abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (25%)
     (25%)
     (13%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (38%)
    Celkem 8 hlasů
     Komentářů: 3, poslední dnes 17:26
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Pohnuli s NP úplným problémem - řešení pomocí 3D integrované fotoniky

    4.7. | Redakce | Různé | 1933×

    Ve Sluneční soustavě nejspíš našli třetí objekt mezihvězdného původu. Nově navržené konfigurace permanentních magnetů překonávají klasické Halbachovo uspořádání. Poprvé pozorovali mionové ionty s velkým elektrickým nábojem. Digitální vědomí pod lupou. První snímky vzdálených galaxií z nové observatoře Very C. Rubin.

    3I/ATLAS: Ve Sluneční soustavě nejspíš našli třetí objekt původem od jiné hvězdy

    Nový kandidát na mezihvězdný objekt A11pl3Z (předběžné označení), respektive 3I/ATLAS (snad finální označení, 3 že 3. tohoto druhu) byl 2. července dálkově zobrazen pomocí iTelescope.Net v Chile. Dotyčný objekt má v současné době magnitudu +18 a pomalu se pohybuje podél hranice souhvězdí Serpens Cauda (Ocas Hada) a Sagittarius (Střelec), přímo v blízkosti galaktické roviny.

    Nově navržené konfigurace permanentních magnetů překonávají klasické Halbachovo uspořádání

    Homogenní magnetické pole lze vytvořit v relativně velkých prostorových oblastech cíleným uspořádáním permanentních magnetů. Známým příkladem efektivní konstrukce je takzvané Halbachovo pole. Tento přístup je však založen na idealizovaném předpokladu, že velmi dlouhé – ideálně nekonečně dlouhé – magnety (liniové dipóly) lze uspořádat do kruhu tak, aby se jednotlivé příspěvky překryly…

    Poprvé pozorovali mionové ionty s velkým elektrickým nábojem

    Vysoce nabité mionové ionty vznikají, když je záporný mion zachycen atomem. Během tzv. mionové kaskády je pak většina vázaných elektronů vyvržena a v atomu zůstane pouze jeden nebo několik málo elektronů. Ačkoli teoretické modely předpovídaly existenci vysoce nabitých mionových iontů, jako jsou konfigurace obdobné H, He a Li, dosud nikdy nebyly experimentálně pozorovány…

    Pohnuli s NP úplným problémem: Řešení pomocí 3D integrované fotoniky

    Vědci vyvinuli rekonfigurovatelný trojrozměrný integrovaný fotonický procesor speciálně navržený pro řešení problému součtu podmnožin (SSP, subset sum problem), což je klasický NP úplný problém. Jako subset sum se označuje úloha, kdy je na jedné straně zadána množina přirozených čísel, na druhé straně (větší) přirozené číslo. Ptáme se, zda v původní množině existuje podmnožina, jejíž součet dá dané číslo.

    Kosmickému záření na nejvyšších energiích dominují těžké kovy

    O složení nejenergetičtějších částic vědci usuzují nepřímo – z měření tzv. spršek kosmického záření, které vznikají kaskádovitě po interakci těchto částic s jádry v atmosféře. Jakub Vícha si všiml, že tyto spršky pronikají hlouběji do atmosféry, než by podle současných modelů měly. To naznačuje, že modely interakcí částic ve spršce, označované jako hadronické, nejsou dost přesné.

    Digitální vědomí pod lupou: unikátní experiment běží online

    Vědomí je čistě subjektivním prožitkem. Neexistuje jeho jednotná, všeobecně přijímaná teorie, ani ho nelze měřit. Jablonečtí výzkumníci však vytvořili metodu KEMI (Kognitivně – existenční metrika inteligence), která tento problém poměrně efektivně obchází. Měří totiž počty a varianty čistě spontánních pozorovatelných projevů patnácti znaků autonomní inteligence. Výsledkem je určité skóre pro každý znak.

    První snímky vzdálených galaxií z nové observatoře Very C. Rubin v pražském Planetáriu

    Dalekohled observatoře Very C. Rubin překonává předešlé dalekohledy svého druhu. Bude každou noc pořizovat kolem 1000 snímků jižní oblohy. Celou viditelnou jižní oblohu nasnímá během tří nocí. Díky tomu odhalí miliony nových asteroidů a komet. Jen za první rok nasbírá observatoř více dat než všechny dosavadní optické observatoře dohromady.

    Krátce

    Delete-to-recruit: nový přístup ke genové terapii pomocí CRISPR-Cas9. Vědci objevili novou slibnou metodu genové terapie. Úspěšně restartovali neaktivní geny tím, že je přiblížili ke genetickým přepínačům na DNA, tenhancerům. Přebytečný kus DNA byl vystřihnut pomocí CRISPR-Cas9.

    Inženýři simulují extrémní osvětlení u pólů Měsíce. Lepší pochopení podmínek osvětlení na povrchu Měsíce pomůže lépe připravit astronauty na drsné podmínky, které je při misi Artemis III čekají.

    Homo juluensis: pokus o nové uspořádání druhů člověka z východní Asie. Do skupiny Homo juluensis by se mohli řadit i denisované, jejichž pozůstatky zatím známe ze Sibiře, Tibetu a Laosu.

    Neobyčejná genetika obyčejných šípků – umí dělit lichý počet chromozomů. Většina rostlin má sudý počet chromozomových sad, lichý může způsobovat problémy při rozmnožování a vede až ke sterilizaci. Poměrně běžná růže šípková ale má sad pět.

    Jak překonat rezistenci, kvůli které selhává léčba nádorových onemocnění? Současný standard léčby AML u starších pacientů, kteří nemohou podstoupit intenzivní chemoterapii, zahrnuje léčivo venetoklax, které cílí na protein Bcl-2…

    Sonda Solar Orbiter poskytla unikátní záběry jižního slunečního pólu. Optické přístroje meziplanetární sondy Solar Orbiter pořídily vůbec první a světově unikátní záběry slunečního disku v oblasti jižního slunečního pólu. Na palubě sondy úspěšně pracuje i elektronika z Matfyzu.

    Superpočítačové simulace pomáhají objasnit, jak stabilizovat jednoatomové katalyzátory. Praktické využití naráží na zásadní výzvu: jak stabilizovat jednotlivé atomy na vhodném nosiči tak, aby si materiál zachoval vysokou katalytickou aktivitu i za provozních podmínek.

    První 3D endoskopická remodelace žaludku s využitím Apple Vision Pro v ČR. Endoskopická remodelace žaludku je efektivní, moderní, minimálně invazivní a bezpečná metoda léčby obezity, která se provádí bez nutnosti chirurgického zákroku.

    Lékaři poprvé v Česku vyměnili nefunkční trojcípou srdeční chlopeň za umělou katetrizační cestou. Unikátní zákrok, při kterém pacientovi s vážným onemocněním srdce nahradil nefunkční trojcípou chlopeň za umělou, vyrobenou ze zvířecí tkáně.

    Pokračovaly výzkumy v egyptském Tell el-Retábí. Na Tell el-Retábí zatiaľ nebolo objavené opevnenie, ktoré by chránilo osídlenie z 18. dynastie. Možno si starí Egypťania boli nadmieru istí svojou bezpečnosťou a mohli byť zle prekvapení.

    Systém TransMedics OCS Heart umožnil už přes 50 transplantací. Zajišťuje i mezistátní transporty bijícího srdce. Přístroj umí také fyziologicky zotavit a zhodnotit kvalitu orgánů, které by byly dříve nepoužitelné.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.