Portál AbcLinuxu, 23. leden 2020 09:39


www.AutoDoc.Cz

Nástroje: Začni sledovat (1) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Vložit další komentář
11.6.2019 13:37 bert
Rozbalit Rozbalit vše Re: Blender is Free Software (Blender je svobodný software)
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Bez ohledu na celá desetiletí propagandy, "free software" a "open source" je totéž. Lze to dokázat, dokonce dvěma nezávislými způsoby: definičně a aplikačně. DEFINIČNĚ: Free software je pojem definovaný FSF, případně DFSG. Open source je pojem definovaný OSI. OSI a DFSG definice jsou prakticky totéž (ostatně první vznikla z druhé). Po rozebrání bodů FSF je jasné, že podmínky jsou tytéž. APLIKAČNĚ: Stačí si projít, které licence jsou OSI uznávané jako open source, a na druhé straně, které FSF uznává jako free. Zjistíte, že jde o tytéž licence (až na nějaké 2 úplně obskurní, nesrozumitelné a nepoužívané licence a případně FDL). Tj. veškerý software pod (kteroukoliv verzí) GPL, LGPL, BSD3, MIT, Apache a desítkou dalších licencí je jak "free software", tak "open source"... Tak jakýpak pořád rozdíl?!
11.6.2019 13:46 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Blender is Free Software (Blender je svobodný software)
To je nesmysl. Nejde o technikálie, jako jsou licence nebo seznamy programů. To je naprosto omezené chápání. Jde o filosofii. Jde o důvody - proč používají takové licence. A ty jsou naprosto rozdílné.
11.6.2019 19:55 BFU
Rozbalit Rozbalit vše Re: Blender is Free Software (Blender je svobodný software)
Neni, RMS to vysvetluje napr. zde:

https://media.ccc.de/v/31c3_-_6123_-_en_-_saal_1_-_201412291130_-_freedom_in_your_computer_and_in_the_net_-_richard_stallman

TL;DR Free Software poskytuje 4 zakladni svobody (zdroj https://www.gnu.org/philosophy/free-sw.html):

- The freedom to run the program as you wish, for any purpose (freedom 0).

- The freedom to study how the program works, and change it so it does your computing as you wish (freedom 1). Access to the source code is a precondition for this.

- The freedom to redistribute copies so you can help others (freedom 2).

- The freedom to distribute copies of your modified versions to others (freedom 3). By doing this you can give the whole community a chance to benefit from your changes. Access to the source code is a precondition for this.

Open Source software nemusi nutne poskytovat svobodu 2 a 3.
xkucf03 avatar 11.6.2019 21:21 xkucf03 | skóre: 48 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Re: Blender is Free Software (Blender je svobodný software)

Právo na distribuci je i v té definici otevřeného softwaru. Definice svobodného softwaru je starší, původní, stručnější. Definice otevřeného softwaru vznikla později, je jinak strukturovaná a  jsou za ní jiné myšlenky, ale definice samy o sobě zaručují dost podobná práva a AFAIK je hodně těžké najít program, který by vyhovoval jedné a nevyhovoval druhé.

Rozdíl je spíš v těch myšlenkách a motivaci, které jsou vlastně důležitější než formální definice – svobodný software je filosofie, pohled na svět a má jasně daný cíl – aby uživatelé byli svobodní, nebyli závislí na dodavatelích SW/HW, aby ty vztahy byly férové, aby se kolem počítačů neděly nemorální věci, aby ty vztahy nebyly jednosměrné (jeden dává, druhý jen bere) tzn. copyleft, má to přesah i do DRM a dalších nekalých praktik, do hawdwaru atd.

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.