Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Sdružení CZ.NIC oznámilo, že služba mojeID se napojuje na NIA (Národní bod pro identifikaci a autentizaci), její uživatelé tak mohou plnohodnotně komunikovat se službami státu – bodové hodnocení řidiče, osobní list důchodového pojištění, e-recepty nebo potvrzení o studiu.
Tiskni
Sdílej:
Tohle prorůstání soukromého subjektu do státu je fakt výborný nápad...To je naopak nápad geniální. Protože se kromě "státních" najdou i soukromí uživatelů, kteří budou NIA říkat, jaký je to kvalitní kus práce
Kde v
eOP, DS nebo návštěva CzechPointu
je Ubikey?
A pokud pod názvem Ubikey myslíte OTP (RFC 6328), tak problém je, že na generátoru OTP je hardwarová implementace z hlediska bezpečnosti irelevantní, protože OTP stojí na sdíleném tajemství mezi klientem a poskytovatelem autentizace. Toto tajemství musíte na začátku mezi nimi zkopírovat, čili tam je principiální oslabení, které OTP degraduje na autentizační faktor znalosti (z jinak mnohde chybně uváděného faktoru vlastnictví). Jinak řečeno heslo a OTP nejdou dva faktory, tudíž tato kombinace nemůže aspirovat ani na úroveň zabezpečení značná.
Co se týká bezpečnostních průšvihů, není rozdílu. Zatím jistotou je jen certifikace NBÚ, kde z důvodu mezinárodního (NATO a EU), jsou dost tvrdí (stát).
Jen malý dotaz. Heslo u mojeID časem propadá? Už si mi stalo podruhé, že je vyhodnoceno jako neplatné. Přitom ho mám pro mne snadno zapamatovatelné, je uloženo v KeePass, i ručně zapisuji na papír od mojeID.