Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 17:35
if (browser != "chrome" && browser != "firefox" && browser != "msie") die("nepodporovany browser!");
In early 2017, it appeared the project was likely to be discontinued, as xombrero depended on an old version of WebKit which had multiple security vulnerabilities, and a port to a modern version of WebKit would be difficult. Due to these issues, OpenBSD removed xombrero from its ports tree on 1 February 2017.
Aj tak to bude staré a deravé. Qt webkit a GTK webkit sú forky webkitu, takže aj keď sa webkit zapláta trvá to ešte pekne dlho kým sa zmeny dostanú do Qt / GTK webkitu.
Prohlížeč qutebrowser je naprogramován v Pythonu a využívá PyQt5.Hm, tak to bude jistě rychlé a šetrné na paměť, že :-/
A Python není žádný pomalý moloch.O CPythonu se IMHO celkem bezpečně dá říct, že je pomalý, na nějakou větší rychlost prostě není dělaný.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.