V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Ale mohl bys mi prozradit jak jsi nastavil Open VPN tak aby ti to fungovalo z prace tak jak rikas? Jeste by me zajimalo, jestli si pusnes do klienta (ten stroj v praci) nejake zmeny pro routing table nebo to resis jen jako nastaveni browseru. Resil jsem stejny problem, nevedel jsem jak presne nastavit OpenVPN server jako router pro klienty v oVPN subsiti tak jsem pouzil bezne nastaveni oVPN a na serveru TinyProxy.
Kazdopadne se rad dozvim jestli jsi to resil bez proxy jen pomoci konfigurace oVPN.
Diky za odpoved, docela by me to reseni zajimalo.
server 192.168.254.0 255.255.255.0 port-share localhost 4430 dev tun keepalive 10 120 port 443 proto tcp client-to-client comp-lzo persist-key persist-tun ca /etc/openvpn/certificate/ca.crt crl-verify /etc/openvpn/certificate/ca.crl cert /etc/openvpn/certificate/sc.crt key /etc/openvpn/certificate/sc.key dh /etc/openvpn/certificate/dh.key tls-auth /etc/openvpn/certificate/ta.key 0 client-config-dir /etc/openvpn/persistants ifconfig-pool-persist /etc/openvpn/server.data push "redirect-gateway" push "dhcp-option NBT 8" push "dhcp-option DNS 192.168.254.1" push "dhcp-option WINS 192.168.254.1" #/usr/bin/openssl dhparam -out /etc/openvpn/certificate/dh.key 1024 #/usr/sbin/openvpn --genkey --secret /etc/openvpn/certificate/ta.keyKonfigurák klienta:
remote vpn.domena.sk 443 dev tun proto tcp client comp-lzo nobind persist-key persist-tun ca C:\\Program\ Files\\OpenVPN\\config\\ca.crt tls-auth C:\\Program\ Files\\OpenVPN\\config\\ta.key 1 cert C:\\Program\ Files\\OpenVPN\\config\\cc.crt key C:\\Program\ Files\\OpenVPN\\config\\cc.key
push "redirect-gateway"
push
s defaul gateway
v kombinaci s maskaradoutinyproxy
)jsem toho nazoru, ze pokud mam server s verejnou IP, na ktery je pripojena openVPN s Ip privatniho subnetu, tak se NATu nevyhnu.Obecně NAT potřeba není. V tomto případě potřebujete NAT pouze, pokud VPN slouží k připojení privátního rozsahu do vnějšího Internetu. Na komunikaci se serverem, kam je OpenVPN připojená, potřeba není, jen na propojení privátní sítě do Internetu. Ale za to nemůže OpenVPN, to funguje úplně stejně i bez VPN. Dá se tomu vyhnout minimálně dvěma způsoby: 1) Vyhradit část veřejného rozsahu pro VPN 2) Nepoužívat VPN link pro přístup do zbytku Internetu
ps.:docela jsme ujeli z tematu vlakna, ale me toto tema velmi zajima, nezalozime nove vlakno ?Může být :).
Tiskni
Sdílej: