Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
/var/cache/apt/archives
a od tod se nikdy samy nesmazaly. Co mám dělat? Bude stačit, když
/etc/apt/apt.conf.d/10periodic
vymažu (nebo vyruším lomítkem na začátku řádku) řádek APT::Periodic::AutocleanInterval "30";
/etc/apt/apt.conf.d/20archive
vymažu (nebo vyruším lomítkem na začátkách řádků) řádky
APT::Archives::MaxAge "30"; APT::Archives::MinAge "2"; APT::Archives::MaxSize "500";
Bude to stačit? Nebo je zapotřebí ještě něco? Nebo to mám dělat jinak?
Jsem chtěl odstranit nebo zakomentovat řádky
APT::Periodic::AutocleanInterval "30";v souboru
/etc/apt/apt.conf.d/10periodic
,
a řádky
APT::Archives::MaxAge "30"; APT::Archives::MinAge "2"; APT::Archives::MaxSize "500";v souboru
/etc/apt/apt.conf.d/20archive
, kvůli tomu, aby se mi nikdy nemazal obsah složky /var/cache/apt/archives
Ale potom mi někdo říkal, že když to udělám, tak to nepomůže, protože to použije nějakou výchozí hodnotu, že ty řádky mám nechat, ale vyplnit tam jiné hodnoty. Ale jaké?
Do APT::Periodic::AutocleanInterval "30";
těch 30 znamená, že se maže jednou za 30 dnů a když to chci dát nikdy, tak jaké číslo tam přijde?
do APT::Archives::MaxAge "30";,
tady těch 30 asi znamená jak dlouho tam nejdéle vydrží balíky, pokud se nepletu, a tím pádem bych tam potřeboval neomezeně, ale zase nevím, jak to vyjádřit.
do APT::Archives::MinAge "2";
to zřejmě znamená, jak nejméně dlouho tam musí vydržet balík, ale nevím, co tam vyplnit.
do APT::Archives::MaxSize "500";
To znamená, kolik megabajtů balíků v te složce může být nejvíce, tak bych to nejraději dal bez omezení, ale jak to tam napsat?
Prohledal jsem celý internet, a našel jsem jenom na co ty řádky jsou, ale nikde se nepíše, jaké hodnoty tam napsat v mém případě.
V te části článku "Promazání vyrovnávací paměti balíků"? je, že můžu nastavit to, jestli chci aby docházelo k "Promazání vyrovnávací paměti balíků" nebo nedocházelo. To je ono?
Ale problém je v tom, že ten Synaptic není obsažený ve výchozím nainstalováném operačním systému a proto musím použít nějaký "centrum softwaru", a to minimálně k tomu, abych nainstaloval Synaptic. Teprve potom můžu Synaptic nastavovat. A to už je pozdě, protože ten balík se Synapticem a i závislosti k němu, by se mi nemusely do te složky archives uložit. Proto je jistější si to nastavit hned po nainstalování operačního systému, než začnu instalovat další balíky. A k tomu je jediná možnost použít ty textové soubory.
Když provedu to nastavení, co jsem říkal, budou se mi do te složky skladovat všechny doinstalované balíky, a to ikdyž ty balíky budu instalovat kterýmkoliv z těchto způsobů? Ať už Synapticem nebo Centrem softwaru nebo příkazem obsahujícím apt nebo dalšími způsoby? A budou se tam skladovat balíky ať už se bude jednat o aktualizace nebo normální věci?
Nejde mi jen o seznam balíků. Jde mi o opravdové balíky. Například pro případ, kdybych chtěl to samé (operační systém, aplikace, a podobně) nainstalovat na další počítač, který nemá internet nebo nemá internet pořád.
Tiskni
Sdílej: