mi jasná jedna věc, když máme podporu IDN, mohu mít email ve tvaru ááýžž@neidn.cz nebo v neIDN doménách nemohou být háčky i čárky v emailech?
2. Může se vůbec tvořit "IDN email", tedy tomáš@tomáš.net? To před zavináčem se také převádí na punycode (xn--blablabla)?
3. Máte někdo zkušenosti s IDN v emailech v RoundCube webmail?
1.) To mi nyní příjde logické, ale řeknu to jinak, mělo by to fungovat. Stejně, jako jsem si vyzkoušel, zda funguje háček.neidn.cz a ono mi to naběhlo.
2.) Nevím, co si mám myslet. Když jsem si do Googlu zadal "IDN email", tak mi někde najel odkaz s tím, že tam byl mailtest@idndoména.net, ale poté jsem našel dokonce nějakou WIKI (bohužel jsem si odkaz neuložil), kde měli emailové adresy nejen IDN před zavináčem, tak i za zavináčem včetně TLD - předpokládám, že taková je vize do budoucna. Ptal jsem se několika hostingů, ale pouze jeden mi odpověděl, že v současné době je možné fungovat s variantou tomas@tomáš.net, ale že bude možné používat i tomáš@tomáš.net, pouze to má jednu nevýhodu - není žádný poštovní klient, který by to uměl pracovat.
Jsem z toho volaký zmetený.
To mi nyní příjde logické, ale řeknu to jinak, mělo by to fungovat. Stejně, jako jsem si vyzkoušel, zda funguje háček.neidn.cz a ono mi to naběhlo.Pořád dohromady motáte dvě nesouvisející věci.
háček.neidn.cz
je doména, takže se na ni vztahuje IDN. ááýžž@neidn.cz
je e-mailová adresa, která se skládá ze tří částí – jména schránky (ááýžž
), zavináče a domény (neidn.cz
). IDN se tedy týká jen té poslední části, s názvem schránky nemá nic společného. To „D“ v IDN je „domain“, na nic jiného se to tedy nevztahuje.
Nevím, co si mám myslet. Když jsem si do Googlu zadal "IDN email", tak mi někde najel odkaz s tím, že tam byl mailtest@idndoména.net, ale poté jsem našel dokonce nějakou WIKI (bohužel jsem si odkaz neuložil), kde měli emailové adresy nejen IDN před zavináčem, tak i za zavináčem včetně TLD - předpokládám, že taková je vize do budoucna. Ptal jsem se několika hostingů, ale pouze jeden mi odpověděl, že v současné době je možné fungovat s variantou tomas@tomáš.net, ale že bude možné používat i tomáš@tomáš.net, pouze to má jednu nevýhodu - není žádný poštovní klient, který by to uměl pracovat.Před zavináčem není doména, takže se na to IDN nevztahuje. Tečka. Není potřeba nad tím nijak dál koumat. Do části před zavináčem si už dnes můžete napsat jakýkoli znak (pokud použijete quoted string), ale žádný standard nedefinuje pro tuto část jiné kódování, než ASCII – a v něm česká diakritika nenajdete.
Tiskni
Sdílej: