Portál AbcLinuxu, 24. května 2024 06:55

Mutt - jak začít

25. 11. 2003 | Jan Fuchs
Články - Mutt - jak začít  

Článek je určen pro ty, kteří nikdy v Muttu nepracovali. Seznámí vás s tímto e-mailovým klientem pracujícím v textovém režimu a naučí vás jeho základům.

Ještě než začnu vás chci upozornit, že to, co píši, je můj názor a nikomu nebráním v tom, aby ho měl odlišný. A proto vás žádám, abyste nezačali zbytečnou slovní válku o tom, že ten klient, který používáte vy, je ten nejlepší a JÁ ho pomlouvám a haním :-D.

Úvod

Dříve jsem používal Mozillu, ale ta mi přišla zbytečně pomalá, tak jsem přešel na KMail. Stále to nebylo ono, protože jsem si říkal, že musí existovat ještě něco lepšího a to ne pouze z hlediska rychlosti. Tak jsem se rozhodl, že vyzkouším Mutt. Po několika dnech používání jsem zjistil, že to je pro mě to pravé a konečně nemusím hledat další program.

Jelikož je to konzolová aplikace, je zřejmé, že v rychlosti nemá konkurenci v aplikacích pro X. Neobsahuje editor, což je rozumné, protože každý bude velice rád používat ten, na který je zvyklý. Ovládá se pomocí klávesových zkratek (výchozí nastavení vychází z ELM). Každý si ho může plně přizbůsobit k obrazu svému. Umožňuje barevné odlišení různých částí zprávy. Pro každý typ přílohy lze nastavit jaká aplikace bude použita pro její zpracování. Různé formáty mailboxu, PGP, vlákna. Zkrátka nenašel jsem nic důležitého, co by mu oproti ostatním aplikacím tohoto typu chybělo. Neustále se vyvíjí, je o něj zájem, takže se nemusíme obávat, že by umřel.

Předpokládám, že máte správně nastavený program pro příjem pošty (např. fetchmail), třídění pošty (např. procmail), odesílání pošty (např. exim). V tomto článku nebudu řešit jejich konfiguraci.

Základní klávesové zkratky

Jejich český popis najdete v nápovědě Muttu, proto uvedu jen několik nejzákladnějších. A také ty nejpoužívanější pro danou část máte vypsané přímo v horní části programu. To, pro jakou část programu jsou použitelné, vyplyne z jejich funkce. Pro doplňování můžete používat TAB stejně jako jste zvyklí z Bashe.

Nastavení

Aliasy

Můžeme je ukládat přímo do konfiguračního souboru nebo v něm definovat soubor, ve kterém budou uloženy. První řádek definuje, kam se mají ukládat nové aliasy a druhý načítá již zavedené aliasy.

set alias_file=~/.mail_aliases
source ~/.mail_aliases

Barvy

Chceme-li mít jiné barvy v terminálu a jiné v X, přídáme následující řádek, který v případě, že proměná $TERM má hodnotu "linux" vloží barvy ze souboru ~/.mutt/colors.linux jinak ze souboru ~/.mutt/colors.default.

source ~/.mutt/colors.`if [ "$TERM" = "linux" ] ; then echo linux ; else echo default ; fi`

Uvedu můj ~/.mutt/colors.default pro ukázku.

color normal black white
color hdrdefault red white
color quoted brightblue white
color signature red white
color indicator brightyellow red
color error red white
color status yellow blue
color tree red white
color tilde red white
color message blue white
color markers blue white
color attachment brightblack white
color search brightwhite red

color header blue white ^(From|Subject):
color body magenta white "(https?|ftp)://[^ )]+"
color body magenta white [-a-z_0-9.]+@[-a-z_0-9.]+
color underline blue white

Hlavičky

První řádek zajistí vložení informací o našem OS a druhý nastaví jméno a adresu odesílatele (to jsme my :-D).

my_hdr X-Operating-System: `uname -a`
my_hdr From: Jan Fuchs <fuky@seif.cz>

Datum

Chcete-li mít české datum, musíte mít správně nastavené locale.

set date_format="%d. %b (%A) v %H:%M:%S %Z %Y"

RE:

První řádek zajistí vložení původní zprávy (unset include je protiklad), na dalším řádku definujeme text, který se vloží těsně před původní zprávu, a poté nastavíme řetězec, který se přidá před každý řádek původní zprávy. Poslední řádek použijete, budete-li chtít vložit původní zprávu až za signaturu.

set include
set attribution="%D, %a napsal(a):"
set indent_string="> "
set sig_on_top=yes

Editor, signatura

Chceme-li mít i v X textovou verzi Emacsu, použijeme set editor="emacs -nw". Druhým řádkem určíme soubor, ze kterého se do každé zprávy bude vkládat signatura.

set editor="emacs"
set signature="~/.signature"

Schránky

A nakonec ještě nastavení schránek (!, >, <). Poslední řádek určuje soubor, kam se budou ukládat odložené zprávy.

set spoolfile='~/Mail/new'
set mbox='~/Mail/mbox'
set record='~/Mail/odeslane'
set postponed='~/Mail/postponed'

Ve schránce =odeslane budeme chtít zobrazovat, místo od koho zpráva je, komu je určená. Můžeme to zařídit např. níže uvedeným způsobem. První řádek říká, že jestliže bude otevřena schránka =odeslane provede se dále definovaný příkaz. Druhý řádek provede příkaz, je-li otevřena jakákoliv jiná schránka než =odeslane.

folder-hook =odeslane 'set index_format="%4C %Z %{%b %d} %-15.15t (%4l) %s"'
folder-hook !=odeslane 'set index_format="%4C %Z %{%b %d} %-15.15F (%4l) %s"'

Další informace hledejte v /usr/doc/mutt.

Související články

Nastavení poštovního subsystému v Linuxu
Spam: naučte se bránit
BASH

Odkazy a zdroje

Mutt

Další články z této rubriky

VDR a DVB-T2, část 2.
VDR a DVB-T2, část 1.
Šifrovaný Proxmox VE 6: ZFS, LUKS, systemd_boot a Dropbear
MapTiler – proměňte obrázek v zoomovatelnou mapu
Syncthing

Diskuse k tomuto článku

25.11.2003 09:39 Milan Vančura
Rozbalit Rozbalit vše Přeci jen by to chtělo porovnání
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Já s muttem pracuji už několik let, ale obávám se, že pro lidi používající pošťáky grafické a obrovské (součásti megasystémů jako Mozilla nebo OpenOffice) by bylo dobré napsat nejdříve článek o tom, jak vlastně funguje taková malá aplikace jako mutt, jak funguje ten klasický unixový styl "spousta malých vzájemně spolupracujících aplikací". Vždyť se vsadím, že většina lidí ani neví, že existuje něco jako mailcap a tím pádem mají pocit, že s muttem nikdy neuvidí ani obrázek v přiloze natož wordovský dokument... Nechtělo by se někomu do osvěty? :-)
25.11.2003 11:36 karel maly | skóre: 14
Rozbalit Rozbalit vše POP3, IMAP, ...
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
hlavne by chtelo rict, jak mutt nastavit, aby prijimal postu pres vzdalene POP3 ci IMAP (take pop3s a imaps) a odesilal pomoci smtp, coz je docela zasadni.
25.11.2003 12:01 fikus
Rozbalit Rozbalit vše mutt
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
ja taky pouzivam mutt a jsem spokojeny!
25.11.2003 14:43 debko
Rozbalit Rozbalit vše mutt
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Ja som skalny pine-ak (Sila zvyku). Ale na mutt + vi nedam dopustit, pokial robim cez windowsacky telnet v skole, alebo na nejakom starom rozheganom terminali, pripadne cez ssh niekde z kafe. Totiz klavesove skratky, ktore pine pouziva ho robia na podobnych masinach nepouzitelnym. Donedavna som pouzival pre podobne pripady stary dobry mail, ale ten nie je az taky komfortny ako mutt.
25.11.2003 16:33 Ondřej
Rozbalit Rozbalit vše Zbytečný folder-hook
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Ten folder-hook je zbytečný. Stačí si nastavit alternates a bude to fungovat automaticky.
25.11.2003 18:33 svaca | skóre: 38
Rozbalit Rozbalit vše Zbytečný folder-hook
Hmm, jsem skalni Slackwarista k linuxu jsem prisel z Atari a jako E-mail client pouzivam Sylpheed a chtel jsem vyzkouset nejakou konzolovou aplikaci, tak jsem zkusil PINE, ale neumin nastavit POP3 (tedy skoro jo, ale neco mi chyby) tak jsem zkusil MUTT a tam se neorientuji vubec ...... No a pak si prectu uplne zbytecny clanek o MUTT ..... Je nekdo schopen napsat normalni recenzi na Mutt ??? Nebo PINE ? Alespon jak nastavit SMTP a POP3 ??? Diky .... Diky.
Never give up ! Stay ATARI !
Fuky avatar 25.11.2003 19:42 Fuky | skóre: 52 | blog: 4u
Rozbalit Rozbalit vše RE:
Asi jste nečetl pozorně. Fetchmail - výběr pošty Exim - odeslání pošty Procmail - třídění pošty Mutt - práce s poštou Takže to co chcete je námět na další článek, ale rozhodně to nepatří do článku o Muttu (sice umí POP3, ale můj názor je, že mnohem výhodnější je použít způsob vycházející ze samotné filozofie Unixu, jedna aplikace na jednu věc, druhá na druhou ... n-tá na n-tou a ne jedna obrovská aplikace na všechno, výhody z toho vyplývající jsou snad zřejmé). Kdyby jste se trošičku rozhlédl, určitě by jste nalezl: http://abclinuxu.cz/clanky/ViewRelation?relationId=43374 http://abclinuxu.cz/clanky/ViewRelation?relationId=44330 Nastavíte si podle nich doma v pohodě jak Fetchmail, tak Exim a pak se můžete vrhnout na Mutt. Stačí se jen podívat na Související ... pod článkem. > Hmm, jsem skalni Slackwarista k linuxu jsem prisel z Atari Tím chcete říct, že jste Linuxový GURU, či co :-D
25.11.2003 21:06 svaca | skóre: 38
Rozbalit Rozbalit vše RE:
Skalni Slackwarista melo znamenat, ze kdyz ovladam Slackware, tak vim o cem je Unix (na Atari jsem pouzival a pouzivam MiNT) a pripada mi hloupe, ze neumim Mutt .... :-))) Jeste hloupejsi mi pripada, ze jsem neporozumel Vasemu clanku o Mutt, kdyz si ve Slackware vse delam sam ..... :-))) BTW kdyz si prectu man samba (tak rozchodim sambu, no problem), ale kdyz jsem si precetl man mutt, tak jsem proste z toho nebyl moudry jako z Vseho clanku, tot vse .... Ale to co jste mi ted napsal, mi pomohlo vice nez Vas clanek ..... Vy zase pochopte, ze kdyz chcete nekoho naucit mutt, tak mu proste musite rict i to co okolo, ne jen samotny princip ...
Never give up ! Stay ATARI !
Jiří Svoboda avatar 26.11.2003 08:54 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
Rozbalit Rozbalit vše RE:
Souhlasim, ze tenhle clanek je na dve veci. Argument s fetchmailem je pekny, ale co kdyz si chci postu nechavat na serveru, protoze pro ni lezu z vice stroju. No, tesil jsem se, ze konecne prejdu z Pine na Mutt a zatim asi houby... Co se tyce Pine a POP3, staci (bud pres konfiguracni menu nebo primo v .pinerc) nastavit: inbox-path={pop3.nekde.cz/pop3}INBOX Podminka je, ze to umi Pine az od urcite verze (uz relativne dlouho) a musi pro to mit zakompilovanou podporu. Konkretne ve Slackware 9.1 to funguje. Pro podporu nezabezpeceneho spojeni je jeste treba pridat: inbox-path={pop3.nekde.cz/pop3/notls}INBOX A pokud chces radsi IMAP, staci vynechat 'pop3'. Tesim se, ze se zase uvidime na Atariade 2004 v Prostejove. :-)
26.11.2003 09:27 svaca | skóre: 38
Rozbalit Rozbalit vše RE:
Taky se tesim !!!! BTW, Mutt umi nechavat postu na POP3, vcera jsem si s tim hral do pulnoci a rozchodil jsem to ...... Ve Slackware 9.1 je v adresari /etc/Muttrc zakomentovano, neco jako smazat zpravy na pop3, ptat se ano, ne ... :-)) Mrkni na to, nejsem doma, tak Ti to nemuzu rict presne .... :-))
Never give up ! Stay ATARI !
Fuky avatar 26.11.2003 19:54 Fuky | skóre: 52 | blog: 4u
Rozbalit Rozbalit vše RE: Jiri Svoboda
> Souhlasim, ze tenhle clanek je na dve veci. Je velice jednoduché o něčem tvrdit, že je na ..... a na ..., ale chtělo by to přidat i nějaký rozumný argument :-D > Argument s fetchmailem je pekny, ale co kdyz si chci postu nechavat na serveru, protoze pro ni lezu z vice stroju. Fetchmail je standartně používaný způsob ;-)) a nic Vám nebrání upravit ~/.fetchmailrc, tak aby Vám nechával zprávy na servru. > No, tesil jsem se, ze konecne prejdu z Pine na Mutt a zatim asi houby... Máte-li zájem napiště mi mail a bude-li to v mých silách velice rád Vám pomůžu, aby jste konečně mohl přejít na Mutt :-D
27.11.2003 09:48 Jan Marek | skóre: 16
Rozbalit Rozbalit vše RE:
V .muttrc set inbox=pop://username@pop.server.nekde:port/ samozrejme lze i ssl. Viz manual k mutt-u (soubor manual.txt), sekce 4.11 Dale se tam da nastavit, jak casto ma zkouset, zda prisly nove zpravy apod. Honza
26.11.2003 19:39 Zedik
Rozbalit Rozbalit vše Zbytečný folder-hook
Jojo, sylpheed rulez - zadne otresne GNOMOviny, pure GTK + frajerinka X-Face. :)
MaT avatar 31.7.2004 14:54 MaT | skóre: 28
Rozbalit Rozbalit vše Re: Zbytečný folder-hook
Co je podle vas "normalni recenze"? Normalni recenze je podle mne clanek, ktery popisuje nejaky program. Vy chcete vedet, jak se nastavuje POP3 a IMAP? Ale to do recenze nepatri, to je vec pro NAVOD. Takze si neplette recenzi s navodem (to mi pripomina casy tak pred 10 lety, kdy recenze na pocitacove hry v casopisech typu Score byly jedinym, co se cesky o dane hre dalo precist - a svym zpusobem to tak hracum suplovalo cesky manual :-).
Open source software for open minded people. :-)
26.11.2003 10:47 tomas
Rozbalit Rozbalit vše evolution
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Na postu pouzivam Evolution a jsem celkem spokojeny. Chci se tedy zeptat, jaky by mel pro me prechod na Mutt vyhody? Ja vidim jen tu, ze bezi v terminalu, tedy s nim lze dobre pracovat i pres modem na vzdalenem pocitaci.
Fuky avatar 26.11.2003 19:53 Fuky | skóre: 52 | blog: 4u
Rozbalit Rozbalit vše RE: evolution
> Chci se tedy zeptat, jaky by mel pro me prechod na Mutt vyhody? Nikdo Vám nepoví co je pro Vás výhodnější. Každý z nás má jiný styl práce a jiné představy o tom co je horší a co zase lepší. Nedáte nic za to když Mutt vyzkoušíte a zkusíte si ho přispůsobit dle svých představ. Pak sám uvidíte jestli ho začnete používat místo Evolution.
27.11.2003 17:00 Pavel Barina
Rozbalit Rozbalit vše mutt a adresar
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Ma mutt neco jako adresar mailu ? Dekuji za odpoved.
Fuky avatar 27.11.2003 19:04 Fuky | skóre: 52 | blog: 4u
Rozbalit Rozbalit vše RE: mutt a adresar
1.12.2003 14:40 adamus | skóre: 6
Rozbalit Rozbalit vše random signatura
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
jaky je nejelegantnejsi zpusob jak pridavat automaticky k mailum signatury nahodne generovane z databaze signatur
Fuky avatar 1.12.2003 22:31 Fuky | skóre: 52 | blog: 4u
Rozbalit Rozbalit vše RE: random signatura
Při spuštění Muttu bude vybrána jedna ze signatur (~/.signature0 nebo ~/.signature1). set signature=~/.signature`echo $(($RANDOM % 2))` Pro složitější výběr signatur si můžeme vytvořit skript.sh, který bude vracet cestu k souboru se signaturou. set signature=`/root/skript.sh` Nebo můžeme měnit signaturu při otevření schránky =odeslane folder-hook =odeslane 'set signature=~/.signature`echo $(($RANDOM % 2))`' A mohli bychom pokračovat dále. Fantazii se meze nekladou :-D POZN. Netvrdím, že to jsou nejelegantnější způsoby, jen mě právě napadly...
2.12.2003 17:06 pepa
Rozbalit Rozbalit vše random signatura
Mutta pouziva od vyjiti tohoto clanku. Je to vyborny programek. Postupne se prokousavam jeho nastavenim a na prilozeni citatu pouzivam neco takoveho:
set signature=~/.podpis
set editor='`vyber.rb > ~/.podpis`'
vyber.rb vybere se souboru, kde mam citaty, nahodny citat
Pri kazdem nove napsanem mailu mam jiny citat a nemusim ani menit schranku.
Ale necham si klidne od zkusenejsich Mutt-aku poradit elegantnejsi variantu.
2.12.2003 17:09 pepa
Rozbalit Rozbalit vše random signatura
mensi dodatek, aby se spustil ten spravny editor set editor='`vyber.rb > ~/.podpis; vim`'
12.4.2011 13:41 Tomáš Pavelka
Rozbalit Rozbalit vše Špatné názvy příloh
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Pokud se vám špatně zobrazují názvy příloh, vložte do .muttrc řádek

set rfc2047_parameters=yes

T. Pavelka

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.