Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
vim ~/.emacs
- Po zaplacení opravdu přišel email s kódy.
- V emailu jsem poprvé zjistil, že se jedná o OEM verzi W10(nebude fungovat po změně HW) - což ovšem již není pravda. Dlouhou dobu se uvádí "digitální licence" a sami se můžete dočíst, že po přidání účtu MS lze PC aktivovat, za to si můžete W10 aktivovat i po změně HW. Toto jsou oficiální zprávy od MS. Takto jsem i znovuaktivoval před půl rokem po kompletní přestavbě PC. Jen mi od MS chybí informace, kolikrát takto mohu změnit HW a aktivovat.
- V emailu jsem poprvé zjistil, že se jedná o OEM verzi W10(nebude fungovat po změně HW) - což ovšem již není pravda. Dlouhou dobu se uvádí "digitální licence" a sami se můžete dočíst, že po přidání účtu MS lze PC aktivovat, za to si můžete W10 aktivovat i po změně HW. Toto jsou oficiální zprávy od MS. Takto jsem i znovuaktivoval před půl rokem po kompletní přestavbě PC. Jen mi od MS chybí informace, kolikrát takto mohu změnit HW a aktivovat.
- Stažení, instalace a aktivace W10 i Office 2016 proběhla zcela v pořádku, na první dobrou. Aktivováno opět jako digitální licence, takže můžu změnit i HW.
- W10 staženo přímo pomocí MS nástroje na vytvoření ISO, resp. bootovacího zařízení, potom zadán klíč z emailu.
- Office staženo pomocí MS instalátoru (odkaz na MS v emailu), zde mi vadí, že si stahuje a instaluji a já nemohu ovlivnit instalaci (co a kam nainstalovat). Aktivace opět v pořádku.
Netuším, co je to za licenci, zda se jedná o slevu, tzv. nenyužité licence, nebo jiný druh licencí,...Myslím, že je to na 99% druhotná licence. Čeští serióznější prodejci ti kromě klíče dají i fyzický COA štítek. Myslím, že u OEM licence je přenesení na jiný PC pořád porušením licence, ale MS to toleruje.
COA štítky se už dávno k PC nedávají.To se mi nechce věřit. Já jsem si PC sice vždy skládal, ale předpokládám, že výrobci nových hotových PC nebo notebooků s předinstalovanými Windowsy štítek pořád lepí.
Ohledně přenositelnosti, jedna věc je EULA, druhou věcí jsou dostupné zákony.To ano, zákon je důležitější než EULA, ale nevím o žádném českém nebo evropském zákoně, který by rušil ujednání v EULA ohledně zákazu přenášení OEM licence. Pokud by se MS rozhodl, že zákaz přenášení svého SW na jiný HW (u OEM) bude striktněji kontrolovat, tak na to má právo a ty bys u nového HW musel koupit nový OEM klíč.
Tak jsem pro srandu zkusil koupit Office 2016 Prof jestli to je funkční. A voilá. Po zaplacení do cca 1.5hod přišel CD key s odkazem na MS download stránky kam se musí člověk přihlásit svým MS účtem. Ještě na stránkách jsem musel vložit ten zaslaný CD key. Chvilku to přemýšlelo a nakonec nabídlo instalátor ke stažení. Po jeho spuštění se nainstaluje celá sada Office bez možnosti výběru komponet - je to Retail distribuce.
Po prvním spuštění Office chtěl opět aktivovat produkt - zadal jsem tedy opět CD key a od té doby Office v pohodě funkční. Licence je pro jeden PC přenositelná a trvalá. Za cca 470 Kč dobrý deal.
Ještě k té legálnosti - mám doklad o zaplacení + CD key prošel ověřením na oficiálních MS serverech - za mně to jako důkaz legálnosti stačí!
Ano u GoodOffer24. Inu na dokladu sídlo uvedené nemají...Diskuse na rootu je výživná. Kupoval jsem v dobré víře na takové to "domácí žvýkání".
První prodej rozmnoženiny počítačového programu ve Společenství provedený nositelem práv nebo s jeho svolením je vyčerpáním práva na šíření této rozmnoženiny v rámci Společenství s výjimkou práva na kontrolu dalšího pronájmu počítačového programu nebo jeho rozmnoženin.znamená to, že má právo prodávat "použitý" software.
(tedy prodej zakázán není, ale je k tomu potřeba svolení)
Tiskni
Sdílej: