V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Řešení dotazu:
Lze to udelat za behu?To urcite ano, jen to za behu nejde vyzkouset :) Do skriptu grub-install na RHEL5 jsem ted koukal a zda se, ze nejak s RAID1 pocita, ale nemam cas (ani chut) to cist cele. Nikdo ale nerika, ze to v jine distribuci nebude jine, nebo ze v tom neni chyba. Takze: "Duveruj, ale proveruj!" Bezpecna cesta je udelat druhy konfigurak pro Grub (bacha, Grubu je…) a ten pouzit i MBR oddil druheho disku.
To urcite ano, jen to za behu nejde vyzkouset :)Nikdy neříkej nikdy
Bezpecna cesta je udelat druhy konfigurak pro Grub (bacha, Grubu je…) a ten pouzit i MBR oddil druheho disku.K čemu druhý konfigurák? Já mám pro všechny disky stejný.
Boot Info Script 0.61 [1 April 2012]
============================= Boot Info Summary: ===============================
=> Grub2 (v1.99) is installed in the MBR of /dev/sda and looks at sector 1 of
the same hard drive for core.img. core.img is at this location and looks
for (mduuid/e1a19a3846ed2c7898296bab3b6f468f)/grub on this drive.
=> Grub2 (v1.99) is installed in the MBR of /dev/sdb and looks at sector 1 of
the same hard drive for core.img, but core.img can not be found at this
location.
Vedel by nekdo co s tim, jak to fixnout? Diky moc.
/dev/sda
→ /dev/sdb
), protože to je to, co čte BIOS, zadruhé pokud ty disky nejsou totožně rozdělené, tak to sdb totálně rozbije, a zatřetí je otázka, jestli potom vůbec bude GRUB bootovat ze sdb.
Správné řešení je:
grub-install /dev/sdb
Tiskni
Sdílej: