abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1052 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Grafenové elektrody s platinou

    27. 7. 2018 | Redakce | Různé | 1578×

    Kolik je civilizací v naší Galaxii? Elektronika z 1D materiálů. Jak se loví drony. Auta řízená na dálku. Hackeři sledují také psy.

    Platina s grafenem dokáže zázraky

    Nové grafenové elektrody se dají implantovat do mozku jedna radost. Vědci z University of California v San Diegu zjistili, že nanočástice platiny snižují odpor (impedanci) grafenu až 100krát, a přitom skoro nemění průhlednost materiálu.

    2D je moc, známe už i 1D materiály

    Krystaly sloučenin typy ZrTe3 mají mít v 1D podobě vlastnosti, které výrazně předčí kovové vodiče a dosahuje parametrů, jichž se doposud podařilo dosáhnout pouze v grafenu nebo v uhlíkových nanotrubičkách. Proudovou hustotou předčí měď až 50krát. S miniaturizací tranzistorů by tak mohlo držet krok i jejich napájení.

    Chytrý gel, který chodí pod vodou

    3D gel připomínající hmotu kontaktních čoček je biompatibilní, obsahuje hodně vody (přes 70 %) a podobně jako tkáně v lidském těle je měkký, ale soudržný. Kromě vlastní hmoty nevyžaduje žádné další spoje, klouby ani jiné dodatečné součástky. „Robot“ se ovládá elektrickým polem.

    Proč jsme (možná) jediná civilizace v Galaxii?

    Trojice vědců z Oxfordu provedla další analýzu slavné Drakeovy rovnice, která popisuje pravděpodobnost inteligentního života. Cílem celé analýzy bylo samozřejmě opět vysvětlit Fermiho paradox. Závěr? Civilizací je prý buď hodně, nebo skoro žádná, sotva „tak akorát“. Kdyby bylo civilizací bylo hodně, asi bychom je všechny nepřehlédli, z čehož vyplývá…

    Systém pro detekci a eliminaci dronů v zakázané oblasti

    S pomocí palubních senzorů a umělé inteligence založené na neuronových sítích helikoptéra sama potvrdí existenci nežádoucího dronu a přesně lokalizuje jeho pozici. S využitím přesného prediktivního řízení je následně navedena na pozici, která je vyhodnocena jako nejvýhodnější pro použití vystřelovací sítě pro bezpečný odchyt dronu.

    Krátce

    Kosmický dalekohled Chandra pozoroval srážku planet. U hvězdy RW Aur A jednou za pár let nebo desetiletí poklesne jasnost a to na týdny až měsíce.

    Neznámá pražská archeologie Další upírské pohřebiště uprostřed Čech. Proč po přijetí křesťanství začaly pohřby s mincí pod jazyk?

    Vitamínem B6 na zapamatování snů. Ve dvojitě slepém pokusu se ukázalo, že stačí 5 dní po sobě si vzít před spaním doplňky obsahující vysoké dávky (240 mg) vitamínu B6.

    Překvapivé chování autonomních aut. Možnou alternativou ve vývoji autonomních automobilů mohli být vzdálení lidští operátoři, kteří by přebírali kontrolu nad vozidlem od autonomního systému v případě, kdy to neudělá sám řidič.

    Před hackery nejsou v bezpečí ani domácí mazlíčci. Trackery, které postrádají základní bezpečnostní prvky, dávají kyberzločincům velkou šanci zmocnit se těchto přesných dat o momentální poloze psa. Vznikne nový typ počítačové kriminality?

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.