abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1057 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    SpeedTouch 510/510i

    Ovladač: dodává někdo jiný

    Technické parametry

    Výrobce Thomson (dříve Alcatel). Obsahuje čtyřportový switch. Software uvnitř umí routovat, NATovat a provádět další kejkle (což ale nepotřebujeme, Linux to umí lépe).

    Identifikace pod Linuxem

    Modem se připojuje přes ethernet, IP adresa modemu je 10.0.0.138 (lze změnit).

    Postup zprovoznění pod Linuxem

    Přestože výrobce píše, že modem funguje pod jakýmkoliv OS, není ho úplně jednoduché rozchodit.

    Postup rozchození externího ADSL modemu pomocí PPTP je popsán např. v článku na root.cz, problém je však v tom, jak přinutit 510-ku komunikovat pomocí PPTP.

    K modemu jsou dodávány na CD nějaké ovladače pro Windows, které ale s modemem komunikují pomocí PPPoA (alespoň v případě IOL, možná to mají jiní provideři jinak?). Pod Linuxem by sice PPPoA mělo také běhat (pokud se vhodně napatchuje pppd), mně se to však rozchodit nepovedlo. Daleko jednodušší je přesvědčit modem, aby používal PPTP.

    Po dodání není modem zkonfigurován. V manuálu je to sice napsáno, ale kdo by podrobně četl manuál, že. Konfigurace se provádí přes modemův http server, teoreticky stačí připojit se na http://10.0.0.138/ a nahrát přes webové konfigurační rozhraní do modemu jeden .ini soubor z dodaného cédéčka. Mimochodem, webové rozhraní obsahuje kromě framů i efektní (čti zbytečné) javascriptové menu, takže např. s Lynxem si člověk ani neškrte.

    Přestože Telecom v dodané příručce mluví výhradně o nahrání .ini souboru PPPoA, na cédéčku se nachází i další .ini soubory, s jejichž pomocí lze modem naučit i PPTP. Bohužel ani s použitím Windows a Internet Exploreru tyto soubory přes webové rozhraní nahrát nelze (resp. lze, ale modem stejně nefunguje).

    Nakonec se jako jediné funkční řešení ukázalo použití instalačního programu pro Windows (autorun z dodaného cédéčka). Tento instalační program během instalace nahraje do modemu potřebný .ini soubor, a, světe div se, během instalace lze vybrat, který. Vybereme tedy "PPTP - pevná IP" a odklikáme zbytek. Windows potom sice s modemem kominukovat neumí (protože předpokládají PPPoA), ale to nás netrápí.


    Situacia na Slovensku:
    Nastavili sme modem do bridged modu (boli potrebne magic cisla od providera - v nasom pripade Slovanet, modem komunikuje cez pppoe)
    Vo WhiteBox Linuxe (minimalna instalcia) bolo vsetko potrebne. Stacilo dobre skonfigurovat rozhrania, firewall (shorewall) a zadat parametre v adsl-setup a vsetko sa rozbehlo.


    Jen bych rád doplnil, že k tomuto modemu byly dodávány špatné CD (i české) s chybným ini souborem pro PPPoA. Opravený soubor jsem nalezel až na http://adslcd.nextra.cz/.


    Od Ceskeho Telecomu jsem dostal cd s konfiguracnimi soubory, IP klientu a modemu jsem nastavil na pevno. Pak uz jen staci nastavit jako branu IP modemu a DNS jako IP modemu.

    Pote se jen vyplni prihlasovaci udaje, ktere dodal poskytovatel a je to :)).

    Pripojuju se pomoci integrovaneho PPP klienta ve web rozhrani modemu.

    Poznámka

    Jen poznámka ke zmiňovanému článku na root.cz: od dob vydání článku se něco málo změnilo, takže přihlašování přes dashboard již netřeba. Autentizace probíhá přes PAP, takže je naopak třeba v pap-secrets nastavit správné jméno a heslo (to, které se dříve psalo na dashboard).

    Pozor - cela komunikacia je v bridged mode presmerovana na eth port Linuxu - Firewall je uplna nutnost. Robil som to pre zakaznika s uplne neznamou adresou, spojazdnene o cca 22.00, na druhy den o 10.00 uz 14000 utokov ( pokusy proxy, relay smtp, test backdoor portov ...)

    Jedna se o ethernetovy ADSL modem+router. Prodava se v 1 nebo 4 portove verzi.

    Dokument vytvořil: Jiří Benc, 24.1.2004 13:57 | Poslední úprava: Redakce, 27.2.2011 15:07 | Další přispěvatelé: dekon, Petr Novák | Historie změn | Zobrazeno: 1825×

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.