abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1063 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    KaiOs a ALIGATOR K50 Extreme

    24.10.2020 16:00 | Přečteno: 1373× | Programy | poslední úprava: 24.10.2020 15:08

    Protože má Nokia C5 se rozhodla odejít do křemíkového nebe, zakoupil jsem za ní tuto tlačítkovou náhradu ALIGATOR K50 extremo, za telefonem stojí česká firma ADART COMPUTERS s.r.o.. Telefon je vybaven systémem KaiOs , který je nástupcem FirefoxOs. Po několika týdnech se chci podělit se zkušenostmi z užívání tohoto telefonu. Mohu říci, že celkový dojem je dobrý, ale kazí ho nedodělanika v Os i aplikacích i případné chyby SW.

    KaiOs obsahuje poměrně solidní počet aplikací, viz, z nichž používám hlavně.

    Problémy na které jsem narazil. V celém SW vybavení je až moc cítit závislost na Googlu. Výjimkou je synchronizace, kde je součástí je standartní součástí SW vybavení klient PhoneCopy.I když nejsem zrovna přítel ukládání dat u cizích, zakoupil jsem účet PhoneCopy(39 Kč měs) a používám ho na zálohu i synchronizaci s PC. Největší problémem je pro mne použitý Google Assistent, který v mojí verzi absolutně nerozumí češtině, což jej činní nepoužitelným u českých jmen z adresáře. U map se mi nepodařilo přijít na to jak nastavit režim inway (přesun po trase na místo kde jsem ), což spolu s aktivací stmívače je činní nepoužitelnými jako náhrada navigace.

    Z HW se mi zdá, že má menší citlivost GPS příjem, ale není to vysloveně problém. Projeví se hlavně uvnitř stojícího auta. Jinak citlivost přístroje hlasitost i čitelnost displeje mi vyhovuje. U displeje je samozřejmě , vzhledem k rozměrům, použitelnost některých aplikací sporná (Prohlížeč WWWW).

    Synchronizace není obousměrná u kalendáře což taky není zanedbatelné. Mezitím vyšla nová verze, kterou nemohu vyzkoušet, kvůli nefunkční aktualizaci OS.

    Co se mi na telefonu vysloveně líbí. Pro koho telefon asi není.

    Komu nahrazuje telefon notebook, hlavně kvůli displeji. Dále těm kdo nejsou ochotni tolerovat problémy, které přináší stále se ještě vyvíjející systém.

    Budu rád, když se v diskuzi ozvou ti co mají podobný telefon , nebo jen telefon s KaiOs a podělí se o své zkušenosti.

    ZAH

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    AsciiWolf avatar 24.10.2020 17:02 AsciiWolf | skóre: 40 | blog: Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KaiOs a ALIGATOR K50 Extreme
    Telefon i ten systém nevypadá vůbec špatně. Podobný "hybrid" mezi dumbphonem a smartphonem na trhu docela chybí. Jen je dle mého názoru dost škoda té provázanosti se službami Googlu. Běžnému uživateli, který příliš neřeší soukromí, to nicméně nejspíš bude vyhovovat.
    Gréta avatar 28.10.2020 12:49 Gréta | skóre: 36 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KaiOs a ALIGATOR K50 Extreme

    provázanosti se službami Googlu

    nóó takže si zeman teroreticky muže nainstalovat do svýho aligátora eroušku?????? :O :O

    25.10.2020 15:04 Onanym
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KaiOs a ALIGATOR K50 Extreme
    KaiOS po očku sleduji, až mi přestane sloužit Nokia 301, tak kromě těch příšerností s S30+ od MediaTeku pod značkou Nokia nabízí i (aktuálně dvě) zařízení právě s ním.
    Prcek avatar 29.10.2020 08:42 Prcek | skóre: 43 | Jindřichův Hradec / Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KaiOs a ALIGATOR K50 Extreme
    Já jsem si před cca dvěma měsíci pořídil Alcatel 3088X s KaiOS 2.5.1. Potřeboval jsem tlačítkovou náhradu za můj stařičký Sony Ericsson Cedar. Ten mi sice stále ještě funguje, ale zlákala mě "vyšší" výbava Alcatelu - GPS, LTE, WiFi, přisvětlovací dioda. Co se týče hardwaru, tak jsem si polepšil (snad až na výdrž baterie), ale bohužel software má daleko propracovanější starý Sony Ericsson.

    Vizuálně je KaiOS hezký, snaží se podobat Androidu (někdy až moc - např. výběr času se dělá takovými těmi otočnými bubny, ale člověk musí mačkat šipky a nemůže to urychlit zadáním čísel přímo klávesnicí). Má vlastní obchod s aplikacemi KaiStore. Je jich tam hodně, ale většina je s reklamami (a dost otravnými - takové ty "zázračný přípravek na hubnutí" apod.). Takže třeba i taková kravina jako aplikace ToDo je prošpikovaná reklamou. Bohužel podmínkou přijetí aplikace do KaiStore je použití toho reklamního API, takže aplikace naprogramované uživateli jsou s reklamami. Bez reklam jsou pouze základní aplikace předinstalované v telefonu - naštěstí jich je dost: WhatsApp, Facebook, YouTube, Google Mapy, Google Assistant, kalendář, budík, stopky, časovač, poznámky, kalkulačka, web browser, poštovní klient, hudební přehrávač, správce souborů, záznamník, rádio, převaděč jednotek atd.

    Čím víc telefon používám, tím víc se ukazuje, jak moc je operační systém nedodělaný. První co mě překvapilo byly chyby v českém překladu. Např. v kalendáři jsou zkratky dnů úplně špatně, takže člověk ani neví, co je za den. Chyby v překladu jsou i v jiných aplikacích. Všechno jsem nahlásil českému Alcatelu a ten slíbil, že v listopadu vyjde aktualizace s opravou.

    Co mi dále vadí na KaiOS je, že ho nelze příliš upravit k obrazu svému. Většinou jsou tam věci natvrdo bez možnosti uživatelských nastavení. Např. menu aplikací na "domovské obrazovce" (Facebook, WhatsApp, atd.) - seznam aplikací nejde upravit, takže tam máte aplikace, které nepoužíváte a zároveň si tam nemůžete přidat aplikaci, kterou naopak používáte často. Nejde také například nastavit vlastní zvuk pro SMS a jiné notifikace - vše má společný zvuk a vybrat si můžete jen z předem daných zvuků. Jen u volání si lze přidat vlastní zvuk.

    Psaní pomocí T9 (Prediktivní režim) je také trochu nedotažené - např. psaní velkých písmen na začátku věty nebo ve jméně je opruz - prediktivní režim to neumožňuje a tak se musí přepínat na režim Abc. Tam je ale chyba a nefunguje to, musí se přepínat na režim ABC a pak zase zpět na Prediktivní nebo abc. Dále ta T9 neumí jednopísmenné předložky a spojky - když chci napsat "s sebou", tak napíšu "p sebou".

    Občas zůstane v systému něco nakešovaného (celý systém i aplikace je napsaný pomocí HTML, CSS a javascriptu), takže je pak nutné použít funkci "vymazat paměť cache" dostupnou ve vypínací nabídce telefonu. Nebo naopak občas nezůstane zapamatované to, co chcete mít zapamatované - třeba kde jste pozastavili přehrávanou skladbu v hudebním přehrávači.

    Spoustu věcí jsem hlásil na support KaiOS Tech, ale ten nedávno bez náhrady zrušili. Stejně si myslím, že moc aktualizací už ten telefon nedostane. Je to stejné jako s Androidem - nestačí že vyjde nová verze KaiOS - tu vám telefon nedetekuje - musí ji upravit a zveřejnit výrobce vašeho telefonu. Podle vyjádření českého Alcatelu se připravuje nová verze KaiOS 3.0 postavená na novém jádře Firefoxu. Zatím je prý tato verze kompatibilní pouze s čipsety Qualcomm, takže pokud to tak zůstane, můj telefon má smůlu. Stejně si myslím, že na starší modely telefonů tuhle novou verzi nezveřejní a bude jen pro nové modely.

    Až budu mít čas, tak chci zkusit naprogramovat si vlastní aplikace. Existuje alternativní obchod s aplikacemi BananaHackers Store/, který udržují nadšenci zabývající se úpravami Nokie 8110 i dalších KaiOS telefonů. Mají tam spoustu návodů, jak začít programovat atd.

    Pokud byste chtěl někdo popsat něco konkrétního z telefonu, jestli umí či neumí nějakou funkci apod., dejte vědět a já se podívám ;-).

    TLDR: Telefon má slušnou HW výbavu, ale operační systém KaiOS je nedodělaný - jsou v něm chyby a nemá příliš možností nastavení. Naštěstí lze programovat vlastní aplikace nebo použít alternativní AppStore.
    Člověk je takový, jak vypadá... A já vypadám jako pravá, nefalšovaná děvka!!!
    3.11.2020 15:18 kotrcka | skóre: 23 | blog: Onééé 2 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KaiOs a ALIGATOR K50 Extreme
    Parádny komentár, ďakujem.
    Keďže tu účet nejde zrušiť, zmenil som si heslo na random a "zabudol ho".
    Prcek avatar 2.3.2021 19:37 Prcek | skóre: 43 | Jindřichův Hradec / Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KaiOs a ALIGATOR K50 Extreme
    Tak některé chyby v českém překladu už Alcatel opravil, např. dny v kalendáři už jsou v pořádku.
    Člověk je takový, jak vypadá... A já vypadám jako pravá, nefalšovaná děvka!!!

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.