abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.4. 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.4. 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    23.4. 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 724 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Samba DFS, FS replikace

    18.2.2011 09:13 pavel
    Samba DFS, FS replikace
    Přečteno: 719×
    Dobrý den. Potřebuji v síti LAN vytvořit nějaké vysoce dostupné úložiště, ke kterému se budou schopné připojit jak windows, tak linux. Moje představa je zatím taková: 2 servery s replikujícím se FS (použít DRBD? ..), na každém běžící samba ověřující se oproti nějakému ldapu (možná AD + Kerberos) a nabízející DFS. Klienti by se konektily na DFS sdílení. Může to takhle fungovat? Umožňuje se DFS chovat takto "failover transparentně"? Pro linux asi také Samba DFS že (NFS asi neumí distribuovaný fs)?

    Odpovědi

    18.2.2011 09:14 pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba DFS, FS replikace
    Jo a ještě jeden požadavek: úložiště musí být dostupný v routované síti (podsítě bez navzájem fungujících broadcastů)
    18.2.2011 15:23 pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba DFS, FS replikace
    Tak pokud nikdo neví o tomhle tak byste mi i pomohly s nějakými zkušenostmi čistě z pohledu replikace dat. Co třeba DRBD a rychlost / spolehlivost master-master replikace? A co třeba souborový systém na DRBD oddíl - GFS2? Jak řeší přístup ze dvou strojů k těm samým datům (třeba budu chtít zapsat soubor.txt pokaždé s jiným obsahem - přijdu o data nebo ne?)?
    18.2.2011 19:15 VSi | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba DFS, FS replikace
    Obecně - pro HA storage lze použít DRBD nebo plně redundantní SAN. Nad tím 2 stroje, oba mají zároveň R/W přístup na sdílené blokové zařízení.

    A nad tím jsou 2 možnosti:

    1) clusterový filesystem typu GFS2 nebo OCFS, kdy jsou soubory přístupné na obou strojích zároveň, a FS musí řešit i zamykání (problém přístupu ke stejným datům). Pak máte active-active cluster. V provozním stavu poskytují služby oba servery. Je třeba řešit směrování klientů jen na jeden server, pokud ten druhý vypadne. Nevím, jestli to DFS přímo umí, a jestli to Samba podporuje. Lze to asi udělat i tak, že při výpadku zbylý stroj převezme obě IP adresy.

    2) běžný FS typu ext4 / xfs. Může být samozřejmě připojen jen na jednom stroji zároveň. V klidu je fs připojen na primárním stroji a tam běží veškeré služby, druhý stroj nedělá nic nebo se stará jen o DRBD slave. Při výpadku druhý stroj převezme všechny služby toho vypadlého, vč. IP adresy. Tzv. active-passive cluster. Lze určitě použít i pro NFS.

    Co použít záleží na konkrétní situaci. Active-active cluster bude na konfiguraci a provoz složitější. Každopádně jde o hodně rozsáhlý problém, dobré manuály ohledně HA jsou k SLES nebo k RHEL.

    U samby je ještě problém s držením informací o zámcích a sessions, pokud to má být úplně bezvýpadkové. Řeší se to pomocí CTDB. V dokumentaci Samby lze howto pro HA najít.
    18.2.2011 23:20 pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba DFS, FS replikace
    Neřeší ty zámky konkrétně GFS2 samo o sobě?
    19.2.2011 01:56 VSi | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba DFS, FS replikace
    No však píšu, že zamykání musí řešit ten FS. Bez toho by clusterový FS byl trochu k ničemu. Jde jen o to, že jde o další vrstvu, která se musí konfigurovat a může s ní být problém. Jsem toho názoru, že pokud je cílem "obyčejný" HA storage, a ne nějaký load-balancing cluster, je paralelní filesystem zbytečný. Navíc použitím běžného FS si můžu vybrat a nastavit ten, který se pro daný workload nejvíc hodí - co se týče výkonu, možností ACL, kvót apod.
    19.2.2011 13:26 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba DFS, FS replikace
    Taky mi to tak přijde.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.