Portál AbcLinuxu, 24. dubna 2024 11:32


Dotaz: emacs 21.2.1, kodovani, klavesnice

2.6.2004 13:50 Michal Svatuška | skóre: 9
emacs 21.2.1, kodovani, klavesnice
Přečteno: 344×
Odpovědět | Admin
Pouzivam RH9 a v Emacsu 21.2.1 chci psat zdrojaky, ktere potom kompiluju cslatexem. Napisu kus zdrojaku s ceskymi znaky a zkompiluju ho. Kdyz se podivam na dvi, jsou tam misto ceskych znaku paznaky. Zrejme je potreba nastavit v Emacsu kodovani iso-8859-2. Pridal jsem do .emacs tyto radky
;Nastaveni kodovani
(if window-system
(setq clipboard-coding-system 'iso-8859-2)
(set-terminal-coding-system 'iso-8859-2))
(set-selection-coding-system 'iso-8859-2)
(setq process-coding-system-alist '((".*" . iso-8859-2)))
ale nepomohlo to. Nevite nekdo, jak se to kodovani spravne nastavuje?

Mam jeste jeden dotaz. V Emacsu 19.34 se dalo prepinat mezi cz a us klavesnici klavesou Pause. Jakou klavesou se to prepina v Emacsu 21.2.1 a jak se to nastavuje? Zkusil jsem dat do .emacs

(global-set-key [pause] 'toggle-input-method)
(define-key isearch-mode-map [pause] 
'isearch-toggle-input-method)
(require 'czech)
(require 'cz-print)
(require 'czech-calendar)
(set-language-environment "czech
(setq default-input-method "czech-prog-1") 
ale opet jsem byl neuspesny. Taky jsem zkousel radky
(set-language-environment "czech")
(setq default-input-method "czech-qwerty")
a potom prepinat C-\. Emacs reagoval tim, ze se zeptal na Input method:. Proc se na to pta, kdyz je v .emacs zadano default-input-method?

Zda se, ze moje zasahy do .emacs nemaji zadny ucinek. Pokud se nekdo dobre vyznate v nastaveni Emacsu, prosim, ozvete se.

Rychlost je první ctnost.
Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

7.3.2008 21:10 Michal Svatuška | skóre: 9
Rozbalit Rozbalit vše Re: emacs 21.2.1, kodovani, klavesnice
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Po téměř čtyřech letech vložím řešení tohoto problému.

K prvnímu dotazu: Pokud chci, aby soubor s českými znaky byl v Emacsu uložen v kódování iso-8859-2 (alias iso-latin-2) postupuji následovně: jdu do menu Options -> Mule (Multilingual Environment) -> Set Language Environment -> European -> Latin 2. To platí v případě, že se jedná o nový soubor, který od začátku píšu v Emacsu v iso-latin-2. V případě staršího souboru, který má jiné kódování (např. utf-8), hodlám do něj něco připsat a chci aby to nakonec celé bylo v iso-latin-2, je potřeba provést konverzi do iso-latin-2, což se v Emacsu provede následovně: menu Options -> Mule (Multilingual Environment) -> Set Coding Systems -> For Reverting This File Now (C-x RET r). RET je zkratka slova Return a znamená to, že se má stisknout Enter.

K druhému dotazu: Options -> Mule (Multilingual Environment) -> Select Input Method... (C-x RET C-\) a zadat např. czech nebo czech-qwerty, podle toho, co máte radši. Potom se mezi českou a americkou klávesnicí na úrovni Emacsu přepíná pomocí C-\.

Alternativně (a lépe) lze oba dotazy vyřešit instalací Emacs-cs-utils podle návodu Pavla Janíka na http://www.janik.cz/emacs/emacs-cs-utils-21.1/doc/. Ihned po instalaci bude fungovat přepínání mezi českou a americkou klávesnicí pomocí C-\ a všechny české texty budou automaticky v kódování iso-latin-2. Ovšem v návodu je jedna chyba: Není pravda, že k instalaci nepotřebujete superuživatelská práva - intlfonts si bez nich nenainstalujete.

To je všechno. Mějte se, jak chcete.
Rychlost je první ctnost.
8.3.2008 10:15 vr
Rozbalit Rozbalit vše Re: emacs 21.2.1, kodovani, klavesnice
Existuje v soucasne dobe nejaky duvod, proc pro nove dokumenty nepouzivat UTF-8 kodovani?

K hromadnemu prechodu z 8859-2 na UTF-8 doslo v Linuxu pred nekolika lety. Proto je potreba u vsech navodu a doporuceni kontrolovat datum posledni modifikace. Jinak se Vam muze stat, ze se budete ridit podle dokumentu, ktery doporucuje 8859-2 jen proto, ze UTF-8 v te dobe nebylo rozsirene.

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.