Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Jo, zapomnel jsem, indoor outdoor kanaly karty umi soucasne, jen je u 5GHz pasma nutne zvolit spravne zemi. V ruznych zemich jsou povolene ruzne kanaly, obecne ty evropske se docela vyrazne lisi od US atd.No tímhle bych si nebyl tak jistý.... Sice mi rukama neprošlo tolik zařízení na 5G ale jak u routeru tak na wifi kartě mám pouze vnitřní kanály. Samozřejmě jiný FW by to asi řešil, pochybuji že výrobce bude dělat X modifikací čipu spáš bude rozdílný FW v čipu.
Koukal jsem po specifikaci pojítek UBNT a MT, a vypadá to že 802.11 nepodporuje ani jeden,Tyhle produkty samozrejme 802.11 podporuji, ale navic maji vlastni proprietarni TDMA rozsireni, ale zavisi na nastaveni AP, zda je vypnute, zapnute v kompatibilnim rezimu, ci vyzadovane.
jaké máte zkušenosti s kartami pro tohle pásmoKarty Atheros 5xxx (napr. klasicke CM9 karty ci novejsi R52), bez potizi s Madwifi ovladaci. Obvykle v miniPCI provedeni, do PCI se da poridit redukce.
všechny karty co jsem viděl v nabídkách jsou dvoupásmové, pro 2.4 i 5 GHz. Provozujete je někdo na 5 GHz?Ano, vse funguje bez problemu.
aby to nebylo málo, všechny mají dva konektory pro připojení externí antény.Pokud se jedna o klasicke 802.11a karty, tak ty dva konektory slouzi jen jako alternativa (da se nastavit jeden nebo druhy, defaultne karta pro vysilani voli ten, ze ktereho naposledy prijala silnejsi signal), takze je vcelku jedno. Kazdopadne bych dnes spis doporucil jiny pristup - zvolit zarizeni s integrovanou antenou a ethernetem, treba Ubiquiti Nanobridge M5. To ma navic (jako vetsina produktu od Ubiquiti) od vyrobce dosti otevreny firmware (modifikovany OpenWRT standardne vybaveny SSH pristupem).
Kazdopadne bych dnes spis doporucil jiny pristup - zvolit zarizeni s integrovanou antenou a ethernetemTo doporučuje úplně každý. Někomu jinému bych to nejspíš taky doporučil ;)
Tiskni
Sdílej: