Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
showmount
ukazuje i pocitace, ktere uz davno fyzicky neexistuji ze siti, ktere uz nejsou, to same exportfs -v
a /var/lib/nfs/rmtab
. Naproti tomu /proc/fs/nfs/exports
neukazuje ani "disky" aktualne namountovane z jineho pocitace, pokud se na nich chvili nic nedelalo.
Mozna neni NFS to spravne reseni, mozna staci pouzit jinou detekci, nebo parametry mountovani, ale nejak nevim, kudy na to.
Napadá mě toto řešení: Každý uživatel se ke své linuxové stanici přihlašuje jménem a heslem. Co nastavit tyto stanice tak, aby se po přihlášení (nebo na spuštění příkazu / kliknutí na ikonku) přihlásili i na tento server přes yp (yellow pages).
Na serveru poté už stačí akorát detekovat, kdo je přihlášen. (Prostřednictvím who)
Případně se dá na serveru využít login a logout scriptů k průbežnému počítání aktuálně přihlášených uživatelů. Toto číslo si pak napíšete někam do souboru a každou hodinu budete kontrolovat, když je 0, vypnout.
df
, ktere se zahodi. Ale tim by server byl od nich pravidelne dotazovan na volne misto na pripojenych sdilenych discich, takze by vedel, kdo ho pouziva, ci spis, kdo nedavno prudil ... pokud by se to nejak vychytalo s timeoutama....
Tiskni
Sdílej: