Portál AbcLinuxu, 3. května 2024 17:18


Vedoucí projektu SageMath opouští akademické prostředí a zakládá společnost SageMath, Inc.

K proprietárním matematickým softwarům jako MATLAB nebo Mathematica existují otevřené alternativy jako GNU Octave, Scilab nebo SageMath. První verze SageMath, původně jenom Sage, byla vydána v roce 2005 a u jejího zrodu stál profesor matematiky William A. Stein z Washingtonské univerzity. Ten včera na konferenci na Harvardově univerzitě oznámil (pdf, YouTube), že končí v akademickém prostředí a zakládá společnost SageMath, Inc. Dle jeho slov je to jediná možnost, jak zajistit další rozvoj SageMath a také dostat SageMath do škol [reddit, Hacker News].

12.6.2016 14:23 | Ladislav Hagara | Komunita


Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Nástroje: Začni sledovat (1) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře. , Tisk

Vložit další komentář

13.6.2016 19:57 Olaf
Rozbalit Rozbalit vše Re: Vedoucí projektu SageMath opouští akademické prostředí a zakládá společnost SageMath, Inc.
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
SageMath samo o sobě je fajn bundle. Použití externích systémů jako Maxima je někdy ale na škodu (hloupé chyby například v symbolické integraci -- stačí spočítat integrály s absolutní hodnotou a Maxima vrátí echt pitomosti), nejde kontrolovat cizí chyby a práci a podstupovat celý ten cyklus, který skoro nestíhají se samotným Sage.

No ale k věci -- Stein udělal velkou chybu tehdy, když ze softwaru chtěl udělat službu. Univerzita vyhodila SageMath ze serverů, Stein pronajal Google cloudové služby a prodělával obrovskou rychlostí desetitisíce dolarů. Granty totiž nebyly, dost uživatelů zatím přešlo na iPython notebook (dnes Jupyter), protože HTML frontend Sage byl otřesný (chybějící syntax highlighting, ten zavile odmítali se slovy, že je pomalý). Zatímco iPython dostal kupy peněz, Sage začalo mít problémy. Stein de facto znemožnil použití cloudové verze na localu či vlastních serverech -- SMC je sice open source, ale zprovoznit to na vlastním serveru je téměř nemožné (donedávna bylo, netuším, v jakém stavu to je teď). Kdo potřebuje funkcionalitu Sage, má stále k dipozici desktopovou verzi třeba i přes consoli, nebo s tradičním HTML backendem, popř. i Jupyterem.

Představa Steina, že si lidé připlatí za více výkonu, popř. takovou věc, jako je konektivita do internetu (ve free verzi nemůžete volat z internetu lautr nic..., jste uzavřeni na serveru SMC), je dost naivní. Uspět může u škol, pro které vytvořil ten modul na zadávání domácích úkolů apod. Ale zase víme, kolik byrokracie je s tím spojeno. Učitelé, jak se můžete dočíst, si to raději platí z vlastní kapsy.

Spíše by se měl pokusit o nabídku bundlu se SMC za jednorázový poplatek. Chceš u sebe na locale či pro své servery SMC? Tady máš jednoduchý instalátor, který zajistí závislosti, my ti dáme na chvíli i support. Vyšší support je zpoplatněn. Chceš k tomu i servery v cloudu? Můžeš, ceník je tady, my se ti postaráme o vše potřebné. V základní verzi prostě jen demonstrace toho, co SMC umí, ale neposkytovat zbytečně tolik výkonu, prostoru apod. všem uživatelům na světě, protože ten provoz serverů fakt stojí dost (na to SMC i Stein teď dojíždějí). Jenže se obávám, že okruh potenciálních zájemců je stále velmi, ale velmi malý.


ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.