Portál AbcLinuxu, 25. září 2018 15:27

Dotaz: NAS pro vlastní Linux

21.8.2017 17:23 Franta Hanzlík
NAS pro vlastní Linux
Přečteno: 1046×
Odpovědět | Admin
Nemáte zkušenosti s/nevíte o NAS nebo podobném HW, kam by se vešly 2x 3.5" HDD a do kterého by si mohl uživatel nainstalovat nějaké vlastní Linux distro? Ideálně se systémem na vnitřní mSATA/M.2 kartě (ale není nezbytně nutné).
Pro NAS se čtyřmi disky jsem už kdesi použil HP Microtower - je fajn, ale pro dva disky se mi zdá zbytečně velký...
Případně, jestli se dělá Linux NAS, kde by byla/šla doinstalovat nějaká rozumná množina commandline utilit, mělo to cron/incron (a nejlépe nemělo systemd)?
Děkuji za vaše názory, Franta

Řešení dotazu:


Nástroje: Začni sledovat (1) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

Řešení 1× (cronin)
21.8.2017 17:40 lertimir | skóre: 61 | blog: Par_slov
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Myslím že jako definou krabici to nikdo nedělá. ale použit najakou starou krabici, do ní IPX desku udělám si to jak potřebuji.
23.8.2017 23:35 Franta Hanzlík
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
Koukám, že už Vaši odpověď někdo stačil označit za správné řešení.
Neví někdo proč?
Aspoň já nějak tápu - co je míněno tím "stará krabice" a "IPX deska"? Kdyby to byla "ITX-mini" deska a nějaká odpovídající krabice pro ni, tak bych to pobral - ale ani tohle řešení nechci, vychází to mnohem objemnější než běžné NAS pro dva disky (QNAP/Synology/Zyxel/...) a i než ten zmiňovaný HP Microtower.
24.8.2017 06:00 cronin | skóre: 49
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
Letimirovu odpoveď som za "riešenie" označil ja. Jednoducho sa Ti snaží povedať, že máš tak špecifické požiadavky, že jedinou možnosťou bude si NAS si poskladať.

24.8.2017 09:37 Franta Hanzlík
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
Ještě počkám, jestli lertimir napíše, jak to myslel; jestli to vůbec poskládat jde. Jak jsem psal v dotazu, ten HP Microserver (což je bedna zhruba tvaru krychle o hraně cca 23 cm) na čtyři disky se mi zdá moc velký - takže poskládat by se muselo něco menšího.
Fuky avatar 24.8.2017 10:10 Fuky | skóre: 52 | blog: 4u
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
Mě přijde HPE ProLiant MicroServer jako nejlepší řešení (cena/výkon/rozměry), mimo Gen8 už mají i Gen10. Jaké rozměry si konkrétně představuješ?
24.8.2017 12:05 Franta Hanzlík
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
(Jo, vlastně jsem už měl napsat HPE, ne jen HP - ještě to nemám zažité ;))
No, na trhu jsou NAS zařízení, která jsou jen o málo větší než ty dva 3.5" disky - to by se mi líbilo. Ale to se zřejmě z jednotlivých komponent nepostaví. Takže IMHO zbývají dvě možnosti:
1) že výrobce bude poskytovat pro OS v NASu (nejspíš stejně Linux) repozitář s balíčky, které půjdou doinstalovat a použít (bash, FTPd, rsync, NFS,..) a to mi bude stačit. Ale nevím, jestli tohle vůbec někdo nabízí - mám dojem, že snad Synology? to mělo, ale to jsem viděl už někdy dost dávno...
2) koupit NAS a pokusit se nahradit jeho systém (stejně to bude nejspíš postavené na nějakém ARMu, a většinou procesor bývá u NASu uveden - tak by se nechalo odhadnout, jestli je to reálné).

Koukal jsem, že 2-bay NASy jsou levné, nechají se pořídit (bez disků) od nějakých +/- 3kKč. Ale zase bych na tom nechtěl strávit moc času, ten chybí...

24.8.2017 12:32 lertimir | skóre: 61 | blog: Par_slov
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
Bod 2 na to zapomeň. V ARM zařízeních je mnohem větši diverzita než v PC, v chipech, které jsou kolem procesoru na síťovku, řadiče disků. nikde to nemáš zdokumentovano. Jen si vzpomen jakýé problémy byly tak pře 10 lety s wifinama v noteboocích, protože nebyla dokumentace. I to openWRT, má přesně specifikované buildy, ani ne pro každý jeden konkrétní stroj, ale pro konkrétní HW variantu toho stroje, s výraznými varováními pustiš do stroje verze 1.2 build pro 1.1 a krabičku brickneš.
13.9.2017 11:49 petrfm | skóre: 23
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
Hrůza, GEN10 má procesor AMD !!!!!? Fuj
fuck the cola, fuck the pizza, all you need is slivovitza
24.8.2017 12:20 lertimir | skóre: 61 | blog: Par_slov
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
Vyjádřil jsem se asi moc stručně a měl také pár překlepů. Takže obšírněji. Nikdo nedělá malý dvoudiskový NAS s procesorem intel/AMD, kde bys měl volnost distribuce. Nejbližší něco takového v provedení jsou ty microservery. Možnosti vidím asi následující
  1. Pořídit si microserver. výhody je to hotové, nevyhoda prostor, velká výhoda ECC paměti
  2. Pořidit si dvoudiskový NAS napč od Synology a smířit se s tím, co se v něm dá udělat (přístup na command line NAS má) a možná jejich open source by stačil.
  3. Postavit si vlastní zařízení, A asi tedy začít skříni. Např TNTrade mívalo velké výběry a malé skříně u czc jsou také ke zvážení. Asi to nebude levnější, protože fakt malé skříně jsou dost drahé v poměru k prostoru. Tam se pak dá udělat konfigurace jak chceš.
  4. Poslední možností s kategorie chci NAS s linuxem a mám málo prostoru je mít kvalitní router s openWRT, který má DBA USB a na něm dva disky. Je to trochu zoufalé ale pro úplnost ji dodávám. Pár takových routerů se najde.
Vždycky je potřeba si odpovědět jaký kompromis je přijatelný. Pro mne když mám servery v technologické místnosti tak prostor není to oč bych primárně musel bojovat.
24.8.2017 12:23 lertimir | skóre: 61 | blog: Par_slov
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
Tak zase překlep v posledním bodě myslím router s dvěma USB.

24.8.2017 12:36 blondak | skóre: 36 | blog: Blondak | Čáslav
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
Taky je řešení třeba Intel NUC board a nějaký case, tento je třeba na 2,5" ale určitě by se našli i na 3,5" disky.
Každý problém ma své logické, snadno pochopitelné nesprávné řešení.
24.8.2017 14:02 lertimir | skóre: 61 | blog: Par_slov
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
To je pod bodem 3. třeba zmíněná TNTrade má celou kategorii NUC krabek.Ale je to v každém případě čas, shánení a následná instalace a zprovoznění.
24.8.2017 14:13 Franta Hanzlík
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
ECC je velké plus, a ten HPE Microserver drahý není - ale je zbytečně velký.
3. nejspíš nebude menší, a 4. nechci (disky přes USB). Intel NUC, o kterých se niže zmiňuje blondak, jsou zbytečně drahé a neřeší skříň na 3.5" disky.
Takže nakonec to bude Synology NAS - koukal jsem do dokumentace DS216j, nabízejí spoustu rozšiřujících balíčků (vč. např. Drupal, Joomla, vtigerCRM, GLPI, DokuWiki, MediaWiki, SugarCRM,... Podporuje WakeOnLAN, je to tiché, malá spotřeba, disky až 2x 10 TB - nechci jim dělat reklamu, ale líbí se mi to. Možná jiní výrobci dělají podobné n. i lepší věci, ale studovat to nebudu (nakonec i proto tenhle dotaz).
Takže ano, beru věc jako opravdu zodpovězenou (ale když někdo další postřeh/zkušenost přidá, bude to jen k lepšímu).
Dík, Franta.
13.9.2017 11:52 petrfm | skóre: 23
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
A zdarma, jako bonus k tomu získáš kompatibilitu s většinou dostupného ransomware. A to se vyplatí, divím se, že to výrobce nepíše mezi fičury :-)
fuck the cola, fuck the pizza, all you need is slivovitza
13.9.2017 12:14 iji | skóre: 29
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS pro vlastní Linux
Tohle je vystizne. Bohuzel.
Jak uz zde bylo napsane, pro tve reseni je HPE MicroServer nejvhodnejsi reseni. Stabilni, male, variabilni. A zadny vendor lock-in.

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.