abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1056 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Digitální pozemní televize - 2: VDR, instalace a nahrávání

    18.1.2010 10:12 | Přečteno: 5035× | Multimedia | Výběrový blog | poslední úprava: 18.1.2010 10:15

    VDR znamená Video Disk Recorder (budu používat malá písmena, abych nemusel přemýšlet, zda je myšlen celý systém pro zpracování digitálního televizního signálu, nebo konkrétní program). Jeho použití se týká hlavně sledování a nahrávání digitálního vysílání, ale velké množství pluginů jeho možnosti rozšiřuje (karetní hry, sudoku apod.) Jak už jsem uvedl v diskusi k předešlému zápisu, rád bych shromáždil osobní zkušenosti s vdr a útržkovité informace z různých diskusí, blogů a návodů do jednoho textu. Je toho trochu víc, proto jsem se rozhodl rozdělit text na dvě části. Text přečetl a doplnil Miloš Kozák.

    Následující popis se týká Debianu a Ubuntu, v jiných distribucích mohou být rozdíly, např. umístění konfiguračních souborů.

    Nahrávání s vdr jsem poprvé rozjel podle tohoto návodu. Předtím jsem zkoušel tyhle stránky, ale nekompiloval jsem, použil jsem distribuční balíčky Debianu. Tento pokus vyšel naprázdno, důvodem bylo, že v balíčcích Debianu není plugin softdevice uvedený v návodu, bez kterého se nic nedělo. Ale k tomu se ještě dostanu. Další informace najdete třeba na LinuxTV.

    Instalace a konfigurace

    K instalaci a konfiguraci je potřeba mít práva superuživatele, tak se, prosím, přihlašte jako root.

    Instalace vdr (apt-get install vdr) je bezproblémová, jen vyberete, jestli se má vytvořit adresář pro ukládání nahrávek (/var/lib/video.00) a jaký typ digitálního vysílání používáte. Adresář doporučuji vytvořit, ale pokud chceme nahrávky ukládat jinam, můžeme ho následně změnit na symbolický link na adresář, který je pro nahrávky vyhrazen.

    Na konci instalace se objeví dotaz, zda chceme spouštět vdr automaticky jako daemona. V tom případě máme editovat soubor /etc/default/vdr, kde změníme položku ENABLED z 0 na 1. Pro správné fungování musíme vygenerovat soubor channels.conf buď programem w_scan, který dává výstup ve formátu pro vdr, nebo programem scan s volbou -o vdr. Tento soubor umístíme do adresáře /var/lib/vdr:

    scan -o vdr /usr/share/doc/dvb-utils/examples/scan/dvb-t/cz-XXXXX > /var/lib/vdr/channels.conf

    Vdr pak spustíme příkazem /etc/init.d/vdr start, dál už se bude pouštět automaticky při startu počítače. Vdr si pro sebe zabere digitální televizní kartu, takže pokud bychom chtěli použít jiný program pro práci s digitálním vysíláním, musíme vdr opět vypnout (/etc/init.d/vdr stop).

    Konfigurační soubory vdr se nacházejí ve dvou adresářích: /etc/vdr a /var/lib/vdr, některé soubory jsou propojeny jakožto symbolické linky. Hlavní konfigurační soubor je /var/lib/vdr/setup.conf, pokud ho budeme chtít upravovat ručně, musíme mít vdr vypnutý, jinak změny přemaže. Dokumentace je v adresáři /usr/share/doc/vdr, doporučuji alespoň zběžně si ji projít, je tam víc informací než v manuálových stránkách.

    Nahrávání

    Nahrávání je možné i se samotným vdr, ale bez použití programové nadstavby je to celkem složité (varianta je spíš pro drsňáky). Proto budeme potřebovat buď vdradmin-am nebo plugin live, pomocí kterých je možné nastavovat nahrávání webovým prohlížečem (apt-get install vdradmin-am nebo apt-get install vdr-plugin-live). Zatímco plugin live se spouští spolu se startem vdr, spouštění vdradmin-am se musí podobně jako u vdr povolit v souboru /etc/default/vdradmin-am a podobné je i první spuštění (/etc/init.d/vdradmin-am start).

    Pro nastavení nahrávání přes vdradmin-am je nutné se připojit k portu 8001 pomocí našeho oblíbeného prohlížeče (tedy např. firefox http://localhost:8001), plugin live funguje na portu 8008. Jak snadno zjistíme v dokumentaci (třeba /usr/share/doc/vdr-plugin-live/README.gz), jméno a heslo pro vdradmin-am je linvdr, pro plugin live je přihlašovací jméno admin a heslo je live. Přístup bez hesla u pluginu live dosáhnete na uvedené stránce v Setupu, položka "Use authentication:". U vdradmin-am je toto možné nastavit přes Configuration položka "Local net", kam dáme 127.0.0.1, pokud chceme přístup bez hesla jen na lokálním stroji, nebo síťovou adresu (např. 192.168.1.0/24) pro přístup z celé lokální sítě. Taky si v nastavení můžete zvolit češtinu jako jazyk. Ve straších verzích byl problém s kódováním UTF8, ale nyní je to již OK. Několikrát se mi taky stalo, že mi vdradmin-am přepsal jméno a heslo na hosta (guest), důvod jsem nezjistil. V takovém případě je možné se mrknout do konfiguračního souboru /var/lib/vdradmin-am/vdradmind.conf, případně ho opravit ručně.

    Nastavit nahrávání přes webové rozhraní je velmi snadné, takže myslím, že není potřeba se o něm víc zmiňovat. Snad jen doporučím přidat plugin epgsearch, který umožňuje hledat pořady v programu (apt-get install vdr-plugin-epgsearch). Tedy můžeme si nastavit, že chceme nahrávat seriál XY a v případě výskytu seriálu XY v televizním programu je tento seriál automaticky přidán do seznamu nahrávání. Jméno pořadu můžete zapsat formou regulárního výrazu, takže si můžeme vybrat např. jen určité díly našeho oblíbeného seriálu. Tento plugin se nemusí dodatečně nastavovat, prostě funguje.

    Jediné, co ve webovém rozhraní nefunguje, je pouštění uložených nahrávek přímo z prohlížeče, přestože je tam na to ikonka. Webové rozhraní pracuje dobře i v textových prohlížečích (např. elinks), takže když máte počítač dostupný z internetu alespoň přes ssh, není problém si nastavit nahrávání i na dálku z počítače s MS Windows, pokud má aspoň puttynu. Rozpis naplánovaných nahrávek je v souboru /var/lib/vdr/timers.conf. Tady se otevírá možnost nastavovat nahrávání pro opravdové chlapy (bez webového rozhraní), tedy ruční editací tohoto souboru. Po úpravách je potřeba restartovat vdr, nepřišel jsem na to, jak jinak mu vnutit upravený soubor.

    Jednou po nějakém výpadku proudu se počítač sám nerozběhl, navíc jsem byl na dovolené, takže jsem ho zapínal asi až po týdnu a vdr ne a ne rozjet se. Z hlášení jsem nic nezjistil a až po delším pátrání jsem našel příčinu: soubor timers.conf obsahoval téměř samé prošlé nahrávky. Když jsem ho smazal, vše opět fungovalo. Bylo to u starší verze vdr, s novou jsem tohle zatím nezkoušel, ale pokud by byly problémy se spouštěním vdr, zkuste zkontrolovat i uvedený soubor.

    Správa nahrávek

    Samotné nahrávky jsou uloženy v adresáři /var/lib/video.00, na který ukazuje ještě symbolický link /var/lib/video. Jak už jsem psal dříve, i /var/lib/video.00 je možné přesměrovat jinam. V tomto adresáři pak jsou podadresáře pojmenované podle jména nahrávky, další podadresář obsahuje datum a čas nahrávání a má koncovku .rec. Ten pak obsahuje vlastní nahrávku - soubor 001.vdr (případně 002.vdr, 003.vdr atd.) a soubory info.vdr a index.vdr, jejichž smysl asi není potřeba komentovat. Při mazání nahrávek ve webovém rozhraní se nahrávka nesmaže ihned, nejprve se adresář *.rec přejmenuje na *.del, vlastní mazání proběhne až po několika minutách (přesně nevím). Pokud tedy něco smažeme omylem, ještě se to dá snadno zachránit, když si to hned uvědomíme. Vlastníkem nahrávek je uživatel "vdr", který jako jediný má práva na zápis, takže coby normální uživatel můžeme nahrávky smazat jen prostřednictvím webového rozhraní.

    V nahrávce je uložen surový stream z vysílání, obraz je ve formátu MPEG2, zvuk v MP3. Zpracování nahrávek bude věnován samostatný text, takže nyní jen stručně: nahrávku si můžeme pustit v libovolném prohlížeči, třeba

    mplayer /var/lib/video.00/Nahravka/2009-12-25.19.58.99.99.rec/00*.vdr
    Uložený stream nemá správně indexování, opravit to můžeme třeba jednoduchým překopírováním pomocí mencoderu
    mencoder -oac copy -ovc copy -of mpeg -o Nahravka.mpeg /var/lib/video.00/Nahravka/2009-12-25.19.58.99.99.rec/00*.vdr

    V tuto chvíli je to snad vše. Měl by vám již program vdr fungovat, měli byste být schopni si naklikat nahrávání, popř. se podívat na váš nahraný pořad. Příště si povíme víc. Napíši něco o streamování a sledování televize naživo.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Grunt avatar 18.1.2010 11:45 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitální pozemní televize - 2: VDR, instalace a nahrávání
    Vím, že budu asi otravný, ale bylo by možné provést $ mplayer dvb://"Nejaky MPEG-2 kanal – Nova, CT1, to je sumak" -lavdopts vstats (-ao null -vo null) nechat to jet tak 10-30 minut a nově vzniklí soubor vstats_*.log stlačit a umístit sem?
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    18.1.2010 13:13 Stevko | skóre: 3 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitální pozemní televize - 2: VDR, instalace a nahrávání

    Aj som spustil mplayer dvb://"CT 1" -lavdopts vstats -ao null -vo null, aj sa nikde žiaden nový súbor neukázal.

    Príspevok nemá byť ukončený spojením „môj názor“.
    Grunt avatar 18.1.2010 13:15 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitální pozemní televize - 2: VDR, instalace a nahrávání
    Omlouvám se. Bez toho -ao null -vo null.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    18.1.2010 21:35 Vtipnéř | skóre: 38 | blog: Vtipnéřův blog | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitální pozemní televize - 2: VDR, instalace a nahrávání
    Dvb-t kartu mi zabírá VDR, takže jak to píšete, to nejde udělat. Ale mohl bych to provést na streamu, který posílá VDR do sítě. K čemu to má vlastně být?

    Jirka
    Opening Windows is better than washing them. Clearing Windows (e.g. erasing or deleting) is even much better.
    Grunt avatar 18.1.2010 21:48 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitální pozemní televize - 2: VDR, instalace a nahrávání
    Dvb-t kartu mi zabírá VDR, takže jak to píšete, to nejde udělat. Ale mohl bych to provést na streamu, který posílá VDR do sítě.
    Klidně. Teda pokud se to nějak nezpracovává, ale pouze se to kopíruje.
    K čemu to má vlastně být?
    Statistiky streamu pro každý frame z něj. Velikost, QP, velikost, bitrate, průměrná bitrate a typ snímku:
    frame=     1 q= 6.00 f_size=  24714 s_size=       24kB time= 0.042 br=  4740.3kbits/s avg_br=  4740.3kbits/s type= I
    frame=     2 q= 8.00 f_size=   2008 s_size=       26kB time= 0.083 br=   385.2kbits/s avg_br=  2562.7kbits/s type= P
    frame=     3 q= 10.00 f_size=    656 s_size=       27kB time= 0.125 br=   125.8kbits/s avg_br=  1750.4kbits/s type= B
    frame=     4 q= 10.00 f_size=    656 s_size=       27kB time= 0.167 br=   125.8kbits/s avg_br=  1344.3kbits/s type= B
    frame=     5 q= 10.00 f_size=    656 s_size=       28kB time= 0.209 br=   125.8kbits/s avg_br=  1100.6kbits/s type= B
    frame=     6 q= 4.00 f_size=   7808 s_size=       36kB time= 0.250 br=  1497.6kbits/s avg_br=  1166.8kbits/s type= P
    frame=     7 q= 6.00 f_size=    656 s_size=       36kB time= 0.292 br=   125.8kbits/s avg_br=  1018.1kbits/s type= B
    frame=     8 q= 6.00 f_size=    656 s_size=       37kB time= 0.334 br=   125.8kbits/s avg_br=   906.5kbits/s type= B
    frame=     9 q= 6.00 f_size=    656 s_size=       38kB time= 0.375 br=   125.8kbits/s avg_br=   819.8kbits/s type= B
    frame=    10 q= 4.00 f_size=   1378 s_size=       39kB time= 0.417 br=   264.3kbits/s avg_br=   764.2kbits/s type= P
    frame=    11 q= 6.00 f_size=    658 s_size=       40kB time= 0.459 br=   126.2kbits/s avg_br=   706.2kbits/s type= B
    frame=    12 q= 6.00 f_size=    658 s_size=       40kB time= 0.500 br=   126.2kbits/s avg_br=   657.9kbits/s type= B
    frame=    13 q= 6.00 f_size=    658 s_size=       41kB time= 0.542 br=   126.2kbits/s avg_br=   617.0kbits/s type= B
    
    Jsem totiž přišel na to, že uživatelé ábíčka neumějí zjistit bitrate DVB-T vysílání. To mě zase chybý DVB-T karta. Osobně mě to zajímá z toho důvodu abych věděl jaký algoritmus se právě pro přidělení pásma používá(CBR,VBR,&helllip;) a popř. jaký má rozptyl.(dají se z toho dělat pěkné grafy)
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    18.1.2010 23:01 Vtipnéř | skóre: 38 | blog: Vtipnéřův blog | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitální pozemní televize - 2: VDR, instalace a nahrávání
    Pošlu to mailem, ať tu nezabíráme místo.

    Jirka
    Opening Windows is better than washing them. Clearing Windows (e.g. erasing or deleting) is even much better.
    Grunt avatar 18.1.2010 23:07 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitální pozemní televize - 2: VDR, instalace a nahrávání
    Díky moc. Ale jinak by měl být výsledek textový soubor a po komprimaci třeba gzipem by měl mít jenom pár kb.

    BTW: Já mám někde zveřejněn svůj e-mail?

    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    19.1.2010 09:22 Vtipnéř | skóre: 38 | blog: Vtipnéřův blog | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitální pozemní televize - 2: VDR, instalace a nahrávání
    Výsledek měl 2 MB, po komprimaci gzipem asi 350 KB, bzip2 to stlačí na 250 KB, ale pořád to neprojde mailem (100 KB) - viz mail na Vaši adresu.

    Jirka
    Opening Windows is better than washing them. Clearing Windows (e.g. erasing or deleting) is even much better.
    Grunt avatar 19.1.2010 20:05 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitální pozemní televize - 2: VDR, instalace a nahrávání
    Výsledek měl 2 MB, po komprimaci gzipem asi 350 KB, bzip2 to stlačí na 250 KB, ale pořád to neprojde mailem (100 KB)
    Připomněl bych, že max. velikost přílohy u příspěvku zde na ABC je neuvěřitelný 1MB.
    viz mail na Vaši adresu.
    Znovu opakuji, že si nejsem vědom toho, že bych někde zveřejňoval svoji e-mailovou adresu. To co je v mém profilu je adresa, ale na Jabber ne na e-mail.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    19.1.2010 20:18 Vtipnéř | skóre: 38 | blog: Vtipnéřův blog | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitální pozemní televize - 2: VDR, instalace a nahrávání
    Jo, ale myslím, že je zbytečné posílat to přes veřejný web. I tahle diskuse by se mohla vést soukromě.

    Jabber neznám.

    Jirka
    Opening Windows is better than washing them. Clearing Windows (e.g. erasing or deleting) is even much better.
    Grunt avatar 19.1.2010 20:22 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Digitální pozemní televize - 2: VDR, instalace a nahrávání
    Jo ták. Pak petrvlasic@atlas.cz. Ještě jednou děkuji.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.