Portál AbcLinuxu, 17. května 2024 17:19


Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Vložit další komentář
15.4.2010 20:29 ..... Izak ..... | skóre: 14
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardwarové novinky – 14/2010
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Pretaktovavat je blbost, zvlaste overlockeri, linuxaci tuni pres GCC, teplota na CPU tim stopa taky, navyseni vykonu je vetsi nez pri pretaktovavani a stabilita je zarucena.

Ja to delal v dobe pentium mmx 166 ... jenze to jelo na 2xx stabilne ... ale dnes v dobach GHz riskovat pro par MHz navic ze znicim CPU a desku ... a v logu CPU je to poznat, ze jelo rychleji, tedy riziko neuznani reklamace.

Petr Maleček avatar 15.4.2010 23:28 Petr Maleček | skóre: 28 | Plzeň - Bolevec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardwarové novinky – 14/2010
Co prosím ? V logu CPU ? Nemyslíte snad, že se do CPU něco loguje ? :D ... doufám, že to bylo myšleno jako logování v systému.
LinMuck, WinFuck :-P
David Watzke avatar 15.4.2010 23:41 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardwarové novinky – 14/2010
Tohle už jsem někde slyšel... že se dá nějak poznat, že byl CPU provozovanej na vyšších taktech. Osobně si myslím, že to není pravda.
“Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
16.4.2010 07:48 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardwarové novinky – 14/2010
Vzhledem k tomu, že většina dnešních disků si pamatuje nejvyšší dosaženou provozní teplotu a některé údajně i nejvyšší přetížení, jakému byly vystaveny, bych se nedivil, kdyby něco podobného zavedli i u procesorů.
18.4.2010 22:07 Voaus
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardwarové novinky – 14/2010
U disků je to celkem běžná praxe, ale u CPU bych se dost divil. Máš nějaké reference že to jde? Podle mne kdyý se CPU tepelně zničí, zničila by se i "vyhodnocovací" část chipu.
18.4.2010 22:16 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardwarové novinky – 14/2010
Nenapsal jsem, že to jde, ale že bych se tomu nedivil. Při překročení nominální provozní frekvence nedojde hned ke zničení, procesor má nějakou rezervu a i pak nejdříve dojde k tomu, že začne dělat chyby a až pak možná dojde k poškození. A určitě by se mi nechtělo sázet své peníze na to, že záznam o maximální provozní frekvenci nepřežije to zničení.
18.4.2010 23:36 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardwarové novinky – 14/2010
Já myslim, že je lepší spíš uvažovat o tom, kam by to ten procesor případně zapsal, že? Ten disk to zapisuje kam? Na disk? Na nějakou flash?

A jak by to měl udělat CPU? To by musel mít někde extra čip, nějakou flash apod. Imho hovadina - to by neprošlo bez povšimnutí.
Jedinná smysluplná možnost, se mi jeví, by byla, kdyby to logoval BIOS. To je velmi snadné. Ovšem pokud člověk nakupuje a reklamuje desku a CPU zvlášť, netýká se ho to. Nehledě k tomu, že paměť BIOSU není problém vymazat, že...
19.4.2010 10:43 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardwarové novinky – 14/2010
Proč vám připadá "hovadina", že by měl procesor v sobě obsaženu flash RAM, kam by stavové informace ukládal? Pro takové účely by jí nebylo potřeba nijak moc, stačilo by pár bytů.
19.4.2010 14:03 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardwarové novinky – 14/2010
Tak jednak to bude do určité míry technický problém. Nevím jak moc, to bych tomu musel rozumět do hloubky, ale imho (odhaduju) by bylo přidání flash ROM poměrně velký zásah do teho čipu. Jednak je to výrobní proces - je možné vyrábět flash ROM stejným procesem jako CPU? Potom místo - v čipu CPU obvykle bývá vužit každičký nanometr nečím užitečným - vešla by se tam flash, i kdyby to mělo být pár bajtů? A co teplota, snese flash teplotu, na jaké CPU pracuje? A pokud by došlo ke zničení jádra (typicky vysokou teplotou), přežila by to flash?

A pak si myslim by to byl praktický problém. Pokud by výrobce "propašoval" do CPU flash, určitě by se na to přišlo. Teda takhle: normální uživatel asi nerozebírá a neanalyzuje procesor, ale existují různí nadšenci, výzkumníci, vědci a v neposlední řadě také konkurenční výrobce, který určitě procesory konkurence pečlivě zkoumá. Ti by na to přišli, a hned by toho využili: "výrobce tenaten dává flashe do procesoru a zaznamenává, co s CPU děláte. Nekupujte to, kupte naše, mi takovýhle sviňárny neděláme."
Obvykle výrobce CPU zveřejní kompletně popis, co všechno do teho narval, protože se chce prostě pochlubit a zákazníky to zajímá.

Další praktický problém je čtení informací z flashe zničeného procesoru. Na to by určitě byl nutný nějaký netriviální hardware, který by buďto si musel každý výrobce koupit, nebo by musel CPU někam posílat, což by asi šlo, ale je to dost nepraktické.

Mnohem jednodušší než překonávat všechny tyhle problémy je prostě znemožnit přetaktování nad nějakou úroveň. Zamknout CPU. To samozřejmě ve většině případů taky jde obejít, ovšem to udělá naprosté minimum lidí, takže to prodejce nějak výrazně neohrozí.
19.4.2010 19:33 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardwarové novinky – 14/2010
Tak jednak to bude do určité míry technický problém. …

Tak ještě jednou: neříkám, že to dnešní procesory umějí, neříkám, že je to triviální. Jen tvrdím, že by mne ani trochu nepřekvapilo, kdyby to procesory, pokud ne ty dnešní, tak během pár let, uměly.

existují různí nadšenci, výzkumníci, vědci a v neposlední řadě také konkurenční výrobce, který určitě procesory konkurence pečlivě zkoumá

To by IMHO ani nebylo potřeba, stačilo by, aby se ozvali ti, komu na základě zjištění, že došlo k porušení provozních podmínek, odmítnou uznat záruku.

…a hned by toho využili: "výrobce tenaten dává flashe do procesoru a zaznamenává, co s CPU děláte. Nekupujte to, kupte naše, mi takovýhle sviňárny neděláme."

Proč stejná úvaha nefunguje v případě disků? Nebo víte o nějakém výrobci, který se chlubí tím, že jeho disk nezaznamenává provozní informace, takže ho můžete bez problémů upéct a přesto uplatnit záruku?

Na to by určitě byl nutný nějaký netriviální hardware, který by buďto si musel každý výrobce koupit

Vzhledem k tomu, kolik stojí vývoj procesoru a jak je technologicky náročná jejich výroba, bych v tomhle neviděl nejmenší problém.

16.4.2010 01:25 mici
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardwarové novinky – 14/2010
Paneboze. To je zase komentar.
18.4.2010 18:56 jose
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hardwarové novinky – 14/2010
"linuxaci tuni pres GCC"

:D :D

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.