Portál AbcLinuxu, 26. dubna 2024 12:42


Dotaz: NAS instalace programů

5.3.2013 01:29 Honza
NAS instalace programů
Přečteno: 685×
Odpovědět | Admin
Dobrý den

Mám takový možná hloupý dotaz, ale jelikož se mi zatím do ruky žádny NAS nedostal, chtěl bych se zeptat jestli si na takovýto NAS server na kterém je nainstalovan OS freeNAS například můžu doinstalovat rdiff,rsync programy, které si běžně můžu nainstalovat na ubuntu server? A další programy?

Děkuji
Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

5.3.2013 09:04 frantisek | skóre: 11
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS instalace programů
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
i když freeNAS osobně neznám, předpokládám (a doufám, že to hraničí s jistotou), že programy typu rsync v instalaci už dávno budou (srov. guide).
5.3.2013 09:21 Honza
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS instalace programů
Tak děkuji. Mám připravené na serveru zálohovaní a chtěl bych zálohovat na NAS a trochu jsem se v tom ztratil. Tak předpokládám že na NAS si můžu doinstalovat openssh atd...
5.3.2013 12:54 Mirek
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS instalace programů
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Příloha:
Tak předne FreeNAS je zalozen na FreeBSD, i když ne te posledníí verze. Standartně instalace chce třeba flasku na kterou se nainstaluje. Pokud použiješ disk, tak použít zbytek pro něco jineho není trivialni. Standartně se rozsireni instaluji přes pluginy JAIL. Instalačni partišna je RO.

Ted k dotazu. Doinstalovat asi pujde, pokud si daš pozor na misto a zmenis mount na RW. Otazka je, zda pro to co potrebuješ, je to nutne. Přikladam obrazovku weboveho managementu, kde je videt standartni služby, které lze ve FreeNAS nastavit.

Jinak co se týče VPN, tak to by měla být záležitost FW. Pro tento účel není FreeNAS určen. Je ale jiný "podobný projekt", který vychází z BSD, Popis možností je zde: http://m0n0.ch/wall/features.php.

Pokud si trochu pohraješ s virtualama, tak můžeš mít oba systémy na jedné mašině. Není to ovšem ideální.
5.3.2013 13:56 Honza
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS instalace programů
Aha děkuji

No jde mi o to, že píšu BP a chtěl bych vědět jaké jsou možnosti zálohovaní serveru na NAS nebo na nějaké uložiště v LAN? Respektive když mam ubuntu server s daty uživatelu jako třeba /home/ a chci je zálohovat v téže LAN, tak co použít jestli nějaky backup server na kterém poběží například take ubuntu server a bude mít hodně disků nebo přímo nějaky NAS.

Mám vytvořené několik skriptů v různych programech které jsou založeny na tom že ze serveru1 zálohují na "backup server". Všechny ale vyžadují to aby programy byly na obou serverech (rsync, rdiff, duplicity, hdup.

Testoval jsem na virtualu způsobem vytvorení 2 PC a posíláním z jednoho na druhy. Ale chybí mi nějaky příklad ze skutečného světa. Takže moc nevím jak na to.

Za případný rychlý přehled jak to funguje bych byl moc vděčny.

Děkuji

5.3.2013 14:04 Mirek
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS instalace programů
Ted budu mimo FreeNAS, snad večer. Odzkouším rsync PC s LinuxMintem na FreeNAS a dam vedet.
5.3.2013 19:24 Mirek
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS instalace programů
Funguje to např.
rsync -a /home/mirek/Hudba/mp3/ 192.168.10.253:/mnt/HMS/media/rsync/
Samozrejme si to můžeš domakat, třeba zkombinovat s ssh, načteni kličů a pak to dat třeba do cronu pro automatizaci. Můžeš využit i přesmerování portů atd. To si ale už vykoumej sám.

5.3.2013 20:10 Honza
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS instalace programů
Jo děkuju to už všechno mam prave vymakane z virtualu a laboratoře školní ty 4 programy +ruzne typy zaloh (inkrementalni, plna) ale prave jenom ze serveru na server.

Jen jsem nevěděl jak se přistupuje právě k takovemu NAS. Jestli prostě zadám adresu NAS a zalohuju stejně jakobych zálohoval na disky připojené k jinemu serveru protože všechny ty programy vyžadujou aby byly nainstalovány na obou zařízeních.

Ještě bych se chtěl teda zeptat jestli by mi tady někdo neřekl nějaky nastřel zálohovaní v male firmě kolem 10 PC. Já jsem si to představoval, že mam server kde je sítovy disk s adresaři uživatelů, ten by se inkrementalně zálohoval na backup server v LAN a dále potom třeba přes VPN někde dál.

Děkuji
6.3.2013 00:01 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS instalace programů
No hlavně NAS se chová a je konfigurován na svou funkci tedy na Network Storage. Takže primárně má kvalitně zpracované sdílení jako NFS a sambu. Funkcionalita aplikací jedoucích na něm a tím pádem jeho funkcionalita jako "serveru" je spíše doplňková. Normálně bych spíše NAS používal jako třeba storage na NFS, který je připojen k nějakému serveru (stanicím) a tu zálohovací funkci dělá server a NAS jen vytváří datový prostor.
6.3.2013 22:30 Honza
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS instalace programů
to znamená server ma připojené diskové uložiště a na něj ukládá zálohu že ano? Teď jsem se zase něco dočetl o iSCSI takže by vlastně stačilo jakekoliv diskové uložiště namountovat do systému a na něj zálohovat a to se pak muže nacházet kdekoliv.
7.3.2013 22:06 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
Rozbalit Rozbalit vše Re: NAS instalace programů
To záleží na "úrovni" připojení. U iSCSI se vlastně předstírá vzdálené diskové pole jako lokální disk. Pak se na to vzdálené diskové pole dá nainstalovat přímo systém a uvnitř systému se nepozná, že je to vzdálené pole. Takto to používám na servery virtualizované ve VMWare, kdy iSCSI je připojené do hypervizoru a virtualizovanému systému nabídnuto část iSCSI disku jako lokální disk a systém o síťovém spojení neví. Když je na NAS NFS tak na serveru najede systém a NFS sdílení se vzdáleně moutne. Zálohovat se v podstatě dá do obojího.

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.