Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Abychom usnadnili nejrůznějším zájmovým skupinám v linuxové komunitě spolupráci, komunikaci a rozvoj dalších aktivit, nabízíme funkci skupin. Zde si mohou uživatelé do určité míry vytvořit vlastní malý portál, vydávat články, vést diskuze atd.
Zároveň chceme zamezit vzniku spousty nepoužívaných a zbytečných portálů, nelze si jej tedy nechat vytvořit automaticky. Pokud máte o subportál zájem, kontaktuje administrátory, kteří věc zváží.
Skupina se věnuje tomuto portálu z pohledu uživatelů i správců. Probírají se zde funkce abíčka, srazy, najdete zde nápovědu.
TODO
Ubuntu je komunitní operační systém na bázi Linuxu ideální na notebooky, stolní počítače i servery. Obsahuje všechny programy, které potřebujete - webový prohlížeč, software na tvorbu dokumentů, tabulek a prezentací, komunikačního klienta pro IM a mnoho dalšího.
Cílem Arch Linuxu je hardwarově nenáročný a snadno ovladatelný systém určený zejména pro uživatele, kteří již mají se systémem GNU/Linux zkušenosti. Neznamená to ale, že by ho nemohl zkusit začátečník.
Tato skupina se zabývá děním kolem otevřených mobilních platforem.
Skupina zaměřená na koordinaci a shromažďování informací prospěšných projektu Multiplatformní přístup pro datové schránky.
Místo pro shromažďování informací o překládání a lokalizaci. Motto: "The Babel fish," said The Hitch Hiker's Guide to the Galaxy quietly, "is small, yellow and leech-like, and probably the oddest thing in the Universe. (The Hitch Hiker's Guide to the Galaxy, Douglas Adams)
Emulace herních konzolí, počítačů a jiných architektur.
Stránky pro komunikaci související s knihou Jádro systému Linux. Nechť slouží k všeobecné spokojenosti.
Skupina se točí kolem vývoje portálu www.abclinuxu.cz. Najdete zde informace, jak stáhnout zdrojové kódy, jak je zkompilovat, rozjet lokální kopii. Ve fóru můžete diskutovat nad implementačními problémy.
Skupina pro všechny uživatele hardwaru od firmy Apple.
Používání GNU/Linuxu a OSS programů ve veřejné správě, školách a na jiných podobných místech.
Vše o virtualizaci: KVM, Qemu, XEN, UML, ...
Debian je svobodný operační systém (OS) určený k provozu na mnoha různých typech počítačů. Operační systém se skládá ze základního programového vybavení a dalších nástrojů, kterých je k provozu počítače třeba. Vlastním základem OS je jádro. Jelikož Debian používá jádro Linux a většina základních systémových programů byla vytvořena v rámci projektu GNU, nese systém označení GNU/Linux.
Vítejte na stránkách ROFL! Nebo-li na stránkách široké rodiny opavských fandů Linuxu.