abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1052 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Přátelský paradox, na Facebooku i jinde

    20. 6. 2021 | Redakce | Různé | 2021×

    Neurologie a otázka svobodné vůle. Senzory z mikrodiamantů. Zachytili astronomové kvarkovou hvězdu? Magnetické nanočástice těží z vody lithium. Psychedelické drogy zbavené halucinogenních účinků. Robopes Spot na ČVUT. Měsíce bludných planet.

    Přátelský paradox: Proč naši přátelé mají více přátel

    Následující paradox se dnes nejčastěji popisuje na příkladu Facebooku, kde je vidět zvlášť názorně. Pokud se podíváte na počet svých přátel a počet přátel jejich přátel, prý téměř vždy zjistíte, že vaši přátelé jích mají více než vy. Tato zvláštnost má ale širší rozměr (množství přátel také koresponduje s bohatstvím či atraktivitou; jsme tedy opravdu loseři?) a zdaleka se netýká jenom Facebooku. Různé sítě se chovají různě…

    Neurologické důkazy prý svobodnou vůli nepopírají

    Už v 60.–80. letech byly provedeny pokusy, které s určitým typem svobodné vůle dost kolidovaly. Pokusný subjekt se vědomě, „svobodně“ rozhodl udělat nějaký pohyb, tj. nešlo u ucuknutí z rozžhavených kamen. Experiment zaznamenal toto rozhodnutí předcházející pohybu. Jenomže v premotorické mozkové kůře se příslušný signál (zaznamenaný pomocí EEG) objevil ještě před rozhodnutím – volní rozhodnutí tedy jakoby potvrzovalo až to, co „mozek jako stroj“ / „tělo“ už samo rozhodlo předem. Nebo je to jinak?

    Mikrodiamanty umožňují využívat magnetickou rezonanci i optickou mikroskopii vedle sebe

    Lékaři a vědci mají při pokusu nahlédnout do nitra živé tkáně dvě hlavní možnosti: optickou mikroskopii a zobrazení magnetickou rezonancí. Jde vlastně o volbu mezi hloubkou obrazu a jeho ostrostí. Optický mikroskop podporuje rozlišení pod mikrometr, ale světlo zase bez rozptylu pronikne maximálně tak milimetr. Magnetická rezonance využívá rádiové záření pronikající celým tělem, ale zase s rozlišením jen kolem milimetru.

    Černá díra mohla pohltit kvarkovou hvězdu

    Událost GW190814 byla v roce 2019 zaznamenána pomocí gravitačních vln na detektoru LIGO-Virgin. Černá díra o hmotnosti asi 23 Sluncí při této události pohltila svého společníka v binárním systému. Co byla ale zač druhá hvězda s hmotností 2,6 Slunce? Šlo by o nejtěžší známou neutronovou hvězdu nebo naopak nejlehčí známou černou díru. Máme tak kandidáta na podivnou, respektive kvarkovou hvězdu.

    Krátce

    Jak slaný je oceán na Enceladu? Dá se složení podpovrchového oceánu poznat podle toho, jak vypadá led na povrchu?

    Buňka jako výpočetní stroj. Biochemici identifikovali mnoho základních mechanismů, jimiž se plní různé úkony genové regulace. (úryvek z knihy Paul Nurse: Biologie v pěti lekcích. Co je život?)

    Temná síla by mohla působit i ve čtvrté dimenzi. Dodatečné dimenze v rámci matematického formalismu dokážeme do rovnic přidávat celkem bez problémů. Nakonec třeba různé verze strunových teorií dalšími dimenzemi rozhodně nešetří. Ve 4D by síla klesala se vzdáleností ovšem jinak.

    Magnetické nanočástice těží z vody lithium. Jádro používaných nanočástice tvoří magnetit a plášť z adsorpčního materiálu, který se liší v závislosti na to, co přesně chceme z vodného roztoku lapat.

    Psychedelické drogy zbavené halucinogenních účinků. Mezi jednou kategorií antidepresiv (SSRI) a některými halucinogeny nesporně existují podstatné podobnosti. Co tedy zkusit léky založené na halucinogenech, které by ale přitom halucinace nezpůsobovaly?

    Prvohorní jepice neměly jepičí život. Jepice (Ephemeroptera) představují velmi starobylou skupinu hmyzu.

    Poruchy vývoje cévního systému lze u dětí úspěšně léčit stejnými léky jako dospělé s karcinomem prsu. U 1 až 2 pacientů z 10 000 obyvatel se vyskytne vrozená porucha buněk tvořících cévní systém, která má příčinu v mutaci jednoho z genů.

    Umělá inteligence umí dopočítat nekvalitní fotky. Dvě umělé inteligence, které spolu hrají „hru“. Jedna na základě nekvalitní fotky navrhuje možné podoby podezřelého a druhá se snaží odhalit, která je podvrh a která reálná.

    Dosud neznámý protein by mohl pomoci v protinádorové léčbě. Ztráta proteinu FAM110A podstatně prodloužila trvání mitózy a způsobila chybné rozdělení chromozomů…

    Roušky z materiálu, který se v přírodě rychle rozloží. Je to látka, kterou důvěrně zná i naše tělo: kyselina mléčná.

    Pražská MHD není zdrojem nákazy covid-19. Velkoplošné testování pražské MHD na covid-19 inicioval Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) a letos v dubnu ho provedli vědci Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

    Nejstarší trilobiti měli mláďata s velkou hlavou a dlouhými trny. Trilobiti jsou nejznámějšími obyvateli prvohorních moří...

    Doly na rohovec v krumlovském lese: záhady našeho pravěku. Co se pracně vytěžilo a naštípalo, se nahrnulo zpět do šachet, navršilo na haldy a vysypalo na údolní svahy.

    Astrofotografie měsíce: Leo Triplet. Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na obloze nalezneme v souhvězdí Lva.

    Na měsících bludných planet může být oceán kapalné vody. Některé bludné planety mohly vzít s sebou na pouť vesmírem také větší měsíc. Mohly by na jeho povrchu existovat podmínky k životu?

    Robopes SPOT trénuje v Býčí skále. Do Býčí skály v Moravském krasu příští týden poprvé vkročí čtyřnohý robot SPOT a spolu s ním další robotické systémy a drony týmu robotiků z Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Jendа avatar 20.6.2021 22:37 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Přátelský paradox, na Facebooku i jinde
    Dotykem se nešíří, v MHD kde se nechá půl hodiny nasávat vzduch mezi lidma natlačenými v malém prostoru se nešíří, tak kde se teda všichni ti nakažení berou, respektive brali?
    Gréta avatar 24.6.2021 12:01 Gréta | skóre: 36 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Přátelský paradox, na Facebooku i jinde

    si myslimže na protivládních demonstracích určitě :D :D ;D ;D

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.