abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.4. 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    23.4. 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    23.4. 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 722 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Informačí zdroje k pokročilému routování

    11.5.2018 10:26 Dramon
    Informačí zdroje k pokročilému routování
    Přečteno: 252×
    Sháním informace o pokročilém routování v Linuxu. Typu více routovacích tabulek, BGP atp.

    Knihy na Amazonu o síťování jsou buď na Cisco nebo mají jako vrchol "networkingu" nastavení statických rout a výchozí bránu :( Přitom bych potřeboval něco více do hloubky, ale na Linuxu. Optimálně nějakou knihu nebo něco takového, kde to bude podáno výukovým stylem. Učit se něco nového z manuálové stránky není úplně ideální možnost.

    Děkuji Všem za radu.

    Odpovědi

    11.5.2018 11:27 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Informačí zdroje k pokročilému routování
    Teorie je vsude uplne stejna. V cestine muzu doporucit pro zacatek 'Smerovani v sitich IP' a potom 'Smerovani a prepinani siti'. Je to sice cisco, ale jsou tam veci ktere plati i jinde.. Pochybuji, ze neco vyslo primo na linux i v anglictine. Kdo dneska jeste routuje na linuxu?
    11.5.2018 11:44 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Informačí zdroje k pokročilému routování

    Leckdo. Zrovna minulý týden mi přišel feature request od dost velkého zákazníka, že potřebují zapnout CONFIG_TCP_MD5SIG kvůli BGP, kde je to dost často potřeba.

    Cisco si sice udržuje vlastní systém, ale to je spíš výjimka. I v "hardwarových" routerech je stejně většinou nějaká verze Linuxu nebo *BSD. Což je nakonec dobře, když vidím, jak jsou některé firmy schopné zprasit implementaci TCP, nedělám si iluze, že by to s routováním bylo výrazně lépe.

    11.5.2018 11:56 Dramon
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Informačí zdroje k pokročilému routování
    Ještě mě strašte s CONFIG_TCP_MD5SIG :)

    Ale je to dobré, v CentOSu 7 je to zapnuto. Trochu jsem se bál toho MD5.
    11.5.2018 13:16 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Informačí zdroje k pokročilému routování
    To s routováním souvisí jen okrajově. Zjednodušeně řečeno jde o rozšíření TCP umožňující autentizaci protistrany, které se v praxi téměř nepoužívá a jedna z mála výjimek je komunikace mezi BGP routery.
    11.5.2018 11:53 Dramon
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Informačí zdroje k pokročilému routování
    Teorie sice stejná je, ale v knihách je ta praxe :) kterou jsem chtěl ušetřit svůj čas. Teoreticky mi je jasné, že si mám vytvořit více tabulek a pakety do nich nějak sypat podle toho, že si je označkuju. Dokonce to podle man stránek atp. dám i do kupy, ale praktická kuchařka je praktická kuchařka. A ta pro Linux a pro Cisco, to jsou dvě úplně jiné věci.

    Tak trochu jsem doufal/doufám, že existuje kniha/blog/něco kde někdo kdo má praxi vysvětluje proč a jak to dělá.

    Každopádně děkuji, jdu studovat tu teorii. Peterka a Samuraj-cz. To snad pokryje vše co potřebuji vědět.
    11.5.2018 11:49 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Informačí zdroje k pokročilému routování
    No, to je celkem problém. LARTC je (už) dost zastaralé a (odjakživa) dost nekompletní, takže z velké části nezbývá než dohledávat po webech a třeba i v těch manuálových stránkách. Obecné věci (třeba jak funguje OSPF nebo BGP) můžete ale klidně nastudovat i z těch ciscocentrických materiálů, většinou není až tak těžké rozlišit, co je specifické pro Cisco a co má obecnou platnost.
    11.5.2018 11:58 Dramon
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Informačí zdroje k pokročilému routování
    LARTC. To je to, co jsem věděl, že jsem kdysi viděl a nemohl jsem si vzpomenout.

    Díky!

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.