V Drupalu byla nalezena vysoce kritická zranitelnost PSA-2019-02-19. Podrobnosti a opravy 8.5.x a 8.6.x budou zveřejněny dnes mezi 19:00 a 23:00.
Mozilla.cz informuje o stavu češtiny v projektu Common Voice. Projekt Common Voice sbírá hlasová data, na základě kterých bude možné trénovat modely a software pro rozpoznávání řeči. Aktuálně je nutné rozšířit počet vět v datové sadě a alespoň 5 tisíc vět musí být ručně ověřených několika lidmi.
Byla vydána nová vývojová verze datového formátu a souvisejících nástrojů Relational pipes. Hlavní novinkou verze v0.10 je nástroj relpipe-tr-guile
, který díky GNU Guile umožňuje filtrovat a transformovat relační data pomocí výrazů jazyka Scheme.
CSIRT.CZ upozorňuje na kritickou zranitelnost ve WordPressu umožňující vzdálené spuštění libovolného kódu. Prakticky se jedná o kombinací dvou různých zranitelností (Directory Traversal a Local File Inclusion), pro jejichž úspěšné zneužití musí útočník získat v rámci instance WordPressu alespoň oprávnění autora.
Po dvou a půl letech od vydání verze 5.0.0 byla oficiálně vydána nová major verze 6.0.0 správce digitálních fotografií a nově i videí digiKam (digiKam Software Collection). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení. Ke stažení je také balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Do 2. dubna se lze přihlásit do dalšího kola programu Outreachy (Wikipedie), jehož cílem je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny. Za 3 měsíce práce, od 20. května do 20. srpna 2019, v participujících organizacích lze vydělat 5 500 USD.
Byly zveřejněny informace o o bezpečnostní chybě CVE-2019-6454 ve správci systému a služeb systemd (PID 1). Běžný uživatel jej může shodit připravenou D-Bus zprávou. V upstreamu je chyba již opravena [reddit].
Byla vydána nová verze 2019.1 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v changelogu. Vývojáři zdůrazňují Linux 4.19.13 a díky němu opětovnou podporu Banana Pi a Banana Pro, aktualizaci nástrojů jako theHarvester nebo DBeaver a Metasploit Framework ve verzi 5.0. Aktualizovat Kali Linux lze pomocí příkazů "apt update && apt -y full-upgrade".
Craig Loewen se v příspěvku na blogu Microsoftu věnuje novinkách ve WSL (Windows Subsystem pro Linux), které přinese Windows 10 1903. Jedná se především o možnost přístupu z Windows (Průzkumník souborů, explorer.exe) k souborům v nainstalovaných linuxových distribucích. Použit je protokol 9P.
Byl vydán Hangover ve verzi 0.4.0. Jedná se o součást projektu Wine umožňující spouštět Windows aplikace pro x86 a x86_64 na architektuře ARM64 (AArch64). Zdrojové kódy této alfa verze jsou k dispozici na GitHubu.
Pokud jste David Watzke, přihlaste se a bude vám zobrazena vaše domovská stránka.
Moje domovská stránka: http://www.watzke.cz/
O mně:
Jsem asi vcelku typickej linuxák - ve všem se hrabu. Mám rád C++ a Qt framework, sem tam něco naprogramuju (zpravidla to pak i zveřejním pod GPL). Taky slušně ovládám skriptování v Bashi. V Bashi jsem se vlastně učil základy programování, než jsem se začal pokoušet pochopit pointery
Tady na AbcLinuxu jsem (byl) docela aktivní. Jsem autorem více než 50 článků a správcem (zpráviček, článků, diskuzí, ... vlastně už všeho ).
Když jsem poprvé přivoněl k informatice, používal jsem Windows 98 (2001), pokračoval jsem přes Windows XP (2004?) a pak jsem díky kámošovi přešel na Gentoo Linux (2005, tehdy s kernelem 2.6.12). S Gentoo jsem vydržel 5 let, pak jsem soukromě začal používat Arch Linux (2010, od 2.6.33) všude kde to šlo (hlavní motivací pro změnu bylo pořízení notebooku kvůli odchodu z domova na VŠ koleje) a později jsem se na desktopu k Gentoo vrátil, nicméně na noteboocích stále provozuji Arch a postupně ho šířím mezi kamarády a známé. Z praxe mám zkušenosti se správou Debianu a CentOSu na stovkách serverů.
Studoval jsem Softwarové inženýrství na FEL ČVUT, kde jsem v roce 2013 získal titul Bc. Od půlky roku 2011 mě živí správa Linux serverů a všechno co k tomu patří. Aktuálně pracuju jako linux admin pro Avast a nemůžu si to vynachválit
Rok narození: 1991
Bydliště: Praha
Země: ano
Linux používám od roku: 2005
Patička: “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
Datum registrace: 1. 8. 2005
Skóre: 74