Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
ale neviem ako je to s NTFS konkretne mi ide o kontrolu diskov, chcem vediet ako to ma linux poriesene ci je tu nejake automaticke spustanie fsckntfs pri starte alebo akoA čo si pod tým predstavujete, vojín Kefalín? Linux vedel skontrolovať len či ostal NTFS pripojený (Kvôli hibernácii Windows), a či nemá náhodou príznak chyby. S tými príznakmi vie manipulovať, ale o samotnú kontrolu konzistencie a o prípadnú nápravu sa Linux nestará. NTFS je FS ktorý je určený pre Windows.
a musim sa pozriet co obsahuje balicek ntfsutils alebo tak nejakTo si mohol už dávnejšie, ale nespoliehal by som sa na to. Sú tam napríklad programy ntfsfix a ntfsrecover, ale fsck ntfs nie.
no sa opytam takto kebyze chcem filesystem ktory bude sa chovat ako ntfs ale bude mat fsck tak aky?Ideálny FS je ten, ktorý má dostatočnú podporu v danom OS. To nie je špecifické pre Linux, Windows a ani pre iný OS. To je globálne odporúčanie. Ani napr. ReFS od MS nemá plnú podporu vo Windows.
jednoducho ze pripojim a mozem priamo narabat bez pristupovych pravLinux a Windows nezdieľajú prístupové práva lokálnych užívateľov, a ani šifrovacie kľúče pre prípad šifrovania súborov. Linux sám nepripojí NTFS disk ak nebol korektne odpojený alebo ak má príznak že je poškodený, ale pripojí ho len na čítanie. Nejaké ďalšie fičúrky ako Dynamické Disky vo Windows som nepoužíval, takže ... Ak to chceš vyskúšať, tak si naštartuj LiveUSB, a skús.
NTFS si chcem na diskoch nechat.
A odtamtud dál ja pak už celý plán a celá úvaha špatně.
A odtamtud dál ja pak už celý plán a celá úvaha špatně.Ak stále potrebuje používať Windows, poradíš mu niečo lepšie čo má plnú podporu jak v OS Windows tak aj v OS Linux? Ideálne s online konverziou ak má tie 4 dátové SSD disky už plné.
Btrfs + WSL2.
Online konverze je neexistující nesmysl, tj. na takový nápad nemá ani smysl reagovat. (Když už existovala nějaká polorozbitá konverze mezi různými FS, což bylo vzácně, rozhodně nikdy nebyla online (bez odmountování).)
Niečo ako malo BTRFS pri konverzii z EXT FS.
To byl taky jeden jediný případ, kdy jsem ve vzdálené souvislosti s Btrfs ztratil data — tahle nesmyslná konverze z Ext4… Nerad na ni vzpomínám. Nikdy to dobře nefungovalo.
Inak keby išiel cestou WSL, tak nemá potrebu riešiť inštaláciu OS Linux.
Pokud by chtěl z Windows bez problémů přistupovat ke kterémukoliv FS podporovanému Linuxem, je WSL2 jasná volba. Proč by neměl potřebu instalovat Linux? Linux se samozřejmě hodí jako hlavní operační systém pro práci i zábavu, ale to neznamená, že někteří uživatelé nebudou stále potřebovat Windows jako nutné zlo. (Třeba to po nich chce zaměstnavatel, kterého nemůžou v dnešní složité době snadno kopnout do zadnice. Třeba mají software, který na jiné platformě neběží. Atd. Že někdo má WSL, to ještě neznamená, že nechce / nepotřebuje Linux taky normálně přímo na železe.)
To byl taky jeden jediný případ, kdy jsem ve vzdálené souvislosti s Btrfs ztratil data — tahle nesmyslná konverze z Ext4Tak je načase skontrolovať funkcionalitu konverzie NTFS na BTRFS.
ale to neznamená, že někteří uživatelé nebudou stále potřebovat Windows jako nutné zloV tom prípade mu stačí prehodiť ten Windows do virtuálky. Programom je jedno, a diskrétnu grafiku nahradil niečím čo má v CPU.
Booo by riešením dať na každý zo 4 dátových ssd diskov ext4 filesystem
No teda fujtajbl.
este k tomu som dal do pci slotu radic na 2x SATA kam pripajam tu DVD aby nebola na rovnakom radici ako tie diskyToto ma zaujalo. Ako sa také spomalenie prejavuje na SATA? Keby si tam mal PATA (IDE), tak tú obavu pochopím. Tam sa používal dvojkanálový radič s master/slave zariadeniami a kanál nastavil protokol prenosu podľa toho čo zvládalo najpomalšie zariadenie (CD/DVD, ZIP, TAPE, ...) na ňom zapojené. SATA ale také obmedzenie AFAIK nemalo, inak by sa nerobili notebooky so SSD a optickou mechanikou. To SSD by z hľadiska výkonu nemalo význam. Nemohol by si urobiť nejaký benchmark? Možno ti ten ďalší radič len zbytočne žerie elektriku.
…riešením dať na každý zo 4 dátových ssd diskov ext4 filesystem…
Ext4 za žádných okolností není řešením čehokoliv. Ext4 a jiným filesystémům z 90. let (včetně NTFS) je vhodné se vyhnout. Nepatří do dnešní doby. Jsou z dob, kdy disky byly spolehlivé a měly velikosti jednotek GB. Nepatří do éry „spotřebního“ hardwaru a disků o velikostech v řádu jednotek či desítek TB. Nemají checksumy dat. Nemají konfigurovatelnou redundanci. Nemají podporu pro několik zařízení. Nemají atomické snapshoty a inkrementální zálohy nad sérií snapshotů. Nemají copy-on-write ani na úrovni souborů (cp --reflink
), natož subvolume, atd. apod.
Mimochodem: Proč by měly být ty 4 disky vzájemně oddělené? Co když bude potřeba dočasně uložit soubor o velikosti odpovídající 1,5 disku? To by přece mělo jít bez problémů, když jsou 4, ne? Co když jeden z těch 4 disků odejde? Možná se pak hodí mít možnost zrekonstruovat všechna data ze zbývajících tří…? Just sayin’.
Pro linux existuje ntfsfix, který nějaká poškození dokáže opravit.Resetne žurnál, nastaví príznak Dirty FS alebo vymaže tabuľku zlých sektorov ktoré sa nemajú používať. Ten nástroj by som mal odvahu použiť len na nastavenie príznaku aby sa pri štarte Windows spustila kompletná kontrola FS.
DESCRIPTION ntfsfix is a utility that fixes some common NTFS problems. ntfsfix is NOT a Linux version of chkdsk. It only repairs some fundamental NTFS inconsistencies, resets the NTFS journal file and schedules an NTFS consistency check for the first boot into Windows. You may run ntfsfix on an NTFS volume if you think it was damaged by Windows or some other way and it cannot be mounted.
takto vyzera hw je to kus vecsia bedna ale na NAS by bol vyhovujuci kedze ma aj vetraky a takmer sa neprehrieva
Tiskni
Sdílej: