abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (17%)
     (33%)
     (17%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (33%)
    Celkem 6 hlasů
     Komentářů: 3, poslední dnes 17:26
    Rozcestník

    Před 30 lety se začala používat přípona .mp3

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    14.7. 11:33 | Ladislav Hagara | IT novinky


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    14.7. 11:56 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Před 30 lety se začala používat přípona .mp3
    Mp3 je tak skvelyu format, ze dosud nebyl v 16/48 prekonan ;-) - dokonce i SBC umi byt relativne spickovy ale m,noho =firem pozivalo jen 128kbs - tajkovy Apple snad pouziva XING ;-) tedy vrchol shitovosti - pote co plno sluchatek odmitlo platit Apple licenci se nakonec Apple uvolil pouzivat aspon 192 nebo i 256kbs u SBC kodeku a dnes tio tam podpouje snad kazdy, drive se museli domluvit a kupa chipu natvrdo nastavila 128kbs cop je katastrofa ale u 256kb casto nepoznate rozdil proti 24biot FALC - zalezi na cem a uceho, mp3 se casto umyslne spatne masetrovalky aby znely dobre na shitech, takze clovbek ponzla ropzdil mezi 24/192 nebo 24/94 etc a mp3, ale kdyz se z toho FLAC udelal mp3 pomoci nejakeho LAME - tak razem rozdil nebyl skoro vubec poznat, jen ve slozitych pasazich a jen pri soustredeni - ano je huidba co je nahrana primarne pro HIFI a tam to mp3 ani nezahrtaje a ty drobne nuance tam nejso0u - ale zase, bez pekelneho soustredeni nemate sanci - ano mam hifi sluchtaka i bedny, sluchtaka vzdy hraji lepe, mam jak dymanicke 360 Ohmovky tak planarni ;-)

    BTW Apple poctace stakle neu7mi BT a stale neumi zadne kodeky, na M1 puvodne byl LDAC i AptX - ale casem je Apple odstranil ;-) a ma je shitsky AAC - coz je mnohem hrosi kodek nez mp3 - byl navzen na to, ze jde enkodovat slabym HW a tedy velkym shitem, vetsim, nez bylo potreba pro dekovadani mp3 ;-)

    Sice se tvrdi ze AAC umi 16/94 a dokonce s ojebem i vice atd. ale primarne slo o to, snizit tok a zjednodusit prehravani na slabem HW ... mp3 diky svyym lagoritmum umi vytahnout maximum za ceny vyssoho vypocetniho vykonu ... stejne balbe jako AAC bvyl optimalizovan XING - produkoval ostresny shit mp3 ale sel prehravat na slabych chipech ;-) relne to pak nikod nepouyzival a diky XING se vzilo, ze mp3 je prisrrna proti CD, LAME pak ukazal, ze neponzat rozdil ani kdyby jste se pos* pokud udelate super kvalitu a ze pri horsi nepoznate rozdil na tedy popularnich Kossech s nejakym mp3 prehravacem ;-) ani na vetich sluchatkach, nebot zadny porenosny prehravac neutahl silne a spickove sluchatka s impedanci 300-600 Ohmu - a pokud meli lidi doma lampy, tak ty vytahli max LP kvality, tedy neco co nemelo ani tech CDckovych 16/44 ... bo lmapy sumi jak prase a to hezkych 90dB sumu a ty bylo treba vyfiltrovat strmym filtrem ... takze ne jen ze to zralo a topilo, bylo to na h* a nakonec to posekaly zesaky s chipem texas instrument, ktery je nejlepsi na svete a pouziva se uz radu let ve vykonnovych zesacich, kupodivu ne ve sluchatkovych, neboit tam neni potreba takovych vykonnu ... ale vse se dnes dela digitalne a zesaky pres transistory ... zadne lapmy a ani klasicke trafa, ale hezky spinane zdroje ;-)
    15.7. 08:19 Timotej Kuchár
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Před 30 lety se začala používat přípona .mp3
    Prečítať ten kus textu bolo utrpenie porovnateľné s počúvaním mp3 na bitrate 16 kbps.
    14.7. 11:59 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Před 30 lety se začala používat přípona .mp3
    BTW u Apple jako snad jedine platformy na 1 pohled poznate, ze kuyrvi hudbu ;-) teda windows ji kurvy defualtne a je tyreba obnejit cele windows anainstalovatr ASIO driver ;-) ... ale u Apple i podkres slysite - mam spikocve bedny, ale na BT umi jen AptX-HD a nouzopve SBC - ale i ten umi dobre, ale Apple na to posle SBC co zje mp3 pri 128kbs a jeste spatne ... takze tam pak strkate USB-C donhl;e bud cely mini DAC nebo jen BT reciever, co se lae v macu tvari jako zvukovka a razem vse jede tak jak ma ;-)

    Ale je to strasna sranda tohle ;-)
    14.7. 12:20 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Před 30 lety se začala používat přípona .mp3
    Nastesti treba FIIO uz umi vse, nekdy opusti AptX a nahrazuji jej LDAC coz je asi njelpeis BT hudebni kodek, krom Roonu - coz ale jede pres wifi a ne BT ... a casto tam maji vsechny, nebot zaplati i poplatek Qunatum za AptX-HD ... zda se plati i za AAC a komu netusim, asi ano ... ale ac je to vlastne horsi format MP3 tak to zni na Apple mnohem lepe - vsadim boty, ze to dela naschval a jen u iPhone to zacali pouzivat na SBC 256kbs ... ale na Macich umele traci AAC a umyslne mrvi kvalitu SBC ... proter Apple - neverim se jsou tak tupi, aby to nevedeli a nerozumeli tomu ;-)

    Aspon ze FIIO dela celkem levne BT prevodniky, nebo i Schanli m1 jde zmenit na DAC popr. se k tomu da pripojit stolni DAC FIIO - jine moc nedavaji smysl, jsou sice stejne dobre, ale stoji nasobnme vice, nebo jsou vehlase firmy, co prodavaji zastaraly sroty ... i kdyz ten srot vlastne porad hraje dobre ... i kdyz kdytz vam nemdko prodava 8x slabsi zesak na strem Cyrrus logic a jako bonus to nema 2x AMP, ale jen 1 a tak nejde dat symeticka - ballanced sluchatka ... nastesi pozuivaji 4.5mm stare 2.5mm ... zato takov shit DACV stoji 2-10x tolik co spikove FIIO, ktere tam vzdy narve to nejlkepsi co zrovna je, ano slabsi levnejsi modely FIIO mirne setri, ale porad tam maji to nejspickovejsi co je, jen treba 1-2 roky starsi nebo nove, ale od konkurerence a treba to ma on 0.003% vetsi zkresleni - coz co - vubnec neslysime a ani nezmerime ;-) nebo meric, co ydela sihgnal a pak i hudbu, a nasledne ji pres anlog dostane zpet umi jet maxc na 2 des mista, casto i na 1 ... btw kydsi 6% zkresnei bylo hifi, pak prioslo 3% ... a ndes mam 0.0001% a horsi chiopy maji 0.001% a stare sroty 0.03% zkresleni --- btw uz ani to neslysite ...

    Ale je rozdil v tom, jak to zesili idelne je mit porad digital a jak to tam pak zpracuje a ropzesak, zesili - jak spicta krivky atd. na tom pak zalezi a je tam rozdil na spickobych chopech ESS nebo THX a na BT a USB treba jakou mate generaci XMOS ... ale poslednich snad 10 let je snad vse lepsi dobre a resi se pak jak moc dobre to umi delat treba ekvalizer a ten pak dobre spocitat ... a to ma FIIO spickove ... btw na FIIO a spickovych sluchtakach muztee kvalitni hudbu poznat mezi mp3 a FALCem a musi byt dobre namasterovana a musi byt i patricne slozita, jako ze tam bude dyn. rozsah ...

    Treba tizsi casti nepoznate rozdil, ale v hlasitejisch kde nekdo udela hudebni peklo ano ... treba Simon & Garfunkel - The Boxer - v tech hlasitych castech jak tam bije do pytle, k tomu tepot srdce atd - tam jsme treba poznal i rozdil mezi prenosnym hifi amp a stolnim - na tech 360 Ohmovkach ze tam uz zeasak Fiio M16s nestihal ... na planarech stihal v poho ... teda ten M16s stihal, kdyz se odpojila baterka a zapojil USB-C - tzv. ultra hig destop mode s max GAIN ... ale kdyz jsme se nesoustredil tak jsme rozdil nepoznal - a musel jsme si to naposlouchat snad 10x nebot si ty detaily nepamatuju ;-)

    BTW u Beden vam stejne vysledny zvuk ovlivnuje nejvice mistnost a musiet tam mit nejake lapace at z toho nemate efekt kopelna ;-) takze gauc, huste zavesy a tak ... a nebo je pouzivat jako monitory ... coz imho delam ja ;-)

    BTW na sluchtacich slysite hidbu lepe, nez kdyby jste byli na koncerte,m nebo v kocnertni sini ;-) a to i CD kvalitu kdyz je dobre namasterovana ;-)
    14.7. 12:54 Izak DeJebil
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Před 30 lety se začala používat přípona .mp3
    Nejake komentare nebo jen blabolici Izak, co si nevzal prasek?
    14.7. 13:14 Monkey audio
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Před 30 lety se začala používat přípona .mp3
    Pockej az objevi FLAC nebo ALAC!
    14.7. 15:34 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Před 30 lety se začala používat přípona .mp3
    FLAC bezne pouzivam i stremuji - Amazon music ma FLAC az 24/192
    14.7. 16:16 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Před 30 lety se začala používat přípona .mp3
    btw umim prehravat az 32/512 ;-)) to umi muj DAC ... ale popravde , to neni nutne na poslech, to je spise na upravy a hlavne staci vizualni grafy a naslech i na necem horsim ;-) ... no ale zvladam to.

    Analog nikde nemam, ale pokud by byl tak to prae do toho digitalizuje a tam dela zesileni a vsechny equlizery atd. ... ja mam vse v top kvalite vse digitalni - zadne zastarale predrazene krabice ...

    A hifisti me nenvidi, hlavne prodjeci - kdyz nekomu reknu at si koupi stremer nebo predzesilovac se vsim FIIO jen za 1k EURO - muze stremovat z mobilu ze ... nebo i stremer R9 se vsim a na bedny 2x monoblok FOSI Audio V3 mono PFFB (takova super vec, zpetny filtr, mirne to zere vykon ale koriguje to sum/zkresleni atd)

    No a pak clovek zjisti, ze ma DAC za treba 200.000 kc k tomu 2x monobloky na lampach - LOL kazdy treba za daslich 200.000 ... a ja mu tam prinesu moderni FIIO DAC za 1-2k euro a k romu mobolok za 160 euro jeden ;-) ... clee to zapojim a ono to zni kurevsky lepe a ziveji a k tomu mu to nevytapi mistnost a nemusi to zapinat dopredu, aby se poradne rozehraly lampy ;-) ... a ano ma to skutecne vyrazne vyssi vykon a velke stojanove repro dost zerou a plno lidi ani nevedelo, ze jim koncovy zesak nestiha ... protoze verici hifisti zasadne nemeri a to ani prodejci, ti veri v zazracne draty a jine pycoviny ... ja jsme technik, ja verim v kratke darty nebo v korucene draty popr XLR s uzemnenim ze ;-) na delsi vzdalenost nez 2m ... a taky vim se 2x mnoblok je lepsi nez jedno stereo ;-) ... a na male moniory nekdy staci i DAC s integrovanym 70W zasakem ... a krom mereni verim na slepe A/B testy ;-)

    A pak jsou 2 lidi hifistu, jedni co mi podekuji a druzi co nadavaji --- ale zasem si sami priznaji, ze vyhodili kupu nez za nekvalitni sracky a ze casto cim renomovanejsi firma tim vetsi bullshit - hlavne ty tezka trafa jsou fakt pase ... v dobe kvalitnich filtru na spinanych zdrojich ;-) ... tedy ego jim to neda prinzat, ale pak si doma v klidu uz jedou na FIIO a FOSY a tey hezke velke krabice si tam nechaji na okrasu, nebo je dokonce prodaji ;-)

    U beden je to tez sranda, nekdo da 1M - coz je zase ciry podvod ;-) moje oblibenznacka je Vienna Acoustic ;-) treba male regalovky Hayden nebo i stojanove ... za rozumnou cenu jedny z nejlepsaich beden - kdyz nekde uvidte pairove menice a podobne sracky tak se jen smejte a reknete NE - moderni menice maji bembrany s kopozitu plastu a casto je tam paraney nejaky tvrdy kov jako berilium - prave proto aby membrana nevibrovala vice nez musi ;-)

    Výhody PFFB:

    Zlepšení zvukového výkonu: Vyšší věrnost zvuku a menší zkreslení. Zvýšení stability: Méně náchylné k oscilacím a nestabilitě způsobené filtrem a feritovými korálky. Možnost použití levnějších feritových korálků: Díky korekci chyb lze použít cenově dostupnější součástky bez obav o negativní dopad na zvuk. Plošší amplitudová odezva: Zajišťuje rovnoměrný zvuk v celém rozsahu slyšitelných frekvencí.

    PFFB se běžně používá v zařízeních, jako jsou zesilovače řady TAS2560, TAS2557 a TAS2559 od Texas Instruments (TI). V podstatě PFFB umožňuje dosáhnout vyšší kvality zvuku a stability zesilovačů třídy D tím, že chyby způsobené výstupním filtrem a feritovými korálky koriguje pomocí sekundární zpětné vazby.
    14.7. 18:56 Radovan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Před 30 lety se začala používat přípona .mp3
    To mi připomnělo, kdysi jsem na vietnamské tržnici viděl reproduktory do auta značkdy PIE ON EAR. V modrobílé krabici přesně okopírované od Poineerů. Tam aspoň výrobce netajil kvalitu zvuku :-D
    15.7. 10:54 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Před 30 lety se začala používat přípona .mp3
    emhhh no to je jina trida ;-) FIIO patri k nejlepsim vyrobcum na svete to same imho Edifier - to je totiz konzumni znacka velkeho vyrobce menicu ;-) do mega drahych znacek a tak mam treba Edifier S3000 pro ... co hrajki spikcove ... a kdo to rika? ja? no to je mozne, ale videl jsme test repraku databaze celkem velka i repraky za stovky tisic a zajimalo me jedine MERENI ;-) a tyhle z nich vypadly ;-) a pak Vienna Acoustic - ty jsou teda lepsi ... ale tak ony treba bedny za 1M nejsou spatne, nektere ted jo, nebot raci zectu, musime znit jinak a kdyz zni teda hure, tak majitele poznaji, ze zni jinak a dospeli k nazoru ze lepe ... proto verim jen merenim ;-)

    Btw kamos setril a koupil tu jejich edici fakt levnych beden od Edifieru - jako menice tam nejzou z kompozitu ;-) neni to kvalita, takza zadny dural, nebo texky kompozitni materil bede, je to takova drevotriska, coz je furt lepsi nez drevo - bedna nesmi znit, musi vse utlumit a hlavni je tvrda predni deska ;-) ... wow ... ano proto se delji i repraky z zuly ... ty moje repro vazi kazdy pres 16kg ;-) doba kdy reprak znel je ta tam, to vymyslelcy chore hlavy, proto je dnes material kompozit platovych deske a treba i dreva, nebo vice ruznych plastu ;-) ... no ja je mam v tlustem duralovem ovalu ... a jasne ze je tam u vypln na tlumeni ;-) a jasne ze reparky jsou pokovovovane a z kompozitnich plastovych folii novych materialu ;-)

    To same sluchatka ;-) ne nhadodu maji Edifier, SONY a BOSE ty same menice a vyrabai je .... ano vlastnik znacky Edifier ... jo ty MX1000 nejsou hifi, ale jsou to dobrte sluichatka na cestovani no a ty same ma BOSE a Edifier ... btw. ja mel 1. za 99$ ted uz maji leposi mikrtofonay a podrazili myslim ze 160 euro jsme za ne dal, ale sekretarka co setrila vzala ty za 70 euro ... ony maji horsi mikraky, ale porad je umi i8 mikrakaky odstranit okolni hluk na telefonovani, ale hlavne, maji ty same menice, takze zni vlastne temer stejne, ano musle tez dela dost ... proto je taky mji ty stejne tridi slychatek uplne stejne ;-) ... a prc to vim ? no kamos mel Sony MX1000, dalsi stejnou tridu BOSE a ja proinesl Edifiery ... sony typek to n erozchodil a tvtdil, ze on tam slysi rozdil az e ty sony jsou nejlepsi - LOL no a kamos ncele rodine nedoporucil kupovat BVOSE ani SONY ale nakoupili si vsichni Edifier ;-) ... naposlouchal to tyden a rika ze neslysi rozdil, ale hifi sluchtka jsou jeste jinde a tam uz Edifier nic nevyrabi, necpe se tam, ma i nejka eplanary myslim, ale v hifi mame hifiman, FIIO ... paradoxne tam podle me nepatri ty slavne shenheisery HD660 - ma to male fake menice co se tvari jako velke, pritom vysledek nic moc, HD800 uz jo ;-) a pak i drasi znacky, ty jsme mel na usich a rikam neee, sluchtaka za 10.000 USD fakt nezni lepe a mereni mi davaji zapravdu, hifi jde koupoit do 1k eud/euro a nektere i do 500e a nepoznate rozdil, protoze jej nenamerili ;-) ... cili ano jsou tez dobre, ale prachy by za to vyhodil jen blazen ... a hlavne jsem si jako spravny hifista nechal zmerit sluch ze ;-))) - a netopyr fakt nejsem - takze od 10Khz nahoru uz me fakt graf nezajima ... dokonce uz drive ... a to zdeseni jednoho slovbaka, co mi doted nadava a vyklada neco o jeho spikcovych kondenzatorech v sezaku co jsou pry super rychle ;-) - LOL a ja myslel ze tam jsou jako filtr frekvenci ;-) ... kdyz jsme mu ukazal kompletni mereni hifimanu za 400e a za 8k euro - ze jsou stejne - jen ze ty za 400e potyrebuji siln ejsi zesak a ty za 8k e maji vyssi citlivost tak ze je rozheraje i horsi a tim ze maji vsichni smejdy a ne FIIO ;-) a ze si tam nevymenili kabel za balanced - proze vyrobce to prece rika, ze to nepopdoruje ze ;-) jen na tech drazsich - ale tak kdyz mam z kazde musle jack tak jasne ze si koupim kable co je balnced ze ;-) ... to dela opravdu hodne - no a plno lidi melo neblaced DAC a jako bonus mega slaby - ac jim nekdo rikal opak ;-) treba jedny moje sluchtaka chteji tak idealne 700mW az 1W na 300 Ohmech (jsou 360) balncerd, neblanced by potrebovaly aspon 2W .. takovou koncovku tam ani nemam ;-) ... no to mereni zjistilo, ze ty levnejsi maji mirne lepsi vysky a ty drazsi basy - ano to se vi, ze planrni sluchtaka maji horsi basy - imho se to da vyresit chlupate nausniky VS kozene + equlizer - ale jsou pspise na vaznou hudbu i kdyz ja jej pouyzivam i na rock, na vice basu mam dynamicke ;-) ... btw oboje jen mirne a ten clovek to nejak nerozchodil a zacal nadavat, jak mereni neni prukazne ... tak urcite, laborator to zmeri spatne ;-) ... imho ja v A/B testech tez nevidel rozdil mezi obouma ... ale kdyz jsme nekomu doporucl sluchtaka, tak vzdy slysel mega rozdil proti svym starym ;-)
    14.7. 13:40 Bugsa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Před 30 lety se začala používat přípona .mp3
    Co to mele ten vořech?
    14.7. 13:19 Leti to
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Před 30 lety se začala používat přípona .mp3
    Pamatuji jak na Pentiu 120 jednu pisnicku prekodovavalo 15minut. Pak jsem upgradl na Celerona266 s MMX a slo to realtime! Kvalita kodeku ale byla ruzna, prim hral Fraunhofer, celkem skvely na klasiku ale moc se nehodil na rock. Pak prislo Lame a carovani s psychoakustickymi modely, a hlavne variable bitrate. Dodnes jsou ty moje 20+lete ripy ve VBR skvele a posloucham je. Asi proto ze to byly jeste ripy z pocitvych CD pred loudness war ery.
    14.7. 14:05 Olaf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Před 30 lety se začala používat přípona .mp3
    Mi kamarád přinesl na dvou disketách skladbu Herzeleid od Rammstein. :) I já mám staré zálohy mp3 z let kolem r. 2002 na CD -- hrají. Loudness War totálně zabilo hudbu. To je jediná výhoda jinak zcela nevyhovující vinylu: tam prostě nejde ta zvuková tak zmršit a Loudness War se ho netýká.

    Učebnicový příklad neposlouchatelného alba je kromě slavného "Death Magnetic" od Metallicy též "7th Symphony" od Apocalypticy. Já je nikdy nedokázal poslouchat déle než pár sekund. Kdo chce, ať si zkusí pustit At the gates of Manala.
    14.7. 15:37 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Před 30 lety se začala používat přípona .mp3
    Ja pouzival jen lame a jen na linuxu a jo od P166mmx a pak P3 ne celeron a nasledne AMD Athlon64

    btw P166MMX slo slusne pretaktovat, clovek musel mit TX chopset a SDRAM ne stare edovky ... a PCI zvukovkou jsme prehraval plynule i DIVX filmy ;-) ale bez X na frammebufferu ... na windows to ani neslo, pak pryslu P3 a hlavne Ati-R128 co akcelerovaly video prevod YUV atd.
    xkucf03 avatar 14.7. 23:10 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Pentium 166 MMX, sluchátka, monitory, audio
    od P166mmx a pak P3 ne celeron a nasledne AMD Athlon64
    Koukám, že jsme prošli podobným vývojem. Ještě před tím jsem měl 386, ale tehdy bez zvukovky, tu jsem tam dokoupil až zpětně, pak to hrálo různé mody a midi.

    Když se ohlédnu zpětně, tak nejslabším místem byly sluchátka a repráky – tohle se nesmí kupovat jako PC příslušenství od výrobce myší v počítačovém krámě, ale v obchodě, kde se zvukem zabývají. Do té doby nemá smysl upgradovat zvukovku nebo shánět kvalitnější nahrávky.
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    15.7. 00:21 Olaf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pentium 166 MMX, sluchátka, monitory, audio
    Byl to rok cca 2000, měl jsem nějaké AMD, sestava dělaná lokální firmou. Dali mi k tomu ty plastové bedničky, každá vážila tak 50 gramů. Na krabici napsáno snad 800 W. :)) Pustil jsem Live aus Berlin přímo přes mechaniku a bedničky jen sršely. :-D Pak mě napadlo koupit cinch-cinch kabel a připojit PC k tomuto.

    Rozdíl jako prase, byť to mělo 20 W na kanál (v odkaze je asi nižší verze). :) Ale RMS. Ta malinká věž byla v té době dost drahá, v přepočtu na dnešní peníze až nekřesťansky. Ale mám ji dodnes. :)
    xkucf03 avatar 14.7. 23:12 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše MP3 a diskety bez internetu
    Přidám jednu svoji vzpomínku: první MP3 jsem si nosil domů z městské knihovny na 3,5" disketách. Moc se toho tam nevešlo, ale když to člověk doma poskládal a nic nechybělo a hrálo to, tak to pak byla radost.
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    15.7. 08:59 3.5"
    Rozbalit Rozbalit vše Re: MP3 a diskety bez internetu
    Dokud si nesel salinou, to pak byla loterie ktera disketa to schyta :D
    15.7. 09:03 Jack Sparrow
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Před 30 lety se začala používat přípona .mp3
    No a teď ještě související řetez našeho mládí:

    FTP -> Napster -> Gnutella -> Hotwire -> DChub -> Torrent
    15.7. 10:10 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Před 30 lety se začala používat přípona .mp3
    yep taky jsme zacinal na internetu v dobne, kdy web neexistoval, byl gopher, news a internetove BBS - Archie - tedy vyhledavac, kteremu se poslal email s dotazem a do par minut byl email zpet s vysledkem ;-)
    xkucf03 avatar 15.7. 10:28 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Před 30 lety se začala používat přípona .mp3
    email s dotazem a do par minut byl email zpet s vysledkem
    Tohle mě osobně minulo, ale zažil jsem to zprostředkovaně, když nám takové úlohy zadávali učitelé jako semestrálky :-)
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    15.7. 11:35 Jack Sparrow
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Před 30 lety se začala používat přípona .mp3
    Jo vidíš, pár songů jsem jistě cucnul i z BBS, měl jsem Zyxel U-1496 Plus (vůči zyxelu dával i 16k) a stejně jeden song cucalo tak 20 minut :-D

    Ještě pamatují, že uvnitř byla Motorka 68k a deska trpěla na studené spoje...
    15.7. 14:37 Olaf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Před 30 lety se začala používat přípona .mp3
    Ještě bych tam doplnil Audiogalaxy a eMule, pokud si vzpomínám. :) A kolem let 2006-2009 bylo populární mít blog u Googlu, do něj strkat "recenzi" / popisek alba a v komentářích "čtenář" hodil linky na úložiště. Takových blogů /metalových, bluesových.../ jsem měl v záložkách docela dost. :)
    15.7. 14:56 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Před 30 lety se začala používat přípona .mp3
    Tak vono i na univerzitnich serverech byly hezke archivy. Nez tam zacal radit Kapica...
    xkucf03 avatar 15.7. 15:41 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše DC++, BitTorrent, sdílení filmů
    Co pamatuji, tak na kolejích frčelo hlavně DC++, před tím asi trochu FTP, později BitTorrent.

    Obecně z pohledu správce nejde až tak o to, že by chtěl šikanovat studenty, jako spíš o to, že ti chodí výhružné e-maily z celého světa, že někdo z tvých uživatelů porušuje autorská práva. DC++ se ještě drželo uvnitř školy, i když i to někdy prosáklo a někdo do toho šťoural, ale torrenty s pirátským obsahem ty problémy vyloženě přivolávají.
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    15.7. 17:14 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DC++, BitTorrent, sdílení filmů
    A vzdyt jsme nebyli lamy a nedavali ten server do sveta ale masklo se to na intranet only ne? A stejne se nasel nejaky admin co v zachvatu moralniho nadseni to zrusil.

    Ale holt to byly studentske casy, penez malo a muzika draha. Spousta ty muziky bylo vlastne takove discovery - poslechnes jednou, nebavi te, smazes. Dnes? Za par kacek si das Spotify & spol a mas miliony alb v pausalu. Takze vsechno v tom discovery modu a koupis si pak LP/CD/SACD pro pridanou umeleckou hodnotu, nebo proste jsi fanousek a sbiras.
    16.7. 11:36 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DC++, BitTorrent, sdílení filmů
    Jo za 5 euro / mesic mam Amazon Music a ti maji hifi hudbu flac 24/192 ... neco 24/44-192 a neco je jen v mp3 - prtooze hudba je tak spatne nam,asterovana, ze to nema smysl, nektera vazna hudba je sice dobre namasterovana, ale tim, ze meli jen CD kvalitu daji mp3 coz je 16/48 na 326bps
    16.7. 11:11 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DC++, BitTorrent, sdílení filmů
    jj DC+ a FTP - koloval list v TXT s FTP servery - hlavne na kolejich, kazdy je mel na vymennem diksu, police tyam delala razie, ale muzela konmtaktovat rektoira, ten dal iunfop, 3 dny to podrzel a policie nasla na tu dobu nabusene masiny, tam freedos a automaticky nabehla dina blaster hra ;-)

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.