Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Dobrý den,
dokud jsem měl povolen Radeon framebuffer, tak systém na ukončení X reagoval zatuhnutím. Tak jsem Radeon framebuffer vypnul (parametrem jádra radeon.modeset=0
).
Nastal ale nový problém: Při přechodu z X do textové konzole (ať už klávesovou zkratkou Ctrl + Alt + Fx nebo ukončením X) se zobrazuje černá obrazovka (monitor přejde do režimu standby), ale systém normálně reaguje. Lze se normálně přepnout do X a X v pohodě běží.
Mám aktualizovaný Arch Linux x86_64, grafickou kartu s chipsetem ATI Radeon HD 5670, monitor HP LP2475w propojený s graf. kartou pomocí DVI-D duallink kabelu. Jádro mám distribuční: Linux darkstar 2.6.36-ARCH #1 SMP PREEMPT Wed Nov 24 00:39:57 CET 2010 x86_64 AMD Athlon(tm) II X4 635 Processor AuthenticAMD GNU/Linux. Používám xf86-video-ati verze 6.13.2-2.
Předem děkuju za jakoukoli radu.
Řešení dotazu:
A není to náhodou vesa framebuffer? Jinak bych velmi vítal nějaký návod. Díky!
Zkusil jsem zakázat modul jádra radeon
. Bez výsledku.
Nechal jsem zakázaný modul radeon a naopak jsem přidal modul uvesafb
, aby se automaticky nahrál při startu. Dále jsem přidal parametr jádra vga=793
. Chová se to furt stejně.
Zakázal jsem modul jádra radeon
. Naopak jsem zajistil automatické nahrání modulu uvesafb
při startu systému. Zajistil jsem spouštění userspace daemona V86d
. Odstranil jsem parametr jádra vga=xxx
.
Vyřešeno! Akorát mám teď problém hrozně velkého fontu v textové konzoli, ale to snad brzy vyřeším. Děkuju moc zejména Markovi Niklíčkovi.
Tiskni
Sdílej: