V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Byla vydána nová verze 5.2.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
XLibre Xserver je fork X.Org Serveru. Enrico Weigelt včera oznámil vydání verze 25.0 se slovy "tento fork je nezbytným, protože je výslovným přáním většiny současné skupiny X.Org (IBM / Red Hat) opustit projekt, nechat ho navždy shnít a blokovat jakékoli podstatné příspěvky, natož nové funkce".
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Experti na kybernetickou bezpečnost potvrdili (en) největší dosud zaznamenaný únik dat. Hackeři při něm odkryli skoro 16 miliard přihlašovacích údajů z celého světa včetně účtů společností Google, Apple, Facebook, dalších sociálních sítí nebo některých serverů státní správy.
Pokud si dobře vzpomínám, tak přesměrování paralelního portu do tiskové fronty v Dosemu je řešeno tak, že když po nějakou dobou aplikace zapisuje do portu, tak se data, tak jak jsou, posílají do fronty jako jedna úloha. Je tam (možná nastavitelný) časový limit, kdy se tisková data považují za dokončená.
V podstatě máte tři možnosti:
Sehnat ovladač na tiskárnu do dosové aplikace a tiskovou frontu nastavit jako binárně transparentní (vyřadit všechny filtry). Pochybuji ale, že v té době nějaké USB existovalo. V DOSu na to ani žádné rozhraní.
Nastavit v aplikaci neformátovaný výstup (čistý text). Buď jej filtr v tiskové frontě správně pochopí a převede do jazyku tiskárny, nebo budete muset zařadit nějaký jednoduchý filtr (například iconv a paps).
Vybrat v aplikaci výstup do takové tiskárny, jejíž jazyk znáte a dokážete si napsat/sehnat konvertor do něčeho rozumnějšího. Možná že ghostscript umí jazyk PCL (tiskárny Hewlett Packard) i jako vstup. Jazyk Epsonu ESC/P2 taky není příliš složitý.
Problém ale může být v tom, že se aplikace může chtít s tiskárnou bavit obousměrně. Některé tiskové jazyky umožňují takto číst svoje nastavení, či hlásí úspěch určitých příkazů.
Tiskni
Sdílej: