Portál AbcLinuxu, 26. května 2024 17:34

Týden na ScienceMag.cz: Terraformace Marsu

11. 4. 2017 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Terraformace Marsu  

Finanční výpočty v prostředí Matlab. Matematika a kvantová fyzika ve Futuramě. Počátky autorského práva. Umělá inteligence vytváří z obrazu fotku. Hvězdy vznikající u černých děr. Osobnost pavouků. Planety s více slunci. Pravěký kanibalismus.

Jak rychlá může být terraformace Marsu?

V první fázi by se vytvořila hustá atmosféra oxidu uhličitého a teplota se ze současných v průměru -60 °C zvedla nad nulu. Tento proces prý může být docela rychlý, i se současnými technologiemi bychom ho zvládli třeba do 100 let. Atmosferický tlak lze zvýšit i tím, že bychom produkovali dusík z dusičnanů na povrchu Rudé planety. Větší problém je dostat do atmosféry dost kyslíku, aby zde lidé mohli dýchat bez přístrojů.

Finanční výpočty v prostředí MATLAB

Finanční výpočty jsou založeny na práci s vektory a maticemi, ať už se bavíme o statistice, datové analytice či optimalizaci. Programovací jazyk prostředí MATLAB je na práci s maticemi postaven. Příslušné výpočty jsou z toho důvodu velmi rychlé.

Z hmoty vypuzené černou dírou se rodí nové hvězdy

Dalekohled ESO/VLT pozoroval zcela nový proces vedoucí k formování hvězd. Jakmile černá díra pohltí nějakou hmotu, tak při tomto procesu zároveň ohřívá okolní plyn a vypudí ho z mateřské galaxie v podobě mohutného hustého proudu.

Matematika a kvantová fyzika ve Futuramě

Schrödinger a jeho kočka účinkují v dílu Fryority Report (2011). Dopravní policisté na motocyklech pronásledují Schrödingera za překročení rychlosti světla a „porušení Lorentzovy invariance“ a honička končí fyzikovou bouračkou. Když se Schrödinger vysouká z vraku svého auta, policisté se ho ptají na krabici s kočkou…

Počátky autorského práva, cechy a rejstříky

Pojetí copyrightu se zřejmě poprvé objevilo spolu s tzv. Rejstříkem – v Anglii a dalších evropských zemích vznikaly tyto seznamy od 16. století v souvislosti s rozšířením knihtisku a možnostmi relativně levného kopírování. Vydavatelé/tiskaři byli sdruženi do jakéhosi cechu a když zamýšleli vydat určitý titul, zanesli ho do společného seznamu. Následně pak byl tento titul po určitý čas blokován…

Umělá inteligence vytváří z obrazu realistické foto

Možnosti softwaru CycleGAN byly demonstrovány na příkladu Monetových obrazů. Za předpokladu, že byly malovány podle konkrétní předlohy, dokázal program oddělit „uměleckou vrstvu“ (impresionismus jako styl) a z obrazu rekonstruovat (spíše „rekonstruovat“) realisticky vyhlížející fotografii – tedy úplný opak toho, co dělá např. aplikace Prisma.

Člověk jako zdroj jídla za moc nestojí

Téma kuriózní a současně morbidní: příspěvek k dějinám pravěkého kanibalismu. Otázka, jak byl rozšířený (dle prezentovaných názorů značně). Jedli lidé jiné lidi spíše z rituálních důvodů nebo prostě pro obživu? Jak s tím souvisejí priony? Kalorické tabulky, které v knihách o zdravé výživě nenajdete.

Krátce

Osobnost mají prý i pavouci. Má se to projevovat tím, jak si jednotlivé páry „sednou“, tj. zda samička po kopulaci svého druha sežere. A jaký závěr si z toho nesežraný pavouk udělá pro příště.

Původce spavé nemoci by mohlo jít likvidovat glukózou. Prvoci rodu Trypanosoma způsobují zvířatům i lidem řadu závažných onemocnění, mezi něž patří spavá nemoc nebo Chagasova choroba.

Jak fungují profesionální drony. K dispozici jsou různé pracovní postupy pro poskytování a správu snímků získaných během operací bezpilotních prostředků.

Arabský poloostrov jako genetická křižovatka. Arábie byla pravděpodobně první oblastí, kudy putoval anatomicky moderní člověk, když opustil Afriku a vydal se směrem do Eurasie.

Mléčná dráha pod lupou. Astrofotografie měsíce, plus trocha mytologie: co si o Mléčná dráze mysleli Řekové, Indové, Inkové…

Mohou planety podobné Zemi mít dvě slunce? Existují dva scénáře, kdy může mít planeta dvě slunce: V prvním případě obíhá okolo hvězdy, která je součástí vícenásobného systému, druhou možností je cirkumbinární planeta, která obíhá okolo dvou hvězd současně.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Výkonný elektromagnet z 3D tiskárny
Týden na ScienceMag.cz: Neutronové molekuly – neutrony se mohou vázat na kvantové tečky
Týden na ITBiz: Polovina českých firem si není jistá blízkou budoucnosti svého oboru, většina ale počítá s velkým vlivem AI
Týden na ScienceMag.cz: Působivá simulace pádu do černé díry
Týden na ITBiz: Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

Diskuse k tomuto článku

11.4.2017 03:13 azerbajždanská jurta
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Terraformace Marsu
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Načim ten mars frišky terraformovať a zlegalizovať tam marihuanu.

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.