Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 10:52
Každých pár rokov si kladiem túto otázku a zčasu na čas sa skutočne nejaký nový jazyk naučím.
Snažím sa učiť jazyky, tak aby som si čo najviac rozšíril obzory. Keďže v práci ako frontendista používam najme JavaScipt (>ES6) / TypeScript (v minulosti aj C# a PHP) tak beriem jazyky z úplne iného súdka.
Posledné jazyky čo mi niečo dali boli F#, Elm, C++ a Erlang.
O výbere jazyka bude aj anketová otázka. Do ankety sa bohužiaľ zmestilo len pár jazykov, samozrejme podľa môjho výberu, snažil som sa vyberať navzájom, čo najviac odlišné jazyky, ak máte návrhy na nejaké iné - napíšte ich prosím do komentárov. Do ankety by sa určite hodil aj Kotlin, Scala, Zig, F#, OCAML, SML, Elm, Go, Erlang, Python, Smalltalk, ale niektoré z nich už ovládam a navyše snažil som sa zamerať na trendy obdobia 2018 - 2023.
Tiskni
Sdílej:
javascript i na backend a všechny úsměv přešel.Protoze ani nejsilnejsi antidepresiva proti JS nepomahaji.
Připadá mi, že je v dnešní době spousta věcí o javascriptuNo a podle toho to taky vypada. Kazda jednotliva Electron app sezere o rad(!) vic RAM nez cely OS, zpetna kompatibilita je u JS matlalu sproste slovo, nevis dne ani hodiny kdy s minor verzi random knihovny se zmeni API takze armada indu neustale neco prepisuje (a nevyhnutelne u toho neco rozbiji)...
a rustuRust mel sanci (konecne) nahradit plain C. Jenze to by musel byt kompatibilni aspon sam se sebou, aby se daly rozumne delat sdilene knihovny. Jenze to ne, je nova doba, vsechno budes dokolecka rekompilovat a jednu knihovnu mit v pameti 100x. Such improvement, many buzzwords.
Rust mel sanci (konecne) nahradit plain C.Ne, Rust nikdy nebyl myšlen jako náhražka C. Spíš C++. Jako náhrada C jsou myšleny spíš jazyky Go, Zig nebo Hare...
Jenze to by musel byt kompatibilni aspon sam se sebou, aby se daly rozumne delat sdilene knihovny. Jenze to ne, je nova doba, vsechno budes dokolecka rekompilovat a jednu knihovnu mit v pameti 100x.Tuhle diskusi už jsme vedli. Rust se technicky v tomho ohledu ničím neliší od C++. C++ také negarantuje kompatibilitu "sám se sebou", ani standardní knihovna není binárně kompatibilní napříč linuxovými distry. Což není ani Céčková stdlib. Proč si tady nestěžuješ, že 3/4 boostu jsou header only a dokolečka se rekompilují? A ten zbytek ani nedodržuje semver kompatibilitu - ale špatně je Rust? Ten požadavek na sdílené knihovny (a jejich balíčkování) bych osobně začal nějak respektovat ve chvíli, kdyby se linuxová distra v tomhle ohledu dohodla na nějakém společném postupu a vzájemné kompatibilitě. Pak by to mělo smysl, ale do té doby je to vyhozená práce. To, že se lidi obracejí k statickému linkování nebo různým AppImagím, Snapům atd. není nějaký zlý úmysl záškodnických hipsterů, ale reakce na to nesmyslné lpění na tom nekompatibilním chaosu. Dokud ten chaos bude trvat, lidi budou preferovat alternativy a nějakých pár kB nebo MB sdílené knihovny navíc fakt nikoho nezajímá.
Jaký předvýběr?
Kapitola „Will security vulnerabilities…“. Nejprve si zvolí hranici 100 programů, které používají stejnou knihovnu, a na konci má egrep opět na nějakou jinou množinu knihoven vycucanou z prstu.
Skripty odpadnou tím, že na nich ldd nevyprodukuje výstup
Skripty by neměl počítat ani jako statické, ani jako dynamické. Nebo když už, tak jako dynamické, protože jejich interpreter bude zcela určitě dynamicky linkován. Místo toho je hned v první kapitole započítá jako statické.
Jeho výsledky zajímavé jsou. Ale jen jako orientační, nebo trendové. Rozhodně ne ale seriózní.
Najit schopnyho backendaka co dela v node je strasne tezky.A kolik bys mu dal za mesic?
jeden devík, jeden admin a já, ač se bráním (no time), tak něco také musím řešitNo ale alespoň jste se nakonec dostali na ten správný začátek
zig :D ;D
JavaScript error: https://www.abclinuxu.cz/blog/ASDFGH/2023/8/aky-programovanci-jazyk-pre-2023, line 3246: ReferenceError: bmone2n is not defined
Blázni všude kam Oko dohlédne.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.