V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Posledního ledna vyšla nová verze Kdenlive, konkrétně 0.7.2. Přináší nové funkce jako průvodce vytvořením DVD, vylepšeného správce právě prováděných úloh a vylepšené renderování. Dále také přináší opravy chyb v efektech A časové ose. Více čtěte V poznámkách vydání.
Tiskni
Sdílej:
Český překlad jsem bohužel nestihl, byl jsem pryč
Zkuste balíčky z packmana, tam by novější verze měla být, popřípadě se objevit v brzké době.
Pokud to bude dělat dále zkuste chybu nahlásit a přiložit i kousek videa.
a to proto, že je to zatím jediný (jestli se nepletu) video editor, který dnes v linuxu zvládá přímou editaci formátu AVCHD
... trochu mě mrzí, že jediné distro ve kterém se mi instalace podařila (zatim zkouším pouze ve VirtualBox) je zatím alfa ubuntu 9.04 (v ostatních jsem musel provádět různé kejkle, abych verzi 0.7.1 rozjel a nebo docházelo k nečekaným pádům) ... jsem rád, že tým kdenlive pracuje tak rychle a dobře (ps: závislot na knihovnách KDE4 mi neva ).
v debianu unstable je přímo v repo "debian-multimedia"
jj, díky vím o tom a zkoušel jsem to (taky ve VB) a neuspěšně (po dist-upgrade z lennyho nenajela grafika)
... ale hlavně: distro ktere bude obsahovat kdenlive 0.7.x chci instalovat na HDD a na to bude příští verze Ubuntu vhodnější (frozen) než experimentální verze debianu (který ostatně používám velice rád, ale vždy ve stable) ... jen upozornění: ubuntu 9.04 je zatím alfa ...
Mě v gentoo poměrně dobře funguje v OpenSuse jsem se občas setkával s náhodnými pády... Povětšinou to je v důsledku slinkování proti špatným verzím knihoven MLT, Sox, QImage...